• Посилання скопійовано

Складаємо податкову накладну, виписану за щоденними підсумками операцій

Як у ПН за щоденними підсумками операцій зазначити суми розрахунків за касовими чеками, надрукованими протягом дня, та суми ПДВ - загальною сумою, що відповідає фактичній сумі виторгу та сумі ПДВ, відображеній у Z-звіті, чи в розрізі товарів згідно з УКТ ЗЕД?

Випадки складання податкової накладної (далі -  ПН), яка виписується за щоденними підсумками операцій (якщо ПН не була виписана на ці операції), передбачено у п. 8.4 Порядку №1379. Одним із таких випадків є здійснення постачання товарів/послуг за готівку кінцевому споживачеві (який не є платником податку). 

Насправді незручність складання такої ПН полягає у вимозі зазначення в окремій графі 4 такого реквізиту, як “Код товару згідно з УКТ ЗЕД”. Уявіть ситуацію, коли, приміром,


у продавця протягом дня через РРО проходить безліч розрахунків, у касових чеках яких величезний асортимент, в тому числі і імпортованих товарів. Виникає запитання: як особі здійснити вибірку імпортованих товарів за величезним обсягом операцій? Податківці в своїх консультаціях (див. ЄБПЗ підкатегорія 101.19) зазначають, що оскільки касові чеки містять інформацію про асортимент товарів, платник ПДВ має можливість згрупувати в такій податковій накладній в графі 3 "Номенклатура постачання товарів/послуг продавця" товари за групами, що відповідають певному коду УКТ ЗЕД. Відповідно у ПН, виписаній за щоденними підсумками операцій, при продажу імпортованих товарів зазначаються коди товарів згідно з УКТЗЕД. Зауважимо, що на практиці дійсно більшість торгових підприємств користуються комп’ютерними системами поєднаними з РРО і відслідкувати скільки саме продано імпортних товарів реально але не потрібно забувати і про таких платників, які не мають можливості здійснити вибірку. Невже залишається це робити вручну?!

Пунктом 201.1 ПКУ передбачено ряд обов'язкових реквізитів, які повинна містити ПН. Тому цілком зрозуміло, що платники ПДВ приділяють особливу уваги цьому документу. Але потрібно також звернути увагу, що дійсно цей документ є податковим документом, який відображається у реєстрі ПН, на підставі якого складається згодом декларація з ПДВ. Звідси можна зробити висновок, продавцю потрібно скласти ПН, в якій важливо вірно визначити ПЗ з ПДВ. Потрібно врахувати той факт, що ПН, виписана за щоденними підсумками, покупцю не видається. Тому ще питання, чи призведе до негативних наслідків, приміром, некоректне відображення деяких реквізитів ПН? Максимум що загрожує платнику ПДВ, зокрема, особі, на яку покладено виписку ПН, це адмінистративний штраф за порушення порядку ведення податкового обліку згідно зі ст. 163 - 1 КпАП у розмірі від 5 нмдг до 10 нмдг ( від 85,00 до 170,00 грн) . Безумовно, зловживати встановленими вимогами до обов'язкових реквізитів не потрібно, тому прийняття рішення залишається за платником ПДВ.

Насамкінець зазначимо низку обов'язкових реквізитів ПН, виписаної за щоденними підсумками, які в ідеалі повинні бути:

- у верхній лівій частині оригіналу ПН робиться помітка "Х" та зазначається тип причини - 11 (Виписана за щоденними підсумками операцій);

- у рядку “Особа (платник податку) – покупець” вказується “Неплатник податку”;

- рядки “Місцезнаходження (податкова адреса) покупця” та “Номер телефону” залишаються незаповненими; 

- у рядках “Індивідуальний податковий номер покупця” та “Номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість (покупця)” проставляються нулі;

- рядок “Вид цивільно-правового договору”: у полі “вид договору” зазначається вид договору, наприклад: “Договір купівлі-продажу”, “Договір на виконання робіт”, “Договір на виконання послуг” тощо, у полі “від” - дата виконання усної домовленості, у полі “№” - прочерк;

- у графі 3 “Номенклатура постачання товарів/послуг продавця” при постачанні вітчизняних товарів зазначається “Товари в асортименті”. Тоді графа 5 ПН містить позначку “грн” а у графі 6 зазначається 1. Якщо товар іноземного походження в ідеалі у графі 3 зазначається номенклатура товарів і відповідно у графі 4 певний код УКТ ЗЕД. 

Суми розрахунків за касовими чеками, надрукованими протягом дня, та суми ПДВ за такими розрахунками зазначаються загальною сумою, що відповідає фактичній сумі виторгу та сумі ПДВ, яка відображена у Z-звіті. 

Нагадаємо, що ПН, які не видаються покупцеві та залишаються у продавця, не підлягають реєстрації в ЄРПН (п.4 Порядку №1246 ).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.20247
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024483
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202426
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024248