Платники єдиного податку І, ІІ чи ІІІ групи за ставкою 5% не зобов’язані реєструватися платниками ПДВ. Але як тільки вони втрачають статус платника ЄП, їм одразу ж потрібно подивитися, який у них був обсяг операцій, що підлягають оподаткуванню ПДВ за останні 12 календарних місяців (пп. 181.1 ПКУ). І якщо він більше 1 млн грн, їм одразу після переходу на загальну систему треба реєструватися платником ПДВ.
Пунктом 183.10 ПКУ визначено, що будь-яка особа, яка підлягає обов'язковій реєстрації як платник ПДВ і не подала реєстраційну заяву, несе відповідальність за ненарахування або несплату ПДВ на рівні зареєстрованого платника без права нарахування податкового кредиту та отримання бюджетного відшкодування. Це актуально для ситуації, коли такий платник здійснював оподатковувані ПДВ операції і повинен був нараховувати зобов’язання з ПДВ. Тоді йому доведеться сплатити ПДВ та штрафи відповідно до пп. 123.1 ПКУ з усього обсягу оподатковуваних операцій без вирахування сум податкового кредиту.
У цьому випадку ФОП не здійснював оподатковувані операції і у нього не виникало обов’язку нараховувати податкові зобов’язання з ПДВ. Отже, він не понесе відповідальності, передбаченої пп. 183.10 та пп. 123.1 ПКУ, хоча й має обов’язок подати заяву про реєстрацію платником ПДВ.
Але податківці бачать, що цей ФОП перейшов на загальну систему і не зареєструвався платником ПДВ. Ці дії можуть призвести до того, що ФОП не нарахує податкові зобов’язання з ПДВ і їм доведеться це зробити самим. А це вже передбачено пп. 123.1 ПКУ – якщо податківцям довелося самим нарахувати платнику податкові зобов’язання через неправильні дії самого платника, вони нарахують ще й штраф 10% від суми нарахованого зобов’язання. Тому вони й звернули увагу на цього ФОПа.
Все вищесказане стосується ситуації, коли у ФОПа були оподатковувані операції і йому є що нараховувати. А якщо жодних операцій не було – то й ці донарахування ПДВ та 10% штрафу ФОПу не загрожують. Проте перевірку пройти доведеться, адже податківці виявили факт неподання заяви і зобов’язані перевірити цього ФОПа на предмет здійснення оподатковуваних операцій без реєстрації платником ПДВ.
Завдання ФОПа – довести, що оподатковуваних операцій після 30.06.2024 р. не було. До перевірки ФОП надає податківцям документи, які свідчать про те, що з 1 липня 2024 р. у нього не було оподатковуваних операцій – це банківські виписки (які показують відсутність оподатковуваних операцій з 01.07.2024 р.) та чеки РРО (яких вже немає після 30.06.2024 р.). Чеки РРО від 30.06.2024 р. на оплату картками, за якими кошти надійшли на рахунок ФОПа наступного дня 01.07.2024 р., належать до доходу червня, який оподаткований єдиним податком.
У поясненні можна написати про те, що:
- ФОП повністю призупинив діяльність з 1 липня 2024 р., тому заяву про обов’язкову реєстрацію платником ПДВ не подавав;
- ФОП прийняв рішення про зупинення діяльності виключно на власний розсуд (приміром, він вже не має можливості працювати з особистих причин, або використав річний ліміт і призупинив діяльність тощо);
- ФОП не отримував доходів та не здійснював оподатковуваних операцій з 01.07.2024 р., тому для донарахування ПДВ за пп. 183.10 ПКУ та застосування штрафу 10% від донарахованої суми за пп. 123.1 ПКУ в цьому випадку немає об’єкта нарахування.
Можливі результати такої перевірки: донарахування ПДВ та 10% штрафу не буде, але доведеться подати заяву про реєстрацію платником ПДВ – адже цей обов’язок не зникає від того, що діяльність фактично не ведеться. Штрафів власне за неподання заяви ПКУ не передбачає.
У загальному випадку, після реєстрації платником ПДВ потрібно буде подавати декларації з ПДВ. Але пусті декларації можна не подавати відповідно до пп. 49.2 ПКУ – якщо в звітному періоді не виникають об’єкти оподаткування, то декларацію можна не подавати. Нагадаємо, що відповідно до пп. «г» пп. 184.1 ПКУ через 12 місяців, у яких не буде оподатковуваних операцій та податкового кредиту, в тому числі, якщо ФОП не подаватиме декларації, податківці анулюють його реєстрацію платника ПДВ.
Реєстрація платника ПДВ також анулюється, якщо з 1 січня 2025 року ФОП перейде на спрощену систему без ПДВ – пп. «в» пп. 184.1 ПКУ.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити