Додаткові умови:
Керуючись чинною Постановою КМУ від 15.02.2002 р. №153, підприємство звернулось до КМУ для визнання його реципієнтом проекту (програми) міжнародної технічної допомоги (МТД). Виконавець проекту МТД (нерезидент) за допомогою оголошеної закупівлі придбав на території України у резидента замовлені Реципієнтом підписки та ліцензії на ПЗ. Виконавцем проекту МТД безкоштовно було передано реципієнту закуплені підписки та ліцензії на ПЗ, складений та підписаний акт приймання-передачі між виконавцем проекту МТД та реципієнтом, в якому зазначена сума без ПДВ.
Яким чином потрібно відобразити цю операцію у податковій звітності з ПДВ реципієнт, а саме:
- чи можливе застосування реципієнтом пп. 197.11 ПКУ?
- якщо ні, чи необхідно реєструвати ПН згідно з пп. 208.2 та ПН згідно з пп. 187.8 ПКУ?
- в разі застосування податкових пільг реципієнтом, які підтверджуючі документи потрібні?
Щодо ПДВ за пп. 197.11 ПКУ
Згідно з пп. 197.11 ПКУ звільняються від оподаткування операції із постачання товарів та послуг на митній території України та ввезення на митну територію України товарів, що фінансуються за рахунок міжнародної технічної допомоги, яка надається відповідно до міжнародних договорів України, згода на обов’язковість яких надана у встановленому законодавством порядку.
Порядок залучення, використання та моніторингу міжнародної технічної допомоги затверджено постановою КМУ від 15.02.2002 р. №153.
Для реалізації права на одержання пільг потрібно провести держреєстрацію проекту (програми), яка слугує підставою для акредитації їх виконавців (п. 12 Порядку №153).
Для такої держреєстрації реципієнт і донор або вповноважена донором особа подає до Мінекономрозвитку документи, наведені в пп. 14 Порядку №153.
Держреєстрацію підтверджують реєстраційною карткою проекту (програми), за формою додатку 1 до Порядку №153, яку видають заявникові протягом 5 робочих днів від дати прийняття рішення про проведення держреєстрації проекту (програми). Одночасно роблять відповідний запис у реєстрі проектів (програм) МТД і розміщують план закупівлі на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку (пп. 18 Порядку №153).
Якщо наведені умови виконані, то є підстави застосувати пільги.
За умовами запитання, замовник закуповує у резидента підписки та ліцензії за ПЗ. Таким чином, резидент, який продає підписки та ліцензії замовнику, матиме право при такому продажу застосувати пільгу за пп. 197.11 ПКУ, якщо він є платником ПДВ. Щоправда, для того, щоб скористатися пільгою, замовник має надати продавцеві копії документів:
- копію реєстраційної картки проєкту, в рамках якого здійснено закупівлю товарів, робіт, послуг, засвідченої печаткою партнерів з розвитку або виконавця проєкту;
- копію плану закупівлі, засвідченої печаткою партнерів з розвитку або виконавця проєкту;
- копію контракту на постачання товарів, виконання робіт та надання послуг, засвідченої підписом та печаткою виконавця проєкту (у контракті зазначається, що закупівля товарів, робіт і послуг здійснюється коштом проєкту МТД та відповідає категорії (типу) товарів, робіт і послуг, зазначених у плані закупівлі).
Саме так відповідає ДПС на питання в ЗІР (101.12): «Яким чином платник ПДВ підтверджує право на застосування пільг щодо звільнення від сплати ПДВ операцій з постачання товарів, робіт, послуг в рамках проєкту міжнародної технічної допомоги?».
Причому продавець, якщо він є платником ПДВ, має скласти на покупця замовника ПН і зареєструвати в ЄРПН.
Окрім того, згідно з пп. 23 Порядку №153 виконавець щомісяця до 20 числа складає та подає в письмовому та електронному вигляді органові ДПС, в якому перебуває на обліку як платник податків, інформаційне підтвердження за формою згідно з додатком 8 до Порядку №153. У разі коли виконавцем є юридична особа - нерезидент, що не перебуває на обліку як платник податків, інформаційне підтвердження подається в письмовому та електронному вигляді органові ДПС за адресою акредитації такої особи на території України та в копії Секретаріату КМУ.
У свою чергу, виконавець безоплатно передає придбані підписки та ліцензії реципієнту. Оскільки нерезидент не є платником ПДВ, то і ПДВ при передачі реципієнту не виникає. Причому в документах на безоплатну передачу зазначається про передачу без ПДВ. Тож реципієнт отримує підписки та ліцензії без ПДВ, а відтак, на перший погляд, пільга за пп. 197.11 ПКУ його не стосується.
Але давайте глянемо далі.
Чи необхідно реєструвати ПН згідно з п. 208.2 та ПН згідно з пп. 187.8 ПКУ?
Відповідно до пп. 208.2 ПКУ, отримувач послуг, що постачаються нерезидентами, місце постачання яких розташоване на митній території України, нараховує податок за основною ставкою податку або за ставкою 7 відсотків для послуг, визначених абзацами четвертим - шостим пп. «в» пп. 193.1 ПКУ, на базу оподаткування, визначену згідно з пунктом 190.2 ПКУ. При цьому отримувач послуг - платник податку у порядку, визначеному статтею 201 ПКУ, складає ПН із зазначенням суми нарахованого ним податку, яка є підставою для віднесення сум податку до ПК у встановленому порядку. Така ПН підлягає обов’язковій реєстрації в ЄРПН.
Відповідно до пп. 187.8 ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань за операціями з постачання нерезидентами суб’єктам господарювання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, є дата списання коштів з рахунку платника податку в банку/небанківському надавачу платіжних послуг в оплату послуг або дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг нерезидентом, залежно від того, яка з подій відбулася раніше.
Але, на наш погляд, в цій ситуації діє все та сама пільга за пп. 197.11 ПКУ, де сказано про звільнення від оподаткування, серед іншого, постачання послуг на митній території України, що фінансуються за рахунок міжнародної технічної допомоги. Причому складати ПН на звільнені від оподаткування операції і відображати в декларації з ПДВ, на наш погляд, не потрібно. Ми писали про це, наприклад, тут.
Надання якихось підтверджуючих документів, на наш погляд, не потрібно. Адже такі документи, як ми зазначили вище, надає виконавець. Але у реципієнта, як і у продавця, мають бути підтверджуючі документи, перелік яких ми навели вище.
Вище ми навели власну думку на розглядуване питання. Але думка податкової служби нам невідома. Тому для уникнення непорозумінь може бути доречним отримати індивідуальну податкову консультацію.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити