• Посилання скопійовано

Податковий кредит за рахунок коштів, внесених до статутного капіталу

Комунальне підприємство отримало від міськради кошти на банківський рахунок на поповнення СК, для придбання ОЗ. ОЗ придбано з ПДВ, підприємство відобразило ПК і нарахувало ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ, списавши на субрахунок 949, оскільки придбання відбулось за рахунок бюджетних коштів. Чи правильно це?

Ні, неправильно.

Якщо підприємство отримало кошти на збільшення статутного капіталу (СК), то такі кошти надходять у власність підприємства. 

Далі за рахунок цих коштів підприємство придбаває ОЗ, відображаючи в загальному порядку ПК, на підставі ПН постачальника, зареєстрованої в ЄРПН.

Компенсуюче ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ нараховується, якщо необоротні активи придбані з ПДВ, і ці необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися:

а) в операціях, що не є об’єктом оподаткування відповідно до ст. 196 ПКУ (крім випадків проведення операцій, передбачених пп. 196.1.7 ПКУ) або місце постачання яких розташоване за межами митної території України;

б) в операціях, звільнених від оподаткування відповідно до ст. 197, підрозділу 2 розділу XX ПКУ, міжнародних договорів (угод) (крім випадків проведення операцій, передбачених пп. 197.1.28 ПКУ та операцій, передбачених пп. 197.11 ПКУ);

в) в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів;

г) в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених пп. 189.9 ПКУ).

Таким чином, якщо придбане ОЗ призначене для використання в наведених операціях (які не є об’єктом оподаткування, які звільнені від оподаткування, які не є господарською діяльністю), тоді підприємство має нарахувати ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ.

В бухгалтерському обліку таке нараховане ПДВ збільшує первісну вартість придбаних ОЗ (див. п. 8 НП(С)БО 7).

Якщо ж придбані ОЗ призначені для використання в оподатковуваних операціях, то підстав для нарахування компенсуючого ПЗ з ПДВ немає. Нарахувавши в такому разі ПЗ, підприємство припускається помилки. Складена ПН є помилковою. Якщо таку ПН зареєстрували в ЄРПН, то виправити помилку можна, склавши РК до ПН та зареєструвавши його в ЄРПН. Якщо показники помилкової ПН відображені в декларації з ПДВ, то потрібно до такої декларації скласти уточнюючий розрахунок, зменшивши зайво нараховані ПЗ.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Як виправити ціну товара у видатковій та податковій накладній?
    Товар продається за ціною в гривнях, яка залежить від валютного курсу НБУ. Помилково склали видаткову та податкову накладні від 30.07.2024 р., але за курсом НБУ на 02.05.2024 р. Потрібно було застосувати курс на 30.07.2024 р. Декларація з ПДВ за липень вже подана. Як відкоригувати ціну у видатковій та в податковій накладній саме за курсом на 30.07.2024 р.?
    03.09.202448
  • Перехідні операції під час реєстрації платником ПДВ
    Неприбуткова організація за 12 місяців перевищила 1 млн грн і з 1 вересня 2024 р. буде платником ПДВ. У серпні 2024 р. отримано передплату за продаж приміщення згідно з попереднім договором в розмірі 80%, без ПДВ. Сума, що залишилася у розмірі 20%, буде сплачена у жовтні 2024 р. з ПДВ, коли організація буде вже платником ПДВ. Як обліковувати таку перехідну операцію?
    02.09.202435
  • Бухоблік ПДВ та формування ліміту реєстрації ПН
    Якщо платник ПДВ сплачує задекларовану суму ПДВ за попередній місяць, то ліміт реєстрації ПН (податкових зобов'язань) зростає на суму такої оплати? Чи збільшується залишок на рах. 641/ПДВ? Це потрібно окремо обліковувати на рах. 315? Як податкова бачить ці суми – разом чи окремо?
    30.08.2024649
  • Чи звільняються від ПДВ безтютюнові нікотинові паучі?
    Підприємство продає вроздріб тютюнові вироби – підакцизні товари, які звільнені від ПДВ з кодом пільги 14060554. Також в асортименті є безтютюнові нікотинові паучі. Чи звільняються вони від оподаткування ПДВ?
    21.08.202445
  • Знищення експортованого товару: що з ПДВ?
    Підприємство відвантажило товар (власну продукцію) нерезиденту, за умовами договору право власності перейшло до нерезидента в момент відвантаження товару на складі підприємства, на якому був і митний пост, де відбулося митне оформлення. Попередня оплата за це постачання надійшла від нерезидента ще до відвантаження. Але після митного оформлення і відвантаження товар ще до перетину кордону знищений внаслідок пожежі. Митна декларація оформлялася, але була анульована митницею. Що з ПДВ?
    19.08.202442