Відповідно до п. 69.1-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ платники податку на додану вартість зобов’язані забезпечити у строки, встановлені підпунктом 69.1 цього пункту, реєстрацію ПН та РК в ЄРПН, граничний термін реєстрації яких припадає на періоди, зазначені у підпункті 69.1 цього пункту, та уточнити (привести у відповідність) ПК, задекларований платниками на підставі наявних у платника первинних (розрахункових) документів, з урахуванням даних ПН та/або РК, зареєстрованих в ЄРПН.
Тобто, в цій нормі ПКУ йде мова про уточнення ПК, відображеного на підставі первинних документів.
Своєю чергою, в п. 69.1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ зазначено, що платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов’язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 ПКУ, реєстрації у відповідних реєстрах ПН, РК, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов’язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом №2260-IX (фактично до 27.05.2022 р.) за умови:
- реєстрації такими платниками ПН та РК в ЄРПН до 15 липня 2022 року,
- подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та
- сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.
З наведеного можна зробити висновок, що начебто якщо платник відобразив у квітні 2022 р. ПК на підставі первинного документа, а до 14.07.2022 р. включно ПН не була зареєстрована, причому постачальник мав можливість своєчасно виконувати податкові зобов’язання, такий платник повинен відкоригувати ПК з ПДВ, подавши уточнюючий розрахунок до 20.07.2022 р. Тобто, останній день подання уточнюючого розрахунку – 19.07.2022 р.
Разом з тим далі в п. 69.1 підрозділу 10 розділу ХХ ПКУ зазначено, що у разі самостійного виправлення платником податків у податкових періодах до 25 липня 2022 року, з дотриманням порядку, вимог та обмежень, визначених статтею 50 ПКУ, помилок, що призвели до заниження податкового зобов’язання у звітних (податкових) періодах, що припадають на період дії воєнного стану, такі платники звільняються від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених пунктом 50.1 ПКУ, та пені.
З урахуванням цієї останньої норми, на наш погляд, виправлення ПК на підставі ПН, яка не зареєстрована, потрібно зробити в уточнюючому розрахунку, який слід подати до 24.07.2022 р. включно.
А як тоді розуміти норму цього самого пункту ПКУ, де сказано, що податкову звітність слід подати до 20 липня 2022 року?
На наш погляд, тут йде мова про податкову звітність, яка взагалі не подавалася за період з 24.02.2022 р. по 27.05.2022 р.
Якщо ж звітність подавалася, то її слід уточнити до 24.07.2022 р. включно.
Далі щодо ПН на компенсуюче ПЗ з ПДВ за п. 198.5, ст. 199 ПКУ, та РК до неї.
Можемо міркувати таким чином.
Якщо у підприємства не було права відображати ПК, то, значить, ПН на компенсуюче ПЗ з ПДВ є помилковою. Таким чином, РК зареєстроване на помилкову ПН.
Як неодноразово зазначала податкова у своїх консультаціях, ПЗ з ПДВ на підставі зайвої (помилкової) ПН не відображається в декларації з ПДВ (див., приміром, тут). РК до помилкової (зайвої) ПН також не повинно відображатися в декларації.
Це означає, що суму компенсуючого ПЗ з ПДВ, як і суму ПК за не зареєстрованою постачальником ПН, потрібно прибрати з декларації за квітень 2022 р., подавши уточнюючий розрахунок.
По суті в розглядуваній ситуації можна подати один уточнюючий розрахунок, до 24.07.2022 р. включно, в якому відобразити як зменшення ПК, так і зменшення ПЗ.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити