Відповідно до пп. 192.1.1 ПКУ, якщо внаслідок перерахунку відбувається зменшення суми компенсації на користь платника податку - постачальника, то постачальник відповідно зменшує суму податкових зобов'язань за результатами податкового періоду, протягом якого був проведений такий перерахунок.
Причому постачальник має право зменшити суму податкових зобов’язань лише після реєстрації в ЄРПН розрахунку коригування до ПН.
Тобто, якщо РК на зменшення складено у січні 2022 р., його слід відобразити тільки у декларації січня 2022 р., але за умови, що він вже зареєстрований.
А якщо РК заблокований і далі розблокований?
Прямо в ПКУ така ситуація не розглядається.
Але скористаємося логікою, наведеною в ІПК ДПСУ від 25.07.2023 р. №2051/ІПК/99-00-04-02-03-06.
Якщо РК розблоковується, то його реєстрація відбувається датою, якою він подавався на реєстрацію. На цій підставі робиться висновок, що якщо РК подавався на реєстрацію своєчасно, його слід відображати в декларації того періоду, коли він складений.
Якщо РК подавався на реєстрацію несвоєчасно, то потрібно відображати його в декларації того періоду, в якому його було подано на реєстрацію.
Але якщо строки подання відповідної декларації вже пройшли, то слід відобразити РК в декларації слід через подання уточнюючого розрахунку до неї.
Якщо платник не дотримається таких правил і відобразить РК в іншому періоді, наприклад, в періоді розблокування, у нього в СЕА ПДВ виникне показник ∑ Перевищ. Тобто, буде невідповідність між показниками податкової звітності з ПДВ і даними ЄРПН.
Але в розглядуваній ситуації платник не зможе подати уточнюючий розрахунок за січень 2022 р., включивши до нього РК на зменшення ПЗ. Тому що відповідно до пп. 69.1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ платники ПДВ тимчасово, до припинення або скасування воєнного стану, не мають права на подання уточнюючих розрахунків до податкових декларацій, передбаченого пп. 50.1 ПКУ, за звітні (податкові) періоди до лютого 2022 року із показниками на зменшення податкових зобов’язань та/або декларування суми бюджетного відшкодування ПДВ.
Тож подати уточнюючий розрахунок можна тільки після припинення воєнного стану. Разом з тим граничний строк, протягом якого можна подати такий уточнюючий розрахунок в розглядуваній ситуації, прямо ПКУ не визначений. Тому ми не можемо послатися на норму ПКУ, яка би визначала такий строк.
Для уникнення непорозумінь з податковою службою рекомендуємо з цього питання отримати індивідуальну податкову консультацію.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити