Ні, не може. І ось чому:
Відповідно до пп. 9.5 підр. 8 розд. ХХ ПКУ платники ЄП третьої групи, які використовують особливості оподаткування, встановлені цим пунктом, звільняються від обов’язку нарахування та сплати ПДВ за операціями з постачання товарів, робіт та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, а також від подання податкової звітності з ПДВ, а їх реєстрація платником ПДВ є призупиненою.
Під призупиненням реєстрації платником ПДВ для цілей пп.9 підр. 8 розд. ХХ ПКУ розуміється, що для платників ЄП третьої групи (2%) призупиняються права та обов’язки, встановлені розділом V та підрозділом 2 розділу XX ПКУ (у тому числі щодо формування податкового кредиту) на період використання особливостей оподаткування, встановлених пп.9 підр. 8 розд. ХХ ПКУ.
Тобто, в періоді повернення товарів реєстрація платником ПДВ у покупця призупинена і він не може зареєструвати в ЄРПН розрахунок коригування, який йому надішле постачальник. А згідно з пп. 192.1 ПКУ саме покупець повинен здійснювати реєстрацію у разі зменшення ПЗ.
Разом з тим, згідно з пп. 192.1.1 ПКУ постачальник може зменшити ПЗ тільки після реєстрації РК. А оскільки РК не може бути зареєстровано покупцем, то і постачальник не може зменшити ПЗ. Таким чином, з технічних причин немає можливості зменшити ПЗ.
Схожий висновок надає ДПС, відповідаючи на питання в ЗІР (101.15): "Чи коригуються податкові зобов’язання/кредит постачальника/покупця у разі повернення товару покупцем – платником ЄП за ставкою 2 відс. доходу, якщо його відвантаження здійснювалось до моменту переходу на спрощену систему оподаткування або навпаки (відвантаження здійснювалось платнику ЄП за ставкою 2 відс. доходу, а повернення – платником ПДВ на загальній системі оподаткування)?".
ДПС відповідає, що якщо повернення товарів здійснюється особою, яка перейшла на спрощену систему оподаткування за ставкою 2% доходу, то за такою операцією на момент повернення товарів ні податкові зобов’язання постачальника, ні податковий кредит покупця не коригується. Щоправда, ДПС не обгрунтовує цей висновок, як це зробили ми вище.
До речі, у зв’язку з скасуванням з 01.08.2023 р. можливості застосування ставки ЄП у розмірі 2% від суми доходу зазначена консультація ДПС переведена до нечинних.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити