• Посилання скопійовано

Придбання ІТ-послуг у підприємця-нерезидента: що з ПДВ?

ФОП – платник ЄП купує ІТ-послуги у нерезидента - мікропідприємця з Румунії. Чи повинен ФОП сплачувати ПДВ та подавати додаткову звітність?

Відповідно до пп. 14.1.56-5 ПКУ, електронні послуги – це послуги, які постачаються через мережу Інтернет, автоматизовано, за допомогою інформаційних технологій та переважно без втручання людини, у тому числі шляхом встановлення спеціального застосунку або додатка на смартфонах, планшетах, телевізійних приймачах чи інших цифрових пристроях. Перелік таких послуг визначений ПКУ достатньо чітко, широко та не є вичерпним.

 

Щодо ПДВ 

Місцем постачання електронних послуг вважається місцезнаходження отримувача послуг (ст. 186.3 ПКУ). Тобто, місцезнаходження отримувача ІТ-послуг фізичної особи, яка зареєстрована як суб'єкт господарювання, є місце реєстрації такого суб'єкта.

Тож, якщо ФОП – отримувач послуг є платником ПДВ, то він має нарахувати податкові зобов'язання за правилом першої події (абз. 3 ст. 187.8 ПКУ): 

  • або датою списання коштів; 
  • або датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг. 

Тобто, коли послуги постачаються нерезидентом, то виникає ПЗ з ПДВ, яке визначають за першою із подій. А згідно з пп. 198.1 ПКУ виникає право на податковий кредит в тому місяці, в якому виникло зобов’язання за такими послугами нерезидента (звісно, у випадку своєчасної реєстрації в ЄРПН). 

Але якщо ФОП не платник ПДВ, то в даному випадку у нього виникатиме лише ПЗ з ПДВ. 

Звертаємо увагу, що оподаткування електронних послуг від нерезидентів окремо врегульовано ст. 208-1 ПКУ. Але норми цієї статті застосовуються тільки тоді, коли нерезидент – постачальник послуг зареєстрований в Україні як платник ПДВ відповідно до пп. 208-1.2 ПКУ, додатково див. абзац другий пп. 208.1 ПКУ. Якщо мікро-підприємець з Румунії зареєструвався б платником ПДВ, то у ФОПа – неплатника ПДВ не виникає обов’язку сплачувати ПДВ. Але насправді, скоріше за все, підприємець з Румунії не буде реєструватися платником ПДВ в Україні, і тоді ПЗ з ПДВ нараховує отримувач послуг – ФОП з України.

Тож, якщо ФОП-отримувач послуг не зареєстрований платником ПДВ, то і податкова накладна не складається (ст. 208.4 ПКУ). 

Про те, незважаючи на те, що неплатник ПДВ не складає ПН (і не має ПК з ПДВ), він повинен заповнити Розрахунок податкових зобов'язань, нарахованих отримувачем послуг, не зареєстрованим платником ПДВ, які поставляються нерезидентами, у тому числі їх постійними представництвами, не зареєстрованими платниками податків, на митній території України. Розрахунок подається до органу ДФС за місцем реєстрації платника за той звітний період, у якому були отримані такі послуги.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Щербина Світлана

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Відшкодування комунальних послуг орендарем: що з ПДВ?
    ТОВ-орендодавець, платник ПДВ, виставляє орендарю окремий рахунок на відшкодування комунальних послуг (за воду та електроенергію). Надавач комунальних послуг ОСББ, неплатник ПДВ. Як визначити базу оподаткування ПДВ даної операції?
    22.04.20241 149
  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202429
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202429
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20249335
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202435