• Посилання скопійовано

Гарантійний платіж за договором оренди: що з ПДВ?

Підприємство надає в оренду приміщення. У договорі оренди передбачено забезпечувальний (гарантійний) платіж, який може бути повернений або зарахований в рахунок відшкодування фактично спожитих комунальних послуг, витрат на відшкодування збитків або інших грошових зобов’язань. Чи виникає ПДВ при отриманні гарантійного платежу? Чи виникає ПДВ при зміні призначення гарантійного платежу?

Оподаткування ПДВ операцій з отримання та використання гарантійного (забезпечувального) платежу за договором оренди залежить від умов договору та подальшого цільового використання такого платежу (забезпечення, аванс).

 

Отримання гарантійного платежу

Ключовим моментом для визначення необхідності нарахування ПДВ при отриманні гарантійного платежу є його правовий статус, чітко визначений у договорі оренди.

Якщо гарантійний платіж виконує виключно функцію забезпечення виконання зобов'язань орендарем і підлягає поверненню йому після закінчення терміну дії договору або виконання зобов'язань, то такий платіж не є об'єктом оподаткування ПДВ. У цьому випадку податкові зобов'язання з ПДВ у орендодавця не виникають, і податкова накладна не складається. Це підтверджують і податківці в ІПК від 14.05.2020 р. №2020/6/99-00-07-03-02-06/ІПК, від 27.11.2019 р. №1575/6/99-00-07-03-02-15/ІПК, ІПК від 04.09.2014 р. №2890/6/99-99-19-03-02-15.

Якщо договором передбачено, що гарантійний платіж зараховується в рахунок орендної плати (наприклад, за останній місяць оренди), то такий платіж розглядається як попередня оплата (аванс) за орендні послуги. У такому разі на дату отримання такого гарантійного платежу орендодавець зобов'язаний нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ за загальним правилом "першої події" (див. пп. 187.1 ПКУ).

Також може бути ситуація, коли першочергово платіж виконував функцію забезпечення і мав повертатися, а в подальшому було укладено додаткову угоду і відповідно змінено напрямок використання коштів. Фактично на дату додаткової угоди потрібно буде нарахувати податкові зобов’язання. 

Важливо чітко прописати в договорі забезпечувальний характер платежу, інакше він може бути розцінений як аванс з відповідними податковими наслідками. 

 

Зміна призначення гарантійного платежу

Якщо в процесі виконання договору оренди змінюється напрямок використання гарантійного платежу, який спочатку мав виключно забезпечувальну функцію, податкові наслідки залежать від нового цільового призначення:

  • Зарахування в рахунок орендної плати або комунальних послуг: Якщо гарантійний платіж (або його частина) спрямовується на оплату орендних платежів або компенсацію вартості спожитих комунальних послуг, то на дату такої зміни (зазвичай це дата укладання додаткової угоди до договору або іншого документа, що фіксує таку зміну) орендодавець повинен нарахувати податкові зобов'язання з ПДВ на відповідну суму. Орендар у свою чергу, на цю ж дату отримує право на податковий кредит за умови наявності зареєстрованої податкової накладної. Послуги з компенсації комунальних платежів розглядаються як постачання послуг і підлягають оподаткуванню ПДВ за загальним правилом;
  • Зарахування в рахунок відшкодування збитків або штрафних санкцій: Суми неустойки (штрафів, пені), отримані платником податку внаслідок невиконання або неналежного виконання договірних зобов'язань, не включаються до бази оподаткування ПДВ (пп. 188.1 ПКУ). 

Якщо гарантійний платіж першочергово було ідентифіковано як аванс, то відповідно ТОВ складається ПН, а в місяці закінчення дії договору оренди РК на зміну номенклатури.

Висновки:

1. При отриманні гарантійного платежу, який за умовами договору має виключно забезпечувальну функцію та підлягає поверненню орендарю, ПДВ не нараховується;

2. Якщо гарантійний платіж за умовами договору одразу розглядається як оплата орендних послуг (аванс), ПДВ нараховується на дату його отримання;

3. При зміні призначення гарантійного платежу з забезпечувального, який орендодавець мав повернути, на оплату орендних послуг або компенсацію комунальних послуг, ПДВ нараховується на дату такої зміни (на дату укладання відповідної додаткової угоди). Якщо гарантійний платіж спрямовується на відшкодування збитків або сплату штрафних санкцій, ПДВ на такі суми не нараховується.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Пантюхова Анна

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Підстави та порядок складання розрахунку коригування
    При реєстрації РК до податкової накладної прийшла квитанція: "Документ не може бути прийнятий - Причина 104". Розрахунок коригування повинний містити не менше одного рядка з від'ємним значенням графи "Обсяги постачання". Спочатку в зареєстрованій ПН було 2 позиції товару (1. Станційний збір, 2. Комісійний збір), а необхідно добавити в РК 3-ю нову позицію - Утримання від повернення квитка. Не можливо зробити РК на додавання третьої позиції, завжди приходе відмова. Як діяти?
    Сьогодні 17:5611
  • Строки давності при реєстрації РК до ПН
    Чи можна скласти розрахунок коригування до податкової накладної у разі, якщо з дати її складання минуло 1095 календарних днів? А у разі, якщо йдеться про купівлю-продаж майнових прав?
    Сьогодні 12:11180
  • Коли потрібно коригувати ПН на будівельні роботи?
    Підприємство замовило генпідряднику будівництво нового приміщення. За умовами договору були здійснені часткові оплати у розмірі 15%, 45% та 30% вартості послуг, на які отримували ПН. Додатковою угодою від 10.06.2025 р. внесли зміни до договору, де погодили збільшення вартості робіт. 11.06.2025 р. оплатили ще частину, отримали ПН. Коли постачальник має виписати РК на зміну ціни?
    Сьогодні 10:5121
  • Право на подання пояснень та копій документів для розблокування ПН/РК, реєстрацію яких було зупинено більш ніж 365 днів тому
    Чи має право продавець подати до суду клопотання для відновлення можливості подання письмових пояснень та копій документів для розблокування ПН/РК, реєстрацію яких було зупинено та з дати складання яких минуло 365 календарних днів?
    Сьогодні 09:0838
  • Щодо особливостей декларації з ПДВ в межах РЕЗ
    Чи обов'язково подавати уточнюючі розрахунки до декларацій з ПДВ за лютий та травень 2025 року, якщо в них були відображені показники ПН_РЕЗ та РК_2 до неї, що не вплинуло на кінцевий результат, враховуючи нові роз'яснення ДПС у листі №11933/7/99-00-21-03-02-07 від 02.05.2025 р.?
    18.07.202540