Відповідно до пп. 14.1.56-5 ПКУ, електронні послуги – це послуги, які постачаються через мережу Інтернет, автоматизовано, за допомогою інформаційних технологій та переважно без втручання людини, у тому числі шляхом встановлення спеціального застосунку або додатка на смартфонах, планшетах, телевізійних приймачах чи інших цифрових пристроях. Перелік таких послуг визначений ПКУ достатньо чітко, широко та не є вичерпним.
Щодо ПДВ
Місцем постачання електронних послуг вважається місцезнаходження отримувача послуг (ст. 186.3 ПКУ). Тобто, місцезнаходження отримувача ІТ-послуг фізичної особи, яка зареєстрована як суб'єкт господарювання, є місце реєстрації такого суб'єкта.
Тож, якщо ФОП – отримувач послуг є платником ПДВ, то він має нарахувати податкові зобов'язання за правилом першої події (абз. 3 ст. 187.8 ПКУ):
- або датою списання коштів;
- або датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг.
Тобто, коли послуги постачаються нерезидентом, то виникає ПЗ з ПДВ, яке визначають за першою із подій. А згідно з пп. 198.1 ПКУ виникає право на податковий кредит в тому місяці, в якому виникло зобов’язання за такими послугами нерезидента (звісно, у випадку своєчасної реєстрації в ЄРПН).
Але якщо ФОП не платник ПДВ, то в даному випадку у нього виникатиме лише ПЗ з ПДВ.
Звертаємо увагу, що оподаткування електронних послуг від нерезидентів окремо врегульовано ст. 208-1 ПКУ. Але норми цієї статті застосовуються тільки тоді, коли нерезидент – постачальник послуг зареєстрований в Україні як платник ПДВ відповідно до пп. 208-1.2 ПКУ, додатково див. абзац другий пп. 208.1 ПКУ. Якщо мікро-підприємець з Румунії зареєструвався б платником ПДВ, то у ФОПа – неплатника ПДВ не виникає обов’язку сплачувати ПДВ. Але насправді, скоріше за все, підприємець з Румунії не буде реєструватися платником ПДВ в Україні, і тоді ПЗ з ПДВ нараховує отримувач послуг – ФОП з України.
Тож, якщо ФОП-отримувач послуг не зареєстрований платником ПДВ, то і податкова накладна не складається (ст. 208.4 ПКУ).
Про те, незважаючи на те, що неплатник ПДВ не складає ПН (і не має ПК з ПДВ), він повинен заповнити Розрахунок податкових зобов'язань, нарахованих отримувачем послуг, не зареєстрованим платником ПДВ, які поставляються нерезидентами, у тому числі їх постійними представництвами, не зареєстрованими платниками податків, на митній території України. Розрахунок подається до органу ДФС за місцем реєстрації платника за той звітний період, у якому були отримані такі послуги.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити