• Посилання скопійовано

ФОП перевищив ліміт: як перейти на загальну систему і ПДВ?

ФОП на ІІІ групі ЄП (5%). У грудні 2023 р. передбачено перевищення ліміту обсягу доходу. З 01.01.2024 р. ФОП змушений буде перейти на загальну систему і ПДВ. Які заяви у зв’язку з цим має подати ФОП?

Перехід на загальну систему

Граничний річний обсяг доходу для ФОП на ЄП групи 3 - 1167 розмірів мінзарплати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (див. пп. 3 п. 291.4 ПКУ).

Про особливості розрахунку граничного розміру доходу для 2023 року ми писали тут.

Згідно з нормами пп. 3 пп. 293.8 ПКУ платники ЄП, які перевищили обсяг доходу, визначений для таких платників у пп. 291.4 ПКУ, до суми перевищення застосовують ставку 15%, а також зобов’язані в порядку, встановленому гл. 1 розд. ХІV ПКУ, перейти на загальну систему оподаткування.

Про обов’язок перейти на загальну систему оподаткування у разі перевищення граничного обсягу доходу з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому відбулося таке перевищення, зазначено в пп. 1 пп. 298.2.3 ПКУ.

Заява про відмову від спрощеної системи подається до податкової служби не пізніше 20 числа місяця, наступного за календарним кварталом, у якому допущено перевищення обсягу доходу (див. пп. 293.8 ПКУ). Тобто, останній день подання заяви для переходу на загальну систему оподаткування з 01.01.2024 р. - 20.01.2024 р.

Подається Заява про застосування спрощеної системи  оподаткування за формою, затвердженою Наказом Мінфіну від 16.07.2019 р. №308. Код заяви в електронній формі - F0102003.

Заява заповнюється таким чином.

На початку заяви ставиться позначка в полі «Відмова».

Потім в загальному порядку заповнюється «шапка» Заяви з розділу 1 по розділ 4. В розділі 5, зокрема в 5.5., наводиться підстава подання заяви і причина відмови.

Потім в загальному порядку заповнюються розділи 6, 7 і 8. Розділи 9, 10, 11 не заповнюються.

В кінці заяви наводиться ПІБ суб’єкта господарювання і його підпис.

Подаючи річну декларацію платника ЄП врахуйте, що обсяг доходу, який оподатковується ЄП за ставкою 5% (в розмірі граничного обсягу доходу) показується в рядку 06 декларації, а суму перевищення загальної суми доходу над граничним рівнем доходу, яка оподатковується за ставкою 15%, показується в рядку 07 декларації.

Відповідно, сума податку за ставкою 5% розраховується в рядку 11, а за ставкою 15% - в рядку 09.

Варто врахувати, що це остання декларація платника ЄП. Тому в «шапці» декларації ставиться відмітка в рядку 8.2.

Інші показники декларації відображаються в загальному порядку.

Якщо разом з декларацією подається додаток 1, то в ньому також ставляться відмітки в «шапці» щодо переходу на сплату інших податків.

Всі інші показники додатку 1 заповнюються в загальному порядку.

 

Реєстрація платником ПДВ

Якщо ФОП переходить на загальну систему внаслідок перевищення граничний обсягу доходу, очевидно, що такий обсяг доходу перевищує 1 млн грн, тож ФОП вписується у вимоги обов’язкової реєстрації платником ПДВ (див. пп. 181.1 ПКУ).

В такому разі ФОП зобов’язаний подати заяву на реєстрацію платником ПДВ згідно з нормами пп. 183.4 ПКУ у строк не пізніше 10 числа першого календарного місяця, в якому здійснено перехід на загальну систему.

Тобто, в розглядуваній ситуації заява має бути подана до 10.01.2024 року включно.

Протягом трьох робочих днів з дня отримання заяви податковий орган має внести до реєстру платників ПДВ запис про реєстрацію такої особи як платника податку (див. пп. 183.9 ПКУ):

  • з першого числа календарного місяця, в якому здійснено перехід на загальну систему, у разі якщо перше число календарного місяця, з якого здійснюється перехід на загальну систему, на день подання реєстраційної заяви не настало;
  • з дня внесення запису до реєстру платників ПДВ у разі, якщо перше число календарного місяця, в якому здійснено перехід на загальну систему, на день подання реєстраційної заяви настало.

Тобто, якщо заяву подати у грудні 2023 року, то ФОП стане платником ПДВ з 01.01.2024 р.

Якщо ж заяву подати у січні 2024 р., до 10.01.24 р., то ФОП стане платником ПДВ з дня внесення запису до реєстру платників ПДВ.

Подається заява за формою №1-ПДВ (за формою додатку до Положення №1130). Код цієї заяви в електронному кабінеті - F1310109.

Приклад заповнення заяви №1-ПДВ:

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Постачання товарів оборонного призначення: як оподатковується ПДВ під час воєнного стану?
    Як на період дії воєнного стану оподатковуються ПДВ операції з постачання товарів оборонного призначення?
    Сьогодні 12:025
  • Допомога на лікування працівниці: облік ПДВ та ПДФО
    ТОВ на загальній системі оподаткування надає допомогу на лікування онкохворої співробітниці, придбавши для неї ліки за безготівковим розрахунком. Всі підтверджуючі медичні документи та документи від постачальника є. Чи потрібно нараховувати компенсуючі зобов'язання з ПДВ? Чи є вартість ліків додатковим благом для співробітниці та як це відобразити у звіті 4ДФ?
    10.07.202527
  • Коригування імпортного ПДВ за аркушем коригування: повернення та облік
    Як діяти підприємству після отримання аркуша коригування до митної декларації, який скасував мито та зменшив суму ПДВ? Чи обов'язково повертати ПДВ з бюджету? Як правильно відобразити це в обліку та що робити з розбіжностями у сальдо розрахунків з митницею?
    10.07.202522
  • Чи зберігається право на ПК та бюджетне відшкодування за НА, переданими ЗСУ?
    Комунальне підприємство (платник ПДВ, загальна система) придбало пікап за власні кошти у лютому 2025 р. Суму ПДВ включено до ПК, що спричинило від’ємне значення. У травні 2025 року автомобіль, не введений в експлуатацію, передано ЗСУ в межах військово-транспортного обов’язку. Чи має право підприємство заявити бюджетне відшкодування?
    10.07.202528
  • Розблокування РК на зменшення після спливу строку
    Розрахунок коригування на зменшення податкових зобов'язань з ПДВ заблоковано. Продавець пропустив 365-денний термін для подання пояснень на розблокування. Які наслідки неподання документів та чи можна розблокувати такий РК після спливу встановленого строку?
    10.07.202541