• Посилання скопійовано

ФОП перевищив ліміт: як перейти на загальну систему і ПДВ?

ФОП на ІІІ групі ЄП (5%). У грудні 2023 р. передбачено перевищення ліміту обсягу доходу. З 01.01.2024 р. ФОП змушений буде перейти на загальну систему і ПДВ. Які заяви у зв’язку з цим має подати ФОП?

Перехід на загальну систему

Граничний річний обсяг доходу для ФОП на ЄП групи 3 - 1167 розмірів мінзарплати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (див. пп. 3 п. 291.4 ПКУ).

Про особливості розрахунку граничного розміру доходу для 2023 року ми писали тут.

Згідно з нормами пп. 3 пп. 293.8 ПКУ платники ЄП, які перевищили обсяг доходу, визначений для таких платників у пп. 291.4 ПКУ, до суми перевищення застосовують ставку 15%, а також зобов’язані в порядку, встановленому гл. 1 розд. ХІV ПКУ, перейти на загальну систему оподаткування.

Про обов’язок перейти на загальну систему оподаткування у разі перевищення граничного обсягу доходу з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) кварталом, у якому відбулося таке перевищення, зазначено в пп. 1 пп. 298.2.3 ПКУ.

Заява про відмову від спрощеної системи подається до податкової служби не пізніше 20 числа місяця, наступного за календарним кварталом, у якому допущено перевищення обсягу доходу (див. пп. 293.8 ПКУ). Тобто, останній день подання заяви для переходу на загальну систему оподаткування з 01.01.2024 р. - 20.01.2024 р.

Подається Заява про застосування спрощеної системи  оподаткування за формою, затвердженою Наказом Мінфіну від 16.07.2019 р. № 308. Код заяви в електронній формі - F0102003.

Заява заповнюється таким чином.

На початку заяви ставиться позначка в полі «Відмова».

Потім в загальному порядку заповнюється «шапка» Заяви з розділу 1 по розділ 4. В розділі 5, зокрема в 5.5., наводиться підстава подання заяви і причина відмови.

Потім в загальному порядку заповнюються розділи 6, 7 і 8. Розділи 9, 10, 11 не заповнюються.

В кінці заяви наводиться ПІБ суб’єкта господарювання і його підпис.

Подаючи річну декларацію платника ЄП врахуйте, що обсяг доходу, який оподатковується ЄП за ставкою 5% (в розмірі граничного обсягу доходу) показується в рядку 06 декларації, а суму перевищення загальної суми доходу над граничним рівнем доходу, яка оподатковується за ставкою 15%, показується в рядку 07 декларації.

Відповідно, сума податку за ставкою 5% розраховується в рядку 11, а за ставкою 15% - в рядку 09.

Варто врахувати, що це остання декларація платника ЄП. Тому в «шапці» декларації ставиться відмітка в рядку 8.2.

Інші показники декларації відображаються в загальному порядку.

Якщо разом з декларацією подається додаток 1, то в ньому також ставляться відмітки в «шапці» щодо переходу на сплату інших податків.

Всі інші показники додатку 1 заповнюються в загальному порядку.

 

Реєстрація платником ПДВ

Якщо ФОП переходить на загальну систему внаслідок перевищення граничний обсягу доходу, очевидно, що такий обсяг доходу перевищує 1 млн грн, тож ФОП вписується у вимоги обов’язкової реєстрації платником ПДВ (див. пп. 181.1 ПКУ).

В такому разі ФОП зобов’язаний подати заяву на реєстрацію платником ПДВ згідно з нормами пп. 183.4 ПКУ у строк не пізніше 10 числа першого календарного місяця, в якому здійснено перехід на загальну систему.

Тобто, в розглядуваній ситуації заява має бути подана до 10.01.2024 року включно.

Протягом трьох робочих днів з дня отримання заяви податковий орган має внести до реєстру платників ПДВ запис про реєстрацію такої особи як платника податку (див. пп. 183.9 ПКУ):

  • з першого числа календарного місяця, в якому здійснено перехід на загальну систему, у разі якщо перше число календарного місяця, з якого здійснюється перехід на загальну систему, на день подання реєстраційної заяви не настало;
  • з дня внесення запису до реєстру платників ПДВ у разі, якщо перше число календарного місяця, в якому здійснено перехід на загальну систему, на день подання реєстраційної заяви настало.

Тобто, якщо заяву подати у грудні 2023 року, то ФОП стане платником ПДВ з 01.01.2024 р.

Якщо ж заяву подати у січні 2024 р., до 10.01.24 р., то ФОП стане платником ПДВ з дня внесення запису до реєстру платників ПДВ.

Подається заява за формою №1-ПДВ (за формою додатку до Положення №1130). Код цієї заяви в електронному кабінеті - F1310109.

Приклад заповнення заяви №1-ПДВ:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Участь у дослідно-конструкторських роботах: умови звільнення від оподаткування ПДВ
    Державний науково-дослідний інститут замовив у підприємства розробку та виготовлення картонних ємностей в межах дослідно-конструкторської роботи. Оплата проводиться за рахунок бюджетних коштів з відповідного рахунку. Чи є ця операція звільненою від оподаткування ПДВ?
    09.05.20249
  • Обладнання передано на гарантійний ремонт нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ в рамках гарантійного ремонту передало обладнання постачальнику-нерезиденту для проведення діагностики. В результаті було переналаштовано програмне забезпечення. Вивезення товару було в митному режимі переробки за межами митної території (код 61), а ввезення – в режимі імпорту. Чи потрібно сплачувати мито та складати ПН при вивезенні та імпорті за ставкою 0%?
    08.05.202415
  • Аванс повернено після сплину 1095 днів: як відкоригувати ПК?
    ТОВ - замовник робіт оплатило аванс за роботи виконавцю. Виконавець склав та зареєстрував ПН від 6 березня 2017 р. З моменту складання ПН минуло 1095 днів. Виконавець повертає кошти у квітні 2024 р. Підприємство планує скласти бухгалтерську довідку та на основі неї скласти РК. Виконавець наполягає, що ТОВ має скласти і зареєструвати ПН на нього. Як скласти РК на цю госпоперацію?
    08.05.202437
  • Спілка споживчих товариств отримує від них грошові кошти: чи повинна вона реєструватись платником ПДВ?
    Спілка, яка є добровільним об'єднанням споживчих товариств, відповідно до свого статуту отримує від споживчих товариств внутрішньогосподарські відрахування. Чи є вони об'єктом оподаткування ПДВ? Чи повинна спілка реєструватися платником ПДВ при досягненні суми таких відрахувань в 1 млн грн?
    29.04.20246
  • Купуємо програмне забезпечення у нерезидента: що з ПДВ?
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення Google (наприклад, річний програмний пакет Google Cloud G Suite Business for Work). Програмне забезпечення купується виключно у нерезидента та використовується для продажу українським покупцям та іноземним покупцям. Чи є об’єктом оподаткування ПДВ дана операція?
    29.04.202443