• Посилання скопійовано

Отримали передплату на один асортимент товарів, а відвантажили інший та більший: як складати ПН та РК?

23.05.2024 р. підприємство отримало від покупця аванс в розмірі 30% 11 тис. грн, було зарєєстровано ПН: товар А - 0,6 шт, товар Б – 0,3 шт, товар С - 1,2 шт. 27.06.2024 р. відвантажено товару на 21тис. грн: товар А – 2 шт, товар Б - 1 шт, товар С - 1шт. Як скласти РК та ПН за таких умов?

Відповідно до пп. 185.1 ПКУ, об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України. Тобто, за замовчуванням, для цілей ПДВ слід розглядати кожну номенклатуру товарів як окрему операцію і визначати першу або другу подію саме по кожній номенклатурі.

Наприклад, сторони домовилися про постачання 5 шт товару А за ціною 210 грн і 5 шт товару Б за такою ж ціною 210 грн, всього на суму 2100  грн, в т.ч. ПДВ - 350 грн. Також вони домовилися, що покупець оплатить 50% суми до постачання, а решту доплатить після отримання товару. Тепер постає питання, як скласти податкову накладну на 50% оплати:

  • на 5 шт товару А;
  • на 5 шт товару Б;
  • на 2,5 шт товару А та 2,5 шт товару Б;
  • на 3 шт товару А і 2 шт товару Б, і так далі, можливі й інші варіанти.

Всі ці варіанти рівнозначні, обрати можна будь-який з них. Оскільки постачання товарів – це двостороння операція, то сторонам обов’язково потрібно узгоджувати номенклатуру (кількість та ціни) товарів, яка оплачується або яка відвантажується під майбутню оплату. При цьому  це питання потрібно узгоджувати ще до здійснення оплати або відвантаження.

Варіанти узгодження можуть бути різні, і всі вони відповідають нормам ПКУ. ПКУ не містить правил розподілу номенклатури між оплаченою та неоплаченою частиною, це робиться виключно на розсуд сторін.

За умовами запитання було здійснено такі операції – див. таблицю:

Товар

Оплачено, складено ПН

Відвантажено

Зміна кількості на дату відвантаження

А

0,6 шт

2 шт

 +1,4 шт

Б

0,3 шт

1 шт

+0,7 шт

С

1,2 шт

1 шт

-0,2 шт

Всього

11000 грн

21000 грн

10000 грн

Якби по всім трьом товарам було збільшення кількості, можна було б скласти ще одну податкову накладну на дату відвантаження і включити туди це збільшення кількості по кожному товару, і коригувати нічого не потрібно було б.

Але в цьому випадку кількість товару С зменшилася, що вимагає складання РК до ПН на передплату. Разом з цим треба пам’ятати, що на дату відвантаження виникли нові зобов’язання з ПДВ на суму 10000 грн, що вимагає складання саме ПН, а збільшуючий РК тут не годиться.

Тому в цьому випадку пропонуємо вчинити так:

  1. Зробити РК до ПН на передплату і змінити асортимент: товар С – зменшити кількість з 1,2 шт до 1 шт (тобто до тієї кількості, яка була фактично відвантажена), одночасно збільшити кількість товару А та/або Б таким чином, щоб цей РК вийшов нульовий і сума ПЗ з ПДВ на дату передплати залишалася 11000 грн. Приміром, в цьому РК буде зменшено кількість товару С на 0,2 шт, а кількість товару Б буде збільшено на 0,25 шт – до 0,55 шт;
  2. Скласти ПН на вартість товару, що був поставлений понад суму передплати, враховуючи дані РК:  товар А  в кількості 1,4 шт, товар Б в кількості 1 – 0,55 = 0,45 шт, товар С в цю ПН вже не включається, оскільки він повністю передплачений. Сума такої ПН повинна дорівнювати 10000 грн.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024450
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202426
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202424
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024242
  • Як виправити помилку в декларації з податку на прибуток?
    Підприємство отримало запит від ДПС щодо самостійного коригування цін за контрольованими операціями за 2015 р. Коригування було проведено та подано уточнюючий розрахунок до декларації з податку на прибуток за 2015 р. Застосування різниць не спричинило збільшення об’єкта оподаткування. Підприємство застосовує податкові різниці, тому ця операція вплинула на значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років. Уточнити треба періоди за І квартал, півріччя, 9 місяців та рік 2016 р. та за І квартал 2017 р. Як виправити цю помилку та відобразити у звітності?
    13.11.202447