• Посилання скопійовано

ПДВ у експедитора при міжнародних перевезеннях

Експедитор резидент уклав з замовником резидентом України договір надання транспортно-експедиторських послуг та отримав від клієнта аванс 100%. Експедитор уклав договір з перевізником (ПДВ 0%), з резидентом, який надасть послуги перевалки (ПДВ 20%), з нерезидентом експедитором (20%). Точна сума послуг ще невідома. Як виписати ПН на передоплату?

Особливості оподаткування в рамках договору транспортно-експедиторських послуг розглянуті в УПК №610.

Дивимося відповідь на питання 8 в УПК №610.

Податкова зазначає, що при отриманні експедитором коштів від замовника міжнародного перевезення чи за датою оформлення документів, що підтверджують факт здійснення міжнародного перевезення для замовника, залежно від того, яка з цих подій відбулася раніше, у експедитора (резидента) виникає ПЗ з ПДВ. При цьому базою оподаткування ПДВ у експедитора є вартість наданих транспортно-експедиторських послуг (винагорода експедитора) та вартість послуг з міжнародного перевезення.

На дату виникнення ПЗ з ПДВ експедитор складає дві ПН – одну на вартість винагороди експедитора за ставкою 20%, другу на вартість послуг перевезення за ставкою 0%.

Ми не заперечуємо, що винагорода експедитора оподатковується за ставкою 20%, а міжнародні перевезення 0%. Але, на наш погляд, тут виписується одна ПН, а не дві. Згідно з п. 201.5 ПКУ окремі ПН виписуються для операцій, що оподатковуються, і операцій, звільнених від оподаткування.

Таким чином, якщо операції оподатковуються, але за різними ставками, потрібно виписувати одну ПН. Так само консультує, приміром, ДПСУ в своєму листі від 15.01.2021 р. №1142/7/99-00-21-03-02-07.

В такій ПН винагорода експедитора і міжнародне перевезення буде наведено двома рядками.

Дивимося також відповідь на питання 10 в УПК №610.

Якщо експедитор залучив до надання послуг стороннього перевізника, який надає послуги міжнародного перевезення, то при отриманні від замовника передоплати (якщо вона є першою податковою подією) у експедитора виникає ПЗ з ПДВ за ставкою 0% на послуги міжнародного перевезення і за ставкою 20% на винагороду експедитора.

З огляду на ці консультації податкової в розглядуваній нами ситуації буде чотири рядки – на винагороду експедитора, міжнародне перевезення, послуги перевалки і послуги міжнародного експедитора.

Таким чином, якщо експедитор резидент отримав від замовника передоплату 100% вартості послуг, він повинен виписати ПН, в якій окремими рядками зазначити наведені вище послуги.

Але як складати ПН, якщо точно невідома вартість послуг, яка надаватиметься кожним із виконавців?

Відповідно до п. 44.1 ПКУ для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Перелік обов’язкових реквізитів ПН наведено в п. 201.1 ПКУ, серед яких і номенклатура послуг, ціна постачання тощо.

ПН є одним із документів податкового обліку і згідно з нормами п. 44.1 ПКУ повинна складатися на підставі первинного документа. Тобто, в ПН зазначаються ті номенклатура і ціни, які наведені в первинному документі.

Це саме зазначає податкова у своїх чисельних консультаціях (див., приміром, ІПК ДФСУ від 01.02.19 р. №357/6/99-99-15-03-02-15/ІПК,  ДПСУ від 16.03.20 р. №1092/6/99-00-07-03-02-06/ІПК).

Якщо експедитор резидент отримав передоплату, то первинним документом є виписка банку. Але в найменуванні платежу, що зазначено у виписці, може звучати, що це передоплата за таким-то рахунком чи таким-то договором. 

В такому разі на додаток до виписки потрібно брати інформацію, наведену в рахунку чи договорі. Таким чином, саме в рахунку чи договорі має бути погоджено попередній перелік послуг і їх ціни.

Якщо таке погодження є, то в ПН зазначаються ці послуги так, як вони зазначені в рахунку чи договорі.

Якщо вартість фактично наданих послуг, що підтверджено актом наданих послуг, відрізнятиметься від зазначених у ПН, експедитору доведеться коригувати показники ПН, складаючи РК до ПН.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Що з ПДВ при зарахуванні решти до скарбнички?
    ТОВ здійснює роздрібний продаж тютюнової продукції через інтернет-магазин. Пачка коштує 499 грн. Покупець надсилає на розрахунковий рахунок 500 грн. Чи можна в чеку 1 гривню пробивати як скарбничку, тобто заборгованість перед покупцем? Чи виникає податкове зобов'язання з ПДВ на 1 грн?
    Сьогодні 18:11
  • У експедитора немає СМГС: що з ПДВ?
    Транспортно-експедиторська компанія організовує залізничні перевезення вантажів. Облік здійснює за транзитними операціями. Замовник (платник ПДВ) замовив організувати послугу, яка складається з надання вагонів (власних або орендованих) та витрат на повернення порожнього вагона після вивантаження. Це експортне перевезення. Послугу з повернення порожнього вагону надає Укрзалізниця за ставкою 0% ПДВ. Це підтверджено електронним документом УЗ за списанням згідно з кожним вагоном. За якою ставкою ПДВ (0% або 20%) експедитор має подати на відшкодування витрати щодо повернення вагонів, якщо СМГС надано замовнику, як платнику тарифу?
    Сьогодні 14:2322
  • ПДВ при передачі авто як гуманітарної допомоги, якщо оплата від ВПП ООН
    Всесвітня продовольча програма ООН закуповує авто в автосалоні для Благодійного фонду за тристоронньою угодою, де ВПП ООН є платником, автосалон - постачальником, а БФ - отримувачем. В угоді зазначено, що авто є благодійною (гуманітарною) допомогою. Як правильно скласти ПН для цієї операції? Як документально оформити операцію, щоб вона не була об'єктом оподаткування ПДВ або оподатковувалася за нульовою ставкою?
    Сьогодні 09:1220
  • Який період зазначати в таблиці 1 додатка 2 до декларації ПДВ у разі збільшення залишку від’ємного значення?
    У разі збільшення від’ємного значення за результатами перевірки у графі «Звітний (податковий) період, у якому виникло від’ємне значення» таблиці 1 додатка 2 зазначають звітний період, у якому сформовано ПК за таким узгодженим повідомленням-рішенням за формою «В3»
    Сьогодні 07:0442
  • Нюанси коригування ПН на операції з експорту окремих видів товарів
    ПН_РЕЗ коригується для приведення її показників у відповідність до МД, на підставі якої здійснено митне оформлення товарів (з урахуванням, за наявності, складених до неї аркушів коригування), та здійснюється шляхом складання та реєстрації в ЄРПН РК_РЕЗ_2
    02.04.202514