• Посилання скопійовано

Операції з постачання електроенергії орендарям від власної СЕС: що з ПДВ?

Підприємство (платник ПДВ та податку на прибуток) встановило СЕС для потреб власного майнового комплексу, частина якого передана в оренду. Електроенергія подається орендарям через внутрішні мережі, оплата оформлюється як компенсація за тарифами зовнішнього постачальника. Які особливості оподаткування ПДВ? Це продаж товару чи послуг? Чи оподатковується така компенсація ПДВ як окрема послуга, чи як частина комунальних послуг? Який код вказувати в ПН?

Детально про особливості оподаткування ПДВ при компенсації орендарем комунальних послуг, включаючи електроенергію, можна почитати в ІПК ДПСУ від 17.03.2025 р. №1451/ІПК/99-00-21-03-02 ІПК.

Там зазначено, що відшкодування (компенсація) орендарем витрат орендодавця на утримання орендованого нерухомого майна та спожитих орендарем комунальних послуг за своєю суттю є складовою вартості послуги з оренди майна, операція з постачання якої є об'єктом оподаткування ПДВ та підлягає оподаткуванню за ставкою 20 %, тому у разі отримання такі кошти включаються до бази оподаткування ПДВ. Виходячи з суми спожитих орендарем комунальних послуг КНП нараховує податкові зобов’язання з ПДВ та складає податкову накладну.

Дивимося відповідь ДПС на питання в ЗІР (101.16): «Які графи податкової накладної заповнюються у разі компенсації орендарем вартості комунальних послуг, електроенергії, прибирання тощо?».

ДПС відповідає, що при складанні податкової накладної за операціями з відшкодування орендарем орендодавцю вартості послуг, пов’язаних з утриманням та обслуговуванням орендованого майна (у тому числі комунальних послуг та енергоносіїв, земельного податку, податку на нерухоме майно тощо), у графі 2 податкової накладної зазначається «Послуги з оренди», у графі 3.3 зазначається код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, у графі 4 зазначається «послуга».

У разі виникнення необхідності визначення коду послуги згідно з ДКПП, враховуючи лист Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 11.05.2017р. №3411-08/15258-03, платник податку може звернутися до ДП «Науково-дослідний інститут метрології вимірювальних і управляючих систем», яке є розробником ДКПП, за адресою: 79008. М. Львів, вул. Кривоноса, 6.

Це питання ми розглядали, приміром, тут. Там зазначалося, що доречно зазначати код ДКПП — 68.20 (послуги оренди).

Разом з тим, для уникнення непорозумінь можна отримати індивідуальну податкову консультацію.

Отже, підсумуємо:

  • Компенсація оренди орендарями з точки зору ПКУ є постачанням послуг, а не товарів і оподатковується ПДВ за ставкою 20%;
  • Компенсація оподатковується як частина комунальних послуг, але може і як окрема послуга;
  • В податковій накладній можна зазначати код ДКПП – 68.20. Але можна також звернутися до ДП «Науково-дослідний інститут метрології вимірювальних і управляючих систем».

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Який порядок заповнення таблиці 2.2 додатка 1 (Д1) до податкової декларації з ПДВ?
    Таблиця 2.2 Д1, крім показників рядка «Усього за послугами, отриманими від нерезидента на митній території України», заповнюється у розрізі постачальників та періодів складання ПН, що коригуються, РК або іншого документа, на підставі якого проведено коригування ПК та містить відомості про коригування ПК
    22.07.202533
  • Підстави та порядок складання розрахунку коригування
    При реєстрації РК до податкової накладної прийшла квитанція: "Документ не може бути прийнятий - Причина 104". Розрахунок коригування повинний містити не менше одного рядка з від'ємним значенням графи "Обсяги постачання". Спочатку в зареєстрованій ПН було 2 позиції товару (1. Станційний збір, 2. Комісійний збір), а необхідно добавити в РК 3-ю нову позицію - Утримання від повернення квитка. Не можливо зробити РК на додавання третьої позиції, завжди приходе відмова. Як діяти?
    21.07.2025138
  • Строки давності при реєстрації РК до ПН
    Чи можна скласти розрахунок коригування до податкової накладної у разі, якщо з дати її складання минуло 1095 календарних днів? А у разі, якщо йдеться про купівлю-продаж майнових прав?
    21.07.20256311
  • Коли потрібно коригувати ПН на будівельні роботи?
    Підприємство замовило генпідряднику будівництво нового приміщення. За умовами договору були здійснені часткові оплати у розмірі 15%, 45% та 30% вартості послуг, на які отримували ПН. Додатковою угодою від 10.06.2025 р. внесли зміни до договору, де погодили збільшення вартості робіт. 11.06.2025 р. оплатили ще частину, отримали ПН. Коли постачальник має виписати РК на зміну ціни?
    21.07.202535
  • Право на подання пояснень та копій документів для розблокування ПН/РК, реєстрацію яких було зупинено більш ніж 365 днів тому
    Чи має право продавець подати до суду клопотання для відновлення можливості подання письмових пояснень та копій документів для розблокування ПН/РК, реєстрацію яких було зупинено та з дати складання яких минуло 365 календарних днів?
    21.07.202547