• Посилання скопійовано

Передача в оренду нерезиденту обладнання: що з ПДВ?

Резидент України - орендодавець, платник ПДВ, передає оренду нерезиденту обладнання (необоротний актив), придбане в минулих роках, за яким відображався ПК. Обладнання вивезене за межі митної території України в режимі тимчасового вивозу. Після закінчення оренди повернеться в Україну. Що з ПДВ?

ПДВ при тимчасовому вивезенні

Згідно з пп. 206.8 ПКУ до операцій із вивезення товарів за межі митної території України в митному режимі тимчасового вивезення застосовується умовне повне звільнення від оподаткування за умови дотримання вимог та обмежень, встановлених главою 19 Митного кодексу України.

Така операція в декларації з ПДВ не відображається (див. ІПК ДПСУ від 11.11.2019 р. №1263/6/99-00-07-03-02-15/ІПК).

 

Не є об’єктом оподаткування

Згідно з пп. «б» пп. 185.1 ПКУ, об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 ПКУ.

Підпунктом «ґ» пп. 186.3 ПКУ встановлено, що місцем постачання послуг з надання в оренду (лізинг) рухомого майна, крім транспортних засобів та банківських сейфів, вважається місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання або  у разі відсутності такого місця  місце постійного чи переважного його проживання.

Оскільки в розглядуваній ситуації отримувачем послуг оренди є нерезидент, то операція з надання таких послуг не є об’єктом оподаткування ПДВ. 

 

Відображення в декларації з ПДВ

Такі операції відображаються в рядку 5 декларації з ПДВ та в таблиці 1 додатку 5 до декларації. Окрім того, внаслідок здійснення таких операцій розраховуються податкові пільги в таблиці 2 додатку 5 до декларації.

 

Нарахування компенсуючого ПДВ за пп. 198.5 ПКУ при передачі в оренду

Згідно з абз. 1 пп. 198.5 ПКУ, якщо необоротні активи, придбані з ПДВ (для необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми ПДВ були включені до складу ПК) починають використовуватися в операціях, місце постачання яких розташоване за межами митної території України, платник ПДВ зобов’язаний нарахувати податкові зобов'язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пп. 189.1 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в ЄРПН в терміни, встановлені ПКУ для такої реєстрації, зведену ПН.

Згідно з пп. 189.1 ПКУ, база оподаткування за необоротними активами визначається виходячи з балансової (залишкової) вартості, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни).

Такі самі висновки читаємо, приміром, в ІПК ДПСУ від 11.11.2019 р. №1263/6/99-00-07-03-02-15/ІПК.

Таким чином, якщо обладнання передається нерезиденту, приміром, в березні 2023 року, то база оподаткування визначається в розмірі залишкової вартості обладнання станом на початок березня 2023 р. Тобто, без врахування амортизації березня.

 

Коригування ПДВ за пп. 198.5 ПКУ при поверненні з оренди

Відповідно до абз. 6 пп. 198.5 ПКУ, у разі, якщо такі необоротні активи, за якими нараховано компенсуюче ПДВ, в подальшому починають використовуватися в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності, платник податку може зменшити суму податкових зобов’язань, що були нараховані відповідно до цього пункту, на підставі РК до ПН, зазначеної в абзаці першому цього пункту, зареєстрованого в ЄРПН.

Окремо в цьому абзаці не сказано про особливості визначення бази оподаткування для коригування. Але, на наш погляд, потрібно виходити з загального правила, наведеного в абз. 1 пп. 198.5 і п. 189.1 ПКУ - виходячи з балансової (залишкової) вартості, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни).

Наприклад, нехай на початок місяця передачі обладнання в оренду залишкова вартість 200 000 грн, а на початок місяця повернення з оренди - 130 000 грн.

Тоді база оподаткування ПДВ при передачі в оренду – 200 000 грн. Тож ПДВ – 40 000 грн (200 000 х 20%). ПН складається на суму 240 000 грн, в т.ч. ПДВ - 40 000 грн.

А при поверненні з оренди потрібно зменшити базу оподаткування до 130 000 грн, нарахувавши ПДВ в сумі 26 000 грн (130 000 х 20%). 

Тобто, в РК один рядок буде на вилучення (з мінусовими показниками) – на 240 000 грн, в т.ч. ПДВ - 40 000 грн.

Другий рядок буде додано – на суму 156 000 грн, в т.ч. ПДВ - 26 000 грн.

Таким чином, база оподаткування ПДВ буде зменшена на 70 000 грн (200 000 – 130 000), ПДВ на 14 000 грн. (40 000 – 26 000).

 ***

Читайте також:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Відшкодування комунальних послуг орендарем: що з ПДВ?
    ТОВ-орендодавець, платник ПДВ, виставляє орендарю окремий рахунок на відшкодування комунальних послуг (за воду та електроенергію). Надавач комунальних послуг ОСББ, неплатник ПДВ. Як визначити базу оподаткування ПДВ даної операції?
    22.04.2024390
  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202425
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202423
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20247384
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202426