• Посилання скопійовано

Якщо накладна складена без порушень та зареєстрована в Єдиному реєстрі, у покупця є право на кредит

У квітні 2013 р. отримана передоплата за ремонтні роботи на яку виписана і зареєстрована в ЄРПН податкова накладна, але в найменуванні товару, проставлено помилково "авансовий платіж". Контрагентам була видана накладна на паперовому носії, з правильним формулюванням "ремонтні роботи". При перевірці у контрагента, податкова не визнає ПК з цієї накладної, аргументуючи тим, що зареєстрована накладна з помилкою. Чи правомірна аргументація податкової (адже ми реєструємо суми а ПН видається покупцю на паперовому носії)? Якщо податківці мають рацію то як виправити цю помилку?

За загальним правилом, підставою для нарахування сум ПДВ, що відносяться до складу податкового кредиту покупця, є податкова накладна. Якщо такий документ підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (сума ПДВ в одній ПН перевищує 10 тис. грн. та/або незалежно від суми ПДВ, здійснюється постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України (п. 11 підрозділу 2 розділу ХХ ПКУ), така реєстрація здійснюється продавцем — платником ПДВ не пізніше 15 к.д., наступних за датою складання документа  Проте, за нормами абз. 9 п. 201.10 ПКУ та п. 198.6 ПКУ, якщо ПН сформовано з порушенням вимог п. 201.1 ПКУ та Порядку №1379*  або існує відсутність факту реєстрації ПН в ЄРПН, покупець платник податку не має права відобразити ПК на підставі такої отриманої ПН (за умовами запитання право подання покупцем заяви зі скаргою на постачальника в даному випадку не розглядається).


На дату виникнення ПЗ, в даному разі на дату зарахування коштів від покупця, що надійшли на поточний рахунок, як попередня оплата (аванс), платником ПДВ складається ПН. Одним із обов'язкових реквізитів ПН відповідно до пп.”е” п. 201.1 ПКУ є “опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг. Тому наявність слова “передоплата” у ПН є помилкою.

Отже, за умовами запитання та відповідно до Порядку №1379 у графі 3 ПН - “номенклатура товарів/послуг продавця” потрібно зазначити - ремонтні послуги, у графі 5 - “одиниця виміру товарів/послуг” - грн, якщо послуги не мають кількісних показників, а вимірюються лише у вартісному вираженні, у графі 6 указується -послуга. Всі решта граф ПН заповнюються за загальними правилами. 

       Зверніть увагу на норму абз. 8 п. 201.10 ПКУ: “Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних”. Механізм  звіряння даних, що містяться у виданих платникам ПДВ - покупцям товарів (послуг) ПН, які містяться в ЄРПН визначено Порядком №1246**. З метою отримання інформації, що міститься в Єдиному реєстрі, покупець може скласти запит за правилами п.13 - 17 Порядку №1246. На запит покупця про податкову накладну стосовно надання інформації, що міститься в Єдиному реєстрі, видається витяг з Реєстру,  у якому наводяться відомості щодо податкової накладної. На практиці ДПІ складає витяг з Реєстру, у якому наводяться відомості щодо податкової накладної, а саме: дата внесення відомостей до Єдиного реєстру продавцем, дата виписки документа, сума ПДВ та дані про те, якій особі належить електронний цифровий підпис. Отже, витяг з Реєстру не містить відомостей про  окремі реквізити ПН. 

Зазначений витяг надсилається покупцеві не пізніше операційного дня, що настає за днем надходження запиту. Тому, навіть якщо покупець намагається звірити дані ПН на відповідність із даними Єдиного реєстру, він не має можливості перевірити графи ПН, зокрема графу 3 - “номенклатура товарів/послуг продавця”.

     Фактично за нормою п. 201.10 ПКУ, у покупця підставою для нарахування сум ПДВ, що відносяться до складу ПК, є податкова накладна. Якщо ПН, що видана покупцю складена без порушень та відмови у прийнятті податкової накладної до реєстрації в Єдиному реєстрі не було (однією з причин відмови до реєстрації ПН відповідно до п. 9 Порядку №1246 є наявність помилок) , законодавчо встановлені вимоги, зокрема покупцем виконано. Тому стверджувати, що у покупця не має права на ПК є помилковим.

          Але у абз 10 п. 201.10 ПКУ є норма: “Виявлення розбіжностей даних податкової накладної та Єдиного реєстру податкових накладних є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг”. Які можуть бути наслідки такої перевірки? Якщо продавець суми ПДВ за такою ПН включив до податкових зобов'язань відповідного звітного періоду, штрафні санкції можуть бути тільки адміністративні, що застосовуються до посадових осіб платника ПДВ . 

 Що стосується покупця, вважаємо, що контролюючий орган упереджено ставиться до такого випадку. Адже факт реєстрації в Єдиному реєстрі є, податковий документ, який видано покупцю не містить порушень, зокрема у ПН зазначено всі обов'язкові реквізити. Отже порушення за нормою п. 198.6 ПКУ відсутні  — суми ПДВ, що віднесено покупцем до складу ПК підтверджені ПН, які оформлено без порушень вимог ст. 201 ПКУ.

На нашу думку, такий випадок зі сторони продавця не підлягає виправленню. Здійснити реєстрацію ПН в Єдиному реєстрі з відкоригованою графою 3 не має можливості. Адже факт реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами, шляхом нової реєстрації не передбачено Порядком №1246.

____________________________________

* Наказ Мінфіну від 01.11.2011р. №1379 "Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної".

 ** Постанова КМУ від 29.12.2010р. №1246 "Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних".

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.20245
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024479
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202426
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024248