• Посилання скопійовано

Передача будівлі у додатковий капітал ТОВ: що з ПДВ?

ТОВ 1 є платником ПДВ і передає будівлю як внесок до додаткового капіталу ТОВ 2, теж платника ПДВ. Будівля була придбана ТОВ 1 за 2500000 грн. Оціночна вартість будівлі - 3000000 грн. Які податкові наслідки? Чи виникають податкові зобов'язання з ПДВ у ТОВ 1 та податковий кредит у ТОВ 2?

Для обліку цих операцій призначений субрахунок 422 «Інший вкладений капітал», на якому відображають вкладений засновниками підприємств (крім акціонерних товариств) капітал, що перевищує статутний капітал, інші внески тощо без рішень про зміни розміру статутного капіталу. Це додаткові внески засновників/учасників підприємств, внесення яких, відповідно до ч. 4 ст. 82 ГКУ, може бути передбачено установчими документами підприємства, а може бути і не передбачено, тоді такі внески вносяться за рішенням зборів учасників/засновників.

Внески до додаткового капіталу не збільшують статутний капітал. Створення додаткового капіталу Законом про ТОВ не передбачено. На нашу думку, учасники ТОВ можуть передбачити у статуті порядок внесення учасниками додаткових вкладів, порядок ухвалення рішення щодо цього питання тощо. Доцільно передбачити у статуті додаткове питання виключної компетенції загальних зборів — внесення учасниками додаткових внесків без зміни розміру статутного капіталу.

Модельний статут ТОВ такої можливості не передбачає, тому якщо ТОВ працює за модельним статутом, воно не може формувати додатковий капітал.

 

Бухоблік і податок на прибуток

Дохід визнається під час збільшення активу або зменшення зобов’язання, що зумовлює зростання власного капіталу (за винятком зростання капіталу за рахунок внесків учасників підприємства), за умови, що оцінка доходу може бути достовірно визначена – це передбачено п. 3 розд. І НП(С)БО 1 та п. 5 П(С)БО 15 «Дохід». Тому якщо додаткові внески призводять до збільшення капіталу, то дохід в бухобліку не визнається.

Відповідно, не збільшується фінрезультат для цілей оподаткування у платника податку на прибуток.

Докладніше про це ми писали в цій статті, яка актуальна і на даний час.

 

ПДВ

Об’єктом оподаткування відповідно до пп. 185.1 ПКУ є постачання товарів/послуг. У разі внеску грошовими коштами податкових наслідків з ПДВ не виникає, а ось коли передається майно – це вже оподатковувана операція, адже вона цілком вписується у визначення постачання товарів і має оподатковуватися ПДВ. Винятків тут немає. Відповідно, у ТОВ 1 виникають податкові зобов’язання, а у ТОВ 2 – податковий кредит.

База оподаткування ПДВ визначається відповідно до пп. 188.1 ПКУ залежно від того, як ця будівля обліковується у ТОВ 1 з моменту набуття на неї права власності: як об’єкт ОЗ на рах 103 або як необоротний актив, утримуваний для продажу на рах. 286.

Якщо будівля використовувалася ТОВ 1 як об’єкт ОЗ, то база оподаткування ПДВ буде визначатися на рівні фактичної ціни передачі будівлі, але не нижче її балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснена така передача.

Якщо будівля з самого початку придбавалася для продажу, то вона не амортизувалася в обліку ТОВ 1 і обліковувалася на рах. 286. В цьому випадку база оподаткування ПДВ буде також визначатися на рівні фактичної ціни передачі будівлі, але не нижче ціни її придбання. Оціночна вартість використовується виключно з інформаційною метою.

Нижче у таблиці показано варіанти визначення бази оподаткування ПДВ, якщо будівля передається:

А) за звичайною ціною, узгодженою сторонами і близькою до оціночної вартості;

Б) за ціною, узгодженою сторонами, яка менше оціночної вартості.

База оподаткування ПДВ при передачі будівлі в додатковий капітал ТОВ 2

Рахунок обліку будівлі у ТОВ 1

Ціна придбання будівлі у ТОВ 1

Амортизація будівлі у ТОВ 1

Ціна, за якою будівля передається в додатковий капітал ТОВ 2

База оподаткування ПДВ

103

2500000

730000

2900000

2900000

286

2500000

--

2900000

2900000

103

2500000

730000

1600000

1770000 (2500000 – 730000)

286

2500000

--

1600000

2500000

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Що з ПДВ при зарахуванні решти до скарбнички?
    ТОВ здійснює роздрібний продаж тютюнової продукції через інтернет-магазин. Пачка коштує 499 грн. Покупець надсилає на розрахунковий рахунок 500 грн. Чи можна в чеку 1 гривню пробивати як скарбничку, тобто заборгованість перед покупцем? Чи виникає податкове зобов'язання з ПДВ на 1 грн?
    Сьогодні 18:1110
  • У експедитора немає СМГС: що з ПДВ?
    Транспортно-експедиторська компанія організовує залізничні перевезення вантажів. Облік здійснює за транзитними операціями. Замовник (платник ПДВ) замовив організувати послугу, яка складається з надання вагонів (власних або орендованих) та витрат на повернення порожнього вагона після вивантаження. Це експортне перевезення. Послугу з повернення порожнього вагону надає Укрзалізниця за ставкою 0% ПДВ. Це підтверджено електронним документом УЗ за списанням згідно з кожним вагоном. За якою ставкою ПДВ (0% або 20%) експедитор має подати на відшкодування витрати щодо повернення вагонів, якщо СМГС надано замовнику, як платнику тарифу?
    Сьогодні 14:2329
  • ПДВ при передачі авто як гуманітарної допомоги, якщо оплата від ВПП ООН
    Всесвітня продовольча програма ООН закуповує авто в автосалоні для Благодійного фонду за тристоронньою угодою, де ВПП ООН є платником, автосалон - постачальником, а БФ - отримувачем. В угоді зазначено, що авто є благодійною (гуманітарною) допомогою. Як правильно скласти ПН для цієї операції? Як документально оформити операцію, щоб вона не була об'єктом оподаткування ПДВ або оподатковувалася за нульовою ставкою?
    Сьогодні 09:1221
  • Який період зазначати в таблиці 1 додатка 2 до декларації ПДВ у разі збільшення залишку від’ємного значення?
    У разі збільшення від’ємного значення за результатами перевірки у графі «Звітний (податковий) період, у якому виникло від’ємне значення» таблиці 1 додатка 2 зазначають звітний період, у якому сформовано ПК за таким узгодженим повідомленням-рішенням за формою «В3»
    Сьогодні 07:0444
  • Нюанси коригування ПН на операції з експорту окремих видів товарів
    ПН_РЕЗ коригується для приведення її показників у відповідність до МД, на підставі якої здійснено митне оформлення товарів (з урахуванням, за наявності, складених до неї аркушів коригування), та здійснюється шляхом складання та реєстрації в ЄРПН РК_РЕЗ_2
    02.04.202514