• Посилання скопійовано

В якому періоді можна списати витрати ПДВ по заблокованій ПН

В якому періоді підприємство має право списати на витрати ПДВ по заблокованій ПН, яку не було розблоковано постачальником? Дата складання ПН 04.03.2020 р.

Загальні підстави списання

Податковий кредит з ПДВ, за яким очікується ПН від постачальника, відображається за дебетом субрахунку 644. Тобто такі суми є дебіторською заборгованістю, яка погашається в момент реєстрації ПН постачальником. Тоді сума ПДВ переноситься з рах. 644 на рах. 641/ПДВ і визнається право на податковий кредит за зареєстрованою ПН: Дт 641/ПДВ Кт 644. 

Відповідно до п. 4 НП(С)БО 10 безнадійна дебіторська заборгованість - поточна дебіторська заборгованість, щодо якої існує впевненість про її неповернення боржником або за якою минув строк позивної давності.  

Безнадійна дебіторська заборгованість списується з балансу (див. п. 11 НП(С)БО 10). 

Таким чином, підприємство має право списати дебіторську заборгованість на субрахунку 644 у разі настання однієї з двох подій: 

  1. існує впевненість, що постачальник не розблокує ПН і відтак вона не буде зареєстрована; 
  2. сплив граничний строк для розблокування цієї ПН. 

Тому підприємство може не чекати граничного строку, а списати суму ПДВ відразу при отриманні інформації, що постачальник не розблоковуватиме ПН. 

Списання невикористаного податкового кредиту з ПДВ  здійснюється записом Дт 949 Кт 644. 

 

Щодо граничного строку розблокування 

Документи на розблокування платник має право подати протягом 365 календарних днів від дати складання ПН (див. п. 6 Порядку № 520). Якщо документи не подані протягом цього строку, то після його закінчення спливає цей строк давності. Тож для ПН датою 04.03.2020 р. строк сплив 04.03.2021 р.  

Якщо протягом наведеного вище строку подали документи про розблокування, прийняти рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації регіональна комісія повинна протягом 5 робочих днів, що йдуть за днем отримання розблокувальних документів від платника (п. 3 Порядку № 520).  

Причому карантин на ці строки ніяк не вплинув. 

Якщо документи на розблокування були подані, але було отримане рішення про відмову в реєстрації ПН, платник має право подати скаргу до комісії центрального рівня протягом 10 робочих днів, наступних за днем набуття чинності рішення про відмову реєстрації (п. 56.3 ПКУ), а комісія розглядає скаргу протягом 10 календарних днів (пп. 56.23.3 ПКУ). 

У разі відмови реєстрації і комісією центрального рівня платник може оскаржити до суду протягом 3 місяців з дня отримання відповідного рішення (ч. 4 ст. 122 КАСУ).  

Якщо скарга не подавалася, до суду можна позиватися протягом 1095 днів з дня отримання рішення про відмову в реєстрації ПН (п. 56.18, ст. 102 ПКУ). 

Але ці строки призупинені були на період карантину (див. п. 52-8 підр. 10 розд. ХХ ПКУ). 

Поряд з цим ці строки були призупинені на період воєнного стану згідно з п. 102.9 ПКУ, але з 01.08.2023 р. цей пункт було виключено, тож з 01.08.2023 р. перебіг цих строків поновлюється.  

Таким чином, визначити дату, коли спливає строк, протягом якого постачальник має право зареєструвати ПН, можна тільки після отримання всієї інформації від постачальника про історію розблокування — чи подавав він документи на розблокування, якщо подавав, чи оскаржував і яким чином. 

Для покупця це важливо, адже на період блокування ПН призупиняється період, протягом якого у покупця є право відобразити ПК (див. п. 198.6 ПКУ). 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Спілка споживчих товариств отримує від них грошові кошти: чи повинна вона реєструватись платником ПДВ?
    Спілка, яка є добровільним об'єднанням споживчих товариств, відповідно до свого статуту отримує від споживчих товариств внутрішньогосподарські відрахування. Чи є вони об'єктом оподаткування ПДВ? Чи повинна спілка реєструватися платником ПДВ при досягненні суми таких відрахувань в 1 млн грн?
    29.04.20242
  • Купуємо програмне забезпечення у нерезидента: що з ПДВ?
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення Google (наприклад, річний програмний пакет Google Cloud G Suite Business for Work). Програмне забезпечення купується виключно у нерезидента та використовується для продажу українським покупцям та іноземним покупцям. Чи є об’єктом оподаткування ПДВ дана операція?
    29.04.202420
  • Відшкодування комунальних послуг орендарем: що з ПДВ?
    ТОВ-орендодавець, платник ПДВ, виставляє орендарю окремий рахунок на відшкодування комунальних послуг (за воду та електроенергію). Надавач комунальних послуг ОСББ, неплатник ПДВ. Як визначити базу оподаткування ПДВ даної операції?
    22.04.20241 643
  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202430
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202431