• Посилання скопійовано

Складаємо податкову накладну, виписану за щоденними підсумками операцій

Як у ПН за щоденними підсумками операцій зазначити суми розрахунків за касовими чеками, надрукованими протягом дня, та суми ПДВ - загальною сумою, що відповідає фактичній сумі виторгу та сумі ПДВ, відображеній у Z-звіті, чи в розрізі товарів згідно з УКТ ЗЕД?

Випадки складання податкової накладної (далі -  ПН), яка виписується за щоденними підсумками операцій (якщо ПН не була виписана на ці операції), передбачено у п. 8.4 Порядку № 1379. Одним із таких випадків є здійснення постачання товарів/послуг за готівку кінцевому споживачеві (який не є платником податку). 

Насправді незручність складання такої ПН полягає у вимозі зазначення в окремій графі 4 такого реквізиту, як “Код товару згідно з УКТ ЗЕД”. Уявіть ситуацію, коли, приміром,


у продавця протягом дня через РРО проходить безліч розрахунків, у касових чеках яких величезний асортимент, в тому числі і імпортованих товарів. Виникає запитання: як особі здійснити вибірку імпортованих товарів за величезним обсягом операцій? Податківці в своїх консультаціях (див. ЄБПЗ підкатегорія 101.19) зазначають, що оскільки касові чеки містять інформацію про асортимент товарів, платник ПДВ має можливість згрупувати в такій податковій накладній в графі 3 "Номенклатура постачання товарів/послуг продавця" товари за групами, що відповідають певному коду УКТ ЗЕД. Відповідно у ПН, виписаній за щоденними підсумками операцій, при продажу імпортованих товарів зазначаються коди товарів згідно з УКТЗЕД. Зауважимо, що на практиці дійсно більшість торгових підприємств користуються комп’ютерними системами поєднаними з РРО і відслідкувати скільки саме продано імпортних товарів реально але не потрібно забувати і про таких платників, які не мають можливості здійснити вибірку. Невже залишається це робити вручну?!

Пунктом 201.1 ПКУ передбачено ряд обов'язкових реквізитів, які повинна містити ПН. Тому цілком зрозуміло, що платники ПДВ приділяють особливу уваги цьому документу. Але потрібно також звернути увагу, що дійсно цей документ є податковим документом, який відображається у реєстрі ПН, на підставі якого складається згодом декларація з ПДВ. Звідси можна зробити висновок, продавцю потрібно скласти ПН, в якій важливо вірно визначити ПЗ з ПДВ. Потрібно врахувати той факт, що ПН, виписана за щоденними підсумками, покупцю не видається. Тому ще питання, чи призведе до негативних наслідків, приміром, некоректне відображення деяких реквізитів ПН? Максимум що загрожує платнику ПДВ, зокрема, особі, на яку покладено виписку ПН, це адмінистративний штраф за порушення порядку ведення податкового обліку згідно зі ст. 163 - 1 КпАП у розмірі від 5 нмдг до 10 нмдг ( від 85,00 до 170,00 грн) . Безумовно, зловживати встановленими вимогами до обов'язкових реквізитів не потрібно, тому прийняття рішення залишається за платником ПДВ.

Насамкінець зазначимо низку обов'язкових реквізитів ПН, виписаної за щоденними підсумками, які в ідеалі повинні бути:

- у верхній лівій частині оригіналу ПН робиться помітка "Х" та зазначається тип причини - 11 (Виписана за щоденними підсумками операцій);

- у рядку “Особа (платник податку) – покупець” вказується “Неплатник податку”;

- рядки “Місцезнаходження (податкова адреса) покупця” та “Номер телефону” залишаються незаповненими; 

- у рядках “Індивідуальний податковий номер покупця” та “Номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість (покупця)” проставляються нулі;

- рядок “Вид цивільно-правового договору”: у полі “вид договору” зазначається вид договору, наприклад: “Договір купівлі-продажу”, “Договір на виконання робіт”, “Договір на виконання послуг” тощо, у полі “від” - дата виконання усної домовленості, у полі “№” - прочерк;

- у графі 3 “Номенклатура постачання товарів/послуг продавця” при постачанні вітчизняних товарів зазначається “Товари в асортименті”. Тоді графа 5 ПН містить позначку “грн” а у графі 6 зазначається 1. Якщо товар іноземного походження в ідеалі у графі 3 зазначається номенклатура товарів і відповідно у графі 4 певний код УКТ ЗЕД. 

Суми розрахунків за касовими чеками, надрукованими протягом дня, та суми ПДВ за такими розрахунками зазначаються загальною сумою, що відповідає фактичній сумі виторгу та сумі ПДВ, яка відображена у Z-звіті. 

Нагадаємо, що ПН, які не видаються покупцеві та залишаються у продавця, не підлягають реєстрації в ЄРПН (п.4 Порядку №1246 ).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Побутова техніка на підприємстві: що з ПДВ?
    ТОВ-платник податку на прибуток та ПДВ взяло в оренду у фізособи офісне та складське приміщення (в т ч. кухню). ТОВ придбало побутову техніку та меблі для кухні, зокрема, витяжку, пральну машину, сушарку, холодильник, газову поверхню, шафу електричну) та в офіс кондиціонер. Чи необхідно нараховувати ПЗ з ПДВ при придбанні побутової техніки?
    Сьогодні 10:233
  • Продали корпоративні права: що з ПДВ?
    Підприємство продало корпоративні права в іншій юрособі. Чи є ця операція об’єктом оподаткування ПДВ? Як відобразити цю операцію в декларації з ПДВ?
    16.05.202410
  • Компенсації витрат з плати за землю: що з ПДВ?
    Підприємство продало майно, яке знаходиться на частині земельної ділянки, яка перебуває у постійному користуванні. До моменту поділу цієї ділянки і передачі в оренду підприємство виставлятиме покупцеві рахунок на компенсацію витрат з плати за землю. Чи оподатковується така операція ПДВ?
    15.05.202412
  • Громадська організація отримала безкоштовний доступ до CRM-системи від нерезидента: що з ПДВ?
    Громадська організація планує укласти договір з ФОПом щодо налаштування та підтримки CRM-системи. Компанія-нерезидент (США) безкоштовно надає організації доступ до CRM-системи. Які податкові наслідки цих операцій?
    14.05.202414
  • Коли спливає строк на відображення ПК?
    Протягом березня-липня 2022 р. підприємство придбавало за готівку пальне, суми в чеках більше 240 грн, ПН не виписувалося, ПДВ зависло на субрахунку 644. Окрім того, є завислі суми ПДВ, без ПН, за період з 2019 по 2021 рр. Коли такі суми ПДВ можна списати до складу витрат (Дт 949 Кт 644)?
    13.05.202462