• Посилання скопійовано

ПН оформили «не на того» контрагента: як виправити?

Підприємство 29.05.2024 р. виписало та зареєструвало в ЄППН податкову накладну (ПН) на невірного контрагента. Помилку виявлено у травні 2025 року. Як правильно її виправити? Зокрема, якою датою слід оформити правильну ПН та розрахунок коригування (РК) на анулювання неправильної ПН? Чи потрібно подавати уточнюючу декларацію за травень 2024 року?

Правильна ПН (тобто на правильного контрагента) має бути оформлена датою виникнення податкового зобов’язання, тобто у даному випадку – 29.05.2024 р. Але оскільки реєстрація такої ПН в ЄРПН здійснюватиметься із запізненням, то підприємству нарахують за це штраф.

Нагадаємо, що під час воєнного стану за порушення строків реєстрації ПН/РК в ЄРПН застосовуються штрафи відповідно до п. 90 підрозд. 2 розд. ХХ ПКУ, зокрема: 

  • 15% суми ПДВ, зазначеної в ПН / РК – у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 к. д.;
  • 25% суми ПДВ, зазначеної в ПН / РК – у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше к. д.

Щодо РК на анулювання неправильної ПН, тут можливі два варіанти:

1) його оформляють травнем 2024 р, але доведеться сплатити штраф за несвоєчасну реєстрацію; 

2) його оформляють поточним періодом (тобто травнем 2025 р.). 

Щодо подання УР до декларації з ПДВ за травень 2024 р. зазначимо таке:

Податківці в деяких своїх роз’ясненнях пропонують помилково оформлені ПН та РК до них не відображати у ПДВ - деклараціях. Але до такої рекомендації варто відноситись з обережністю.

Справа в тому, що формулою для обчислення реєстраційного ліміту в СЕА ПДВ (пп. 200-1.3 ПКУ) передбачено показник ∑Перевищ. Він зменшує реєстраційний ліміт у випадку, якщо сума податкових зобов’язань по декларації з ПДВ більша, ніж сума податкових зобов’язань за ЄРПН за відповідний період.

Тож якщо підприємство обере перший (із наведених вище) варіант, то, виходячи з того, що помилкові ПН та РК в декларацію можна не включати, УР за травень 2024 р. в принципі можна не подавати. Адже загальна сума податкових зобов’язань не змінилася (нова ПН та РК на зменшення «компенсували» одне одного) і вона співпадає із сумою податкових зобов’язань за ЄРПН за травень 2024 року. Тобто показник показник ∑Перевищ за таких умов не виникне. 

 В додатках до декларації зареєстровані ПН і РК не «розшифровуються». 

А от якщо зменшуючий РК буде датований травнем 2025 року, то в разі невідображення його в декларації з ПДВ цього місяця у підприємства виникнуть проблеми. А саме – у нього зменшиться реєстраційний ліміт на суму ПДВ, зазначену в такому РК. Адже податкові зобов’язання, показані по декларації з ПДВ за травень 2025 р., будуть більшими за податкові зобов’зання по ПН та РК, що проходять по ЄРПН у цьому місяці. 

Щоб уникнути втрати реєстраційного ліміту підприємству обов’язково слід включити такий РК до ПДВ – декларації за травень 2025 р. А раз так, то доведеться також подати УР до ПДВ - декларації за травень 2024 р та збільшити податкові зобов’язання на суму ПДВ, зазначену в новій (правильній) ПН (вона співпадає із сумою в неправильній ПН) . 

Адже якщо показати лише зменшуючий РК, а не показати податкові зобов’язання за новою ПН, то виникне заниження податкового зобов’язаня з ПДВ (з відповідними наслідками). 

І при цьому (до подання УР за травень 2024 р.) потрібно буде сплатити суму ПДВ, на яку буде збільшено податкові зобов’язання цього періоду (звісно, якщо у тому періоді було від’ємне значення ПДВ, яке «перекриє» таке донарахування, то нічого платити не потрібно). Така сума стане переплатою і її можна буде врахувати при сплаті податкового зобов’язання наступних звітних періодів.

«Самоштраф» за заниження податкового зобов’язання під час воєнного стану не нараховується (пп. 69.1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ).

Висновки: ПН на правильного отримувача слід оформити 29.05.2024 р. – тобто датою виникнення податкового зобов’язання.

РК можна оформити: 

  1. або травнем 2024 р;
  2. або травнем 2025 р. 

За першого варіанту доведеться сплатити два штрафи: за несвоєчасну реєстрацію ПН та РК.

За другого варіанту сплачується один штраф за несвоєчасну реєстрацію ПН, подається УР за травень 2024 р. та сплачується донарахована сума податкового зобов’язання. Але ця сума стане переплатою і її можна буде врахувати при сплаті податкового зобов’язання наступних звітних періодів.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Підстави та порядок складання розрахунку коригування
    При реєстрації РК до податкової накладної прийшла квитанція: "Документ не може бути прийнятий - Причина 104". Розрахунок коригування повинний містити не менше одного рядка з від'ємним значенням графи "Обсяги постачання". Спочатку в зареєстрованій ПН було 2 позиції товару (1. Станційний збір, 2. Комісійний збір), а необхідно добавити в РК 3-ю нову позицію - Утримання від повернення квитка. Не можливо зробити РК на додавання третьої позиції, завжди приходе відмова. Як діяти?
    Сьогодні 17:5611
  • Строки давності при реєстрації РК до ПН
    Чи можна скласти розрахунок коригування до податкової накладної у разі, якщо з дати її складання минуло 1095 календарних днів? А у разі, якщо йдеться про купівлю-продаж майнових прав?
    Сьогодні 12:11180
  • Коли потрібно коригувати ПН на будівельні роботи?
    Підприємство замовило генпідряднику будівництво нового приміщення. За умовами договору були здійснені часткові оплати у розмірі 15%, 45% та 30% вартості послуг, на які отримували ПН. Додатковою угодою від 10.06.2025 р. внесли зміни до договору, де погодили збільшення вартості робіт. 11.06.2025 р. оплатили ще частину, отримали ПН. Коли постачальник має виписати РК на зміну ціни?
    Сьогодні 10:5121
  • Право на подання пояснень та копій документів для розблокування ПН/РК, реєстрацію яких було зупинено більш ніж 365 днів тому
    Чи має право продавець подати до суду клопотання для відновлення можливості подання письмових пояснень та копій документів для розблокування ПН/РК, реєстрацію яких було зупинено та з дати складання яких минуло 365 календарних днів?
    Сьогодні 09:0838
  • Щодо особливостей декларації з ПДВ в межах РЕЗ
    Чи обов'язково подавати уточнюючі розрахунки до декларацій з ПДВ за лютий та травень 2025 року, якщо в них були відображені показники ПН_РЕЗ та РК_2 до неї, що не вплинуло на кінцевий результат, враховуючи нові роз'яснення ДПС у листі №11933/7/99-00-21-03-02-07 від 02.05.2025 р.?
    18.07.202540