• Посилання скопійовано

Частка оподатковуваних операцій за ст. 199 ПКУ виявилася від’ємною: чи можливо таке?

Загальний обсяг постачання у 2022 р. - 4128 тис., при цьому оподатковувані операції склали мінус 11279 тис. - через те, що у 2022 р. сума зменшення ПЗ за оподатковуваними операціями 2021 р. перевищила суму ПЗ за оподатковуваними операціями 2022 року. Коригування спричинене тим, що у 2022 р. було повернуто покупцю велику суму авансу, отриману у 2021 р. Через це у додатку 6 до декларації з ПДВ колонка 6 таблиці 1 має від'ємне значення. Як коректно заповнити колонки 6 та 7 таблиці 1 додатку 6 декларації з ПДВ?

Відповідно до пп. 199.2 ПКУ, частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях визначається у відсотках як відношення обсягів з постачання оподатковуваних операцій (без урахування сум ПДВ) за попередній календарний рік до сукупних обсягів постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (без урахування сум ПДВ) за цей же попередній календарний рік. Визначена у процентах величина застосовується протягом поточного календарного року.

Далі, згідно з пп. 199.4 ПКУ платник ПДВ за підсумками календарного року здійснює перерахунок частки використання товарів/послуг та необоротних активів в оподатковуваних операціях виходячи з фактичних обсягів проведених протягом року оподатковуваних та неоподатковуваних операцій. 

Відповідно до пп. 199.5 ПКУ частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях, визначена з урахуванням норм пп. 199.2-199.4 ПКУ, застосовується для проведення коригування сум податкових зобов’язань, зазначених у п. 199.1 ПКУ. Результати перерахунку сум податкових зобов’язань відображаються у податковій декларації за останній податковий період року.

Тобто протягом 2022 року платник розподіляв ПДВ пропорційно частці, яку він визначив за даними  2021 року. Потім у грудні 2022 року розраховується нова частка – вже за фактичними результатами 2022 року, і у грудні робиться перерахунок ПДВ за 2022 рік.

Це стандартний порядок розрахунку частки оподатковуваних операцій. Але на практиці виникають ситуації, які не передбачені нормативними документами. Зокрема, Порядком №21 не передбачена така ситуація, яка описана у запитанні.

Тому ми пропонуємо два варіанти розрахунку частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях – формальний, який випливає з найменування колонок таблиці 1 додатка 6 та логічний, який ґрунтується на суті операцій.

За формальним варіантом:

  • колонка 4 таблиці 1 додатка 6 (загальний обсяг постачання) включає показники рядків 1.1, 1.2, 1.3, 2.1, 2.2, 3, 5, 7 всіх декларацій та поданих УР за 2022 рік;
  • колонка 5 таблиці 1 додатка 6 (оподатковувані операції) включає показники рядків 1.1, 1.2, 1.3, 2.1, 3, 7 всіх декларацій та поданих УР за 2022 рік (не включаються звільнені та необ’єктні операції);
  • оскільки в рядку 7 «Коригування податкових зобов'язань» відображено зменшення податкових зобов’язань на велику суму, то обсяг оподатковуваних операцій за 2022 рік в колонці 5 виявився від’ємним;
  • від’ємне значення колонки 5 спричиняє також і від’ємне значення в колонці 6 таблиці 1 додатка 6 до декларації з ПДВ.
  • оскільки частка не може бути від’ємною, то на підставі цього можна прийняти, що частка оподатковуваних операцій дорівнює нулю, і відповідно, частка неоподатковуваних операцій дорівнює 100%;
  • весь вхідний ПДВ за 2022 рік буде використаний в неоподатковуваних операціях.

Але такий розрахунок частки не відповідає реальній ситуації, коли придбані товари/послуги у 2022 році дійсно були використані частково в оподатковуваних, а частково у неоподатковуваних операціях. Тому пропонуємо інший підхід.

За логічним варіантом, який випливає з суті операцій і правил розрахунку частки:

  • оскільки коригування податкових зобов’язань пов’язане з поверненням авансу, який був отриманий від покупця у минулому 2021 році, то це коригування не пов’язане з операціями 2022 року;
  • щоб уникнути впливу коригування податкових зобов’язань через повернення минулорічного авансу, його не слід враховувати під час розрахунку частки у 2022 році, тобто суму цього коригування не включати до показника рядка 7 декларації, який застосовується для розрахунку показників колонок 4 та 5 таблиці 1 додатка 6;
  • таким чином з розрахунку частки 2022 року буде виключена сума цього коригування, і частка 2022 року буде розрахована за реальними операціями саме 2022 року;
  • оскільки цей варіант передбачає відступлення від загального порядку заповнення колонок таблиці 1 додатка 6, про це потрібно буде зазначити у кінці декларації за грудень 2022 року, проставивши відмітку про подання до декларації доповнення (за довільною формою) відповідно до пп. 46.4 ПКУ і викласти суть доповнення. Наприклад, можна викласти деталі ситуації щодо повернення минулорічного авансу і додати такий текст: «З цієї причини сума коригування податкових зобов’язань не включена до розрахунку показників колонок 4 та 5 таблиці 1 додатка 6 до декларації». 

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Допомога на лікування працівниці: облік ПДВ та ПДФО
    ТОВ на загальній системі оподаткування надає допомогу на лікування онкохворої співробітниці, придбавши для неї ліки за безготівковим розрахунком. Всі підтверджуючі медичні документи та документи від постачальника є. Чи потрібно нараховувати компенсуючі зобов'язання з ПДВ? Чи є вартість ліків додатковим благом для співробітниці та як це відобразити у звіті 4ДФ?
    10.07.202517
  • Коригування імпортного ПДВ за аркушем коригування: повернення та облік
    Як діяти підприємству після отримання аркуша коригування до митної декларації, який скасував мито та зменшив суму ПДВ? Чи обов'язково повертати ПДВ з бюджету? Як правильно відобразити це в обліку та що робити з розбіжностями у сальдо розрахунків з митницею?
    10.07.202517
  • Чи зберігається право на ПК та бюджетне відшкодування за НА, переданими ЗСУ?
    Комунальне підприємство (платник ПДВ, загальна система) придбало пікап за власні кошти у лютому 2025 р. Суму ПДВ включено до ПК, що спричинило від’ємне значення. У травні 2025 року автомобіль, не введений в експлуатацію, передано ЗСУ в межах військово-транспортного обов’язку. Чи має право підприємство заявити бюджетне відшкодування?
    10.07.202524
  • Розблокування РК на зменшення після спливу строку
    Розрахунок коригування на зменшення податкових зобов'язань з ПДВ заблоковано. Продавець пропустив 365-денний термін для подання пояснень на розблокування. Які наслідки неподання документів та чи можна розблокувати такий РК після спливу встановленого строку?
    10.07.202532
  • Списання авансу 2017 року: коригування ПДВ-кредиту
    Підприємство списує дебіторську заборгованість за авансом, сплаченим у 2017 році за непоставлений товар. ПК за ПН на цей аванс було відображено. Як правильно відкоригувати ПДВ: нарахувати умовні податкові зобов'язання згідно з пп. 198.5 ПКУ в поточному періоді, чи подати уточнюючий розрахунок до декларації за період виникнення податкового кредиту?
    09.07.2025367