• Посилання скопійовано

В якому періоді можна списати витрати ПДВ по заблокованій ПН

В якому періоді підприємство має право списати на витрати ПДВ по заблокованій ПН, яку не було розблоковано постачальником? Дата складання ПН 04.03.2020 р.

Загальні підстави списання

Податковий кредит з ПДВ, за яким очікується ПН від постачальника, відображається за дебетом субрахунку 644. Тобто такі суми є дебіторською заборгованістю, яка погашається в момент реєстрації ПН постачальником. Тоді сума ПДВ переноситься з рах. 644 на рах. 641/ПДВ і визнається право на податковий кредит за зареєстрованою ПН: Дт 641/ПДВ Кт 644. 

Відповідно до п. 4 НП(С)БО 10 безнадійна дебіторська заборгованість - поточна дебіторська заборгованість, щодо якої існує впевненість про її неповернення боржником або за якою минув строк позивної давності.  

Безнадійна дебіторська заборгованість списується з балансу (див. п. 11 НП(С)БО 10). 

Таким чином, підприємство має право списати дебіторську заборгованість на субрахунку 644 у разі настання однієї з двох подій: 

  1. існує впевненість, що постачальник не розблокує ПН і відтак вона не буде зареєстрована; 
  2. сплив граничний строк для розблокування цієї ПН. 

Тому підприємство може не чекати граничного строку, а списати суму ПДВ відразу при отриманні інформації, що постачальник не розблоковуватиме ПН. 

Списання невикористаного податкового кредиту з ПДВ  здійснюється записом Дт 949 Кт 644. 

 

Щодо граничного строку розблокування 

Документи на розблокування платник має право подати протягом 365 календарних днів від дати складання ПН (див. п. 6 Порядку №520). Якщо документи не подані протягом цього строку, то після його закінчення спливає цей строк давності. Тож для ПН датою 04.03.2020 р. строк сплив 04.03.2021 р.  

Якщо протягом наведеного вище строку подали документи про розблокування, прийняти рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації регіональна комісія повинна протягом 5 робочих днів, що йдуть за днем отримання розблокувальних документів від платника (п. 3 Порядку №520).  

Причому карантин на ці строки ніяк не вплинув. 

Якщо документи на розблокування були подані, але було отримане рішення про відмову в реєстрації ПН, платник має право подати скаргу до комісії центрального рівня протягом 10 робочих днів, наступних за днем набуття чинності рішення про відмову реєстрації (п. 56.3 ПКУ), а комісія розглядає скаргу протягом 10 календарних днів (пп. 56.23.3 ПКУ). 

У разі відмови реєстрації і комісією центрального рівня платник може оскаржити до суду протягом 3 місяців з дня отримання відповідного рішення (ч. 4 ст. 122 КАСУ).  

Якщо скарга не подавалася, до суду можна позиватися протягом 1095 днів з дня отримання рішення про відмову в реєстрації ПН (п. 56.18, ст. 102 ПКУ). 

Але ці строки призупинені були на період карантину (див. п. 52-8 підр. 10 розд. ХХ ПКУ). 

Поряд з цим ці строки були призупинені на період воєнного стану згідно з п. 102.9 ПКУ, але з 01.08.2023 р. цей пункт було виключено, тож з 01.08.2023 р. перебіг цих строків поновлюється.  

Таким чином, визначити дату, коли спливає строк, протягом якого постачальник має право зареєструвати ПН, можна тільки після отримання всієї інформації від постачальника про історію розблокування — чи подавав він документи на розблокування, якщо подавав, чи оскаржував і яким чином. 

Для покупця це важливо, адже на період блокування ПН призупиняється період, протягом якого у покупця є право відобразити ПК (див. п. 198.6 ПКУ). 

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.202410
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.20245873
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202427
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024253