• Посилання скопійовано

ФОП перевищив ліміт: як перейти на загальну систему і ПДВ?

ФОП на ІІІ групі ЄП (5%). У грудні 2023 р. передбачено перевищення ліміту обсягу доходу. З 01.01.2024 р. ФОП змушений буде перейти на загальну систему і ПДВ. Які заяви у зв’язку з цим має подати ФОП?

Перехід на загальну систему

Граничний річний обсяг доходу для ФОП на ЄП групи 3 - 1167 розмірів мінзарплати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (див. пп. 3 п. 291.4 ПКУ).

Про особливості розрахунку граничного розміру доходу для 2023 року ми писали тут.

Згідно з нормами пп. 3 пп. 293.8 ПКУ платники ЄП, які перевищили обсяг доходу, визначений для таких платників у пп. 291.4 ПКУ, до суми перевищення застосовують ставку 15%, а також зобов’язані в порядку, встановленому гл. 1 розд. ХІV ПКУ, перейти на загальну систему оподаткування.

Про обов’язок перейти на загальну систему оподаткування у разі перевищення граничного обсягу доходу з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому відбулося таке перевищення, зазначено в пп. 1 пп. 298.2.3 ПКУ.

Заява про відмову від спрощеної системи подається до податкової служби не пізніше 20 числа місяця, наступного за календарним кварталом, у якому допущено перевищення обсягу доходу (див. пп. 293.8 ПКУ). Тобто, останній день подання заяви для переходу на загальну систему оподаткування з 01.01.2024 р. - 20.01.2024 р.

Подається Заява про застосування спрощеної системи  оподаткування за формою, затвердженою Наказом Мінфіну від 16.07.2019 р. №308. Код заяви в електронній формі - F0102003.

Заява заповнюється таким чином.

На початку заяви ставиться позначка в полі «Відмова».

Потім в загальному порядку заповнюється «шапка» Заяви з розділу 1 по розділ 4. В розділі 5, зокрема в 5.5., наводиться підстава подання заяви і причина відмови.

Потім в загальному порядку заповнюються розділи 6, 7 і 8. Розділи 9, 10, 11 не заповнюються.

В кінці заяви наводиться ПІБ суб’єкта господарювання і його підпис.

Подаючи річну декларацію платника ЄП врахуйте, що обсяг доходу, який оподатковується ЄП за ставкою 5% (в розмірі граничного обсягу доходу) показується в рядку 06 декларації, а суму перевищення загальної суми доходу над граничним рівнем доходу, яка оподатковується за ставкою 15%, показується в рядку 07 декларації.

Відповідно, сума податку за ставкою 5% розраховується в рядку 11, а за ставкою 15% - в рядку 09.

Варто врахувати, що це остання декларація платника ЄП. Тому в «шапці» декларації ставиться відмітка в рядку 8.2.

Інші показники декларації відображаються в загальному порядку.

Якщо разом з декларацією подається додаток 1, то в ньому також ставляться відмітки в «шапці» щодо переходу на сплату інших податків.

Всі інші показники додатку 1 заповнюються в загальному порядку.

 

Реєстрація платником ПДВ

Якщо ФОП переходить на загальну систему внаслідок перевищення граничний обсягу доходу, очевидно, що такий обсяг доходу перевищує 1 млн грн, тож ФОП вписується у вимоги обов’язкової реєстрації платником ПДВ (див. пп. 181.1 ПКУ).

В такому разі ФОП зобов’язаний подати заяву на реєстрацію платником ПДВ згідно з нормами пп. 183.4 ПКУ у строк не пізніше 10 числа першого календарного місяця, в якому здійснено перехід на загальну систему.

Тобто, в розглядуваній ситуації заява має бути подана до 10.01.2024 року включно.

Протягом трьох робочих днів з дня отримання заяви податковий орган має внести до реєстру платників ПДВ запис про реєстрацію такої особи як платника податку (див. пп. 183.9 ПКУ):

  • з першого числа календарного місяця, в якому здійснено перехід на загальну систему, у разі якщо перше число календарного місяця, з якого здійснюється перехід на загальну систему, на день подання реєстраційної заяви не настало;
  • з дня внесення запису до реєстру платників ПДВ у разі, якщо перше число календарного місяця, в якому здійснено перехід на загальну систему, на день подання реєстраційної заяви настало.

Тобто, якщо заяву подати у грудні 2023 року, то ФОП стане платником ПДВ з 01.01.2024 р.

Якщо ж заяву подати у січні 2024 р., до 10.01.24 р., то ФОП стане платником ПДВ з дня внесення запису до реєстру платників ПДВ.

Подається заява за формою №1-ПДВ (за формою додатку до Положення №1130). Код цієї заяви в електронному кабінеті - F1310109.

Приклад заповнення заяви №1-ПДВ:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    Сьогодні 13:10
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024464
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202426
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024245