• Посилання скопійовано

Як відобразити в ПДВ-звітності відмову в бюджетному відшкодуванні?

Підприємству за рішенням суду відмовили у наданні бюджетного відшкодування ПДВ. Як це відобразити у декларації з ПДВ? Зокрема, як заповнити спеціальне поле "збільшено/зменшено залишок"?

Отримати бюджетне відшкодування ПДВ – справа не проста. Адже для цього слід пройти податкову перевірку, а якщо її наслідки підприємство не влаштують (податкова відмовить в наданні бюджетного відшкодування повністю чи частково) – то таке рішення підприємство може оскаржити в тому числі в судовому порядку. Очевидно, що у питанні йдеться про наслідки саме такого судового оскарження, які виявились, на жаль, не на користь підприємства.

Розглянемо два можливі варіанти відмови у бюджетному відшкодуванні.

Перший. Щодо податкових накладних та інших документів (зокрема, МД) підприємство не має права не лише на бюджетне відшкодування, а й на податковий кредит взагалі. Це відбувається у випадках, коли зазначені документи відсутні, неналежним чином оформлені, постачальники є «ризиковими» тощо. 

В такому випадку податківці, як правило, складають ППР за формою «В1».

На суму, вказану в такому ППР, буде зменшено заявлену суму бюджетного відшкодування в інтегрованій картці платника (ІКП). Це зроблять протягом 10 робочих днів після дня отримання відповідного судового рішення. 

Така сума не підлягає відображенню у Декларації з ПДВ.

Другий. Податківці (та відповідно – суд) не заперечують проти наявності відповідних сум у складі податкового кредиту з ПДВ, але при цьому відмовили лише в наданні бюджетного відшкодування (в такому разі зазвичай оформляється ППР за формою «В3»).  Це буває, коли, наприклад, підприємство включило до розрахунку бюджетного відшкодування суми ПДВ за поставками, які не були ним оплачені або ж припустилося іншої помилки при розрахунку показника рядка 20.2 декларації з ПДВ.

У такому разі підприємство має право повернути відповідні суми ПДВ до складу податкового кредиту.

Для цього заявлену суму бюджетного відшкодування, в якій платникові ПДВ відмовили, він може зі знаком «+» врахувати в рядку 16.3 Декларації з ПДВ за звітний період, на який припадає дата узгодження ППР (у даному випадку такою датою є дата отримання відповідного судового рішення ). Так консультують податківці в ресурсі ЗІР, категорія 101.24).  Аналогічна норма міститься і в пп. 5 п. 4 розділу V Порядку  №21

При заповненні рядка 16.3 Декларації з ПДВ слід заповнити також спеціальне поле «*Збільшено/зменшено залишок від’ємного значення за результатами перевірки контролюючого органу на підставі податкового повідомлення-рішення та/або уточнюючих розрахунків». В  ньому слід зазначити: 

  • дату і номер ППР; 
  • звітний період, на який припадає дата узгодження ППР (це дата відповідного судового рішення); 
  • ІПН постачальника; 
  • суму ПДВ, у бюджетному відшкодуванні якої відмовили. 

Зверніть увагу! Щодо кожного постачальника (навіть якщо їх багато) слід в зазначеній таблиці заповнити окремий рядок із зазначенням ІПН такого постачальника та суми ПДВ. 

Висновки:

  • Відмова у бюджетному відшкодуванні без права на податковий кредит (ППР «В1»): Сума відмови зменшується в ІКП протягом 10 робочих днів після судового рішення, але не відображається в Декларації з ПДВ;
  • Відмова у бюджетному відшкодуванні з правом на податковий кредит (ППР «В3»): Сума відмови повертається до податкового кредиту шляхом відображення зі знаком «+» у рядку 16.3 Декларації з ПДВ за період, коли отримано судове рішення;
  • Заповнення спеціального поля в Декларації: У полі «Збільшено/зменшено залишок...» зазначаються дата і номер ППР, звітний період, ІПН постачальника та сума ПДВ, у відшкодуванні якої відмовлено, з окремим рядком для кожного постачальника.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Іваненко Олена

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Дата складання РК до ПН, за операцією з отримання передоплати за товар, при зміні місця відвантаження за межі митної території
    Якщо на дату отримання передоплати за товар, відвантаження якого нерезиденту планувалось на митній території України, складено ПН, але надалі у зв’язку зі зміною умов договору товар буде вивезено за межі митної території України, РК складається на дату зміни призначення передоплати
    04.07.202513
  • Помилка в назві контрагента у податковій накладній
    У зареєстрованій податковій накладній допущено помилку в організаційно-правовій формі контрагента (вказано «ТОВ» замість «ПрАТ»). Який порядок виправлення такої помилки, якщо вона не впливає на суму компенсації? Чи потрібно складати розрахунок коригування і як його правильно оформити в цій ситуації?
    03.07.202568
  • Коли потрібно коригувати ПН на будівельні роботи?
    Підприємство замовило генпідряднику будівництво нового приміщення. За умовами договору були здійснені часткові оплати у розмірі 15%, 45% та 30% вартості послуг, на які отримували ПН. Додатковою угодою від 10.06.2025 р. внесли зміни до договору, де погодили збільшення вартості робіт. 11.06.2025 р. оплатили ще частину, отримали ПН. Коли постачальник має виписати РК на зміну ціни?
    03.07.202571
  • Термін для податкового кредиту при запізнілій реєстрації ПН
    Вхідну податкову накладну (ПН) складено 08.05.2024. Її реєстрацію в ЄРПН було зупинено та фактично здійснено лише 12.08.2024. Чи має підприємство право включити цю ПН до складу податкового кредиту у червні 2025 року, враховуючи, що 365 днів з дати її складання вже минули?
    03.07.2025207
  • Відшкодування збитків від замовника: ПДВ та документи
    Перевізник (платник ПДВ) отримує від замовника компенсацію за пошкодження автомобіля під час розвантаження. Як правильно оформити цю операцію? Чи виникають податкові зобов'язання з ПДВ на суму відшкодування? Яке формулювання вказати в рахунку та якими первинними документами (претензія, акт) підтвердити таку операцію для обох сторін?
    03.07.2025105