• Посилання скопійовано

Розподіл вхідного ПДВ при постачанні житла, яке звільнене від ПДВ

Товариство збудувало житловий будинок у 2022 році. При реєстрації квартир проведено нарахування ПДВ. Надалі проводилася реалізація квартир без нарахування ПДВ у відповідності до пп. 197.1.14 ПКУ. Чи зобов'язано товариство проводити перерахунок вхідного ПДВ за результатами роботи за 2022 рік (додаток 6 до декларації ПДВ)?

Відповідно до пп. 197.1.14 ПКУ, постачання житла (об’єктів житлової нерухомості), неподільного житлового об’єкта незавершеного будівництва/майбутнього об’єкта житлової нерухомості, крім першого постачання таких об’єктів. Далі у цьому підпункті наведено критерії першого постачання житла (об’єкта житлової нерухомості).

Виходячи з умов запитання, бачимо, що перший продаж квартир вже проведено, і за ним було нараховано податкові зобов’язання з ПДВ, оскільки перший продаж житла не звільнений від ПДВ. При такому першому продажі не виникає обов’язок з пропорційного нарахування податкових зобов’язань з ПДВ за ст. 199 ПКУ, тому що проведено оподатковувану операцію. На цьому етапі весь податковий кредит з ПДВ, що був використаний при будівництві житла, вважається використаним в оподатковуваній операції.

Далі, при подальшому, не першому продажі квартир вже відбувається звільнена від ПДВ операція. Однозначно можна сказати те, що самі квартири, що продаються вже другий раз, повністю використані у звільненій операції, тому за ними потрібно нарахувати податкові зобов’язання відповідно до пп. «б» пп. 198.5 ПКУ

Чи слід підприємству також пропорційно розподіляти податковий кредит з ПДВ за нормами ст. 199 ПКУ? Відповідь залежить від того, які активи підприємство використовувало в операціях продажу квартир, адже норми ст. 199 ПКУ застосовуються тоді, коли придбані та/або виготовлені товари, роботи та послуги, а також необоротні активи (тобто ресурси, які використало підприємство) частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково — ні. Якщо певні ресурси повністю використані тільки в оподатковуваних або тільки в неоподатковуваних операціях, перерахунок ПДВ за ст. 199 ПКУ не здійснюється, а працюють норми пп. 198.5 ПКУ.

Наприклад, з метою продажу квартир як з ПДВ, так і без ПДВ організовано окремий відділ продажу, який споживає певні ресурси – використовує офіс, основні засоби, ТМЦ, роботи та послуги, у яких є вхідний ПДВ. Цей відділ продає квартири як з ПДВ, так і без ПДВ. Тож можна говорити, що ці ресурси частково використані в оподатковуваних, а частково – в неоподатковуваних операціях. За таких умов потрібно розподіляти вхідний податковий кредит відповідно до ст. 199 ПКУ.

Якщо ж такого часткового використання немає і всі квартири продаються без ПДВ, то на всі ресурси, що придбані з ПДВ та  використані для такого продажу, нараховуються податкові зобов’язання відповідно до пп. «б» п. 198.5 ПКУ і перерахунок відповідно до ст. 199 ПКУ не робиться.

Додатково читайте тут.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Що з ПДВ при зарахуванні решти до скарбнички?
    ТОВ здійснює роздрібний продаж тютюнової продукції через інтернет-магазин. Пачка коштує 499 грн. Покупець надсилає на розрахунковий рахунок 500 грн. Чи можна в чеку 1 гривню пробивати як скарбничку, тобто заборгованість перед покупцем? Чи виникає податкове зобов'язання з ПДВ на 1 грн?
    03.04.202514
  • У експедитора немає СМГС: що з ПДВ?
    Транспортно-експедиторська компанія організовує залізничні перевезення вантажів. Облік здійснює за транзитними операціями. Замовник (платник ПДВ) замовив організувати послугу, яка складається з надання вагонів (власних або орендованих) та витрат на повернення порожнього вагона після вивантаження. Це експортне перевезення. Послугу з повернення порожнього вагону надає Укрзалізниця за ставкою 0% ПДВ. Це підтверджено електронним документом УЗ за списанням згідно з кожним вагоном. За якою ставкою ПДВ (0% або 20%) експедитор має подати на відшкодування витрати щодо повернення вагонів, якщо СМГС надано замовнику, як платнику тарифу?
    03.04.202532
  • ПДВ при передачі авто як гуманітарної допомоги, якщо оплата від ВПП ООН
    Всесвітня продовольча програма ООН закуповує авто в автосалоні для Благодійного фонду за тристоронньою угодою, де ВПП ООН є платником, автосалон - постачальником, а БФ - отримувачем. В угоді зазначено, що авто є благодійною (гуманітарною) допомогою. Як правильно скласти ПН для цієї операції? Як документально оформити операцію, щоб вона не була об'єктом оподаткування ПДВ або оподатковувалася за нульовою ставкою?
    03.04.202521
  • Який період зазначати в таблиці 1 додатка 2 до декларації ПДВ у разі збільшення залишку від’ємного значення?
    У разі збільшення від’ємного значення за результатами перевірки у графі «Звітний (податковий) період, у якому виникло від’ємне значення» таблиці 1 додатка 2 зазначають звітний період, у якому сформовано ПК за таким узгодженим повідомленням-рішенням за формою «В3»
    03.04.202545
  • Нюанси коригування ПН на операції з експорту окремих видів товарів
    ПН_РЕЗ коригується для приведення її показників у відповідність до МД, на підставі якої здійснено митне оформлення товарів (з урахуванням, за наявності, складених до неї аркушів коригування), та здійснюється шляхом складання та реєстрації в ЄРПН РК_РЕЗ_2
    02.04.202514