Головна Усі консультації Оподаткування ПДВ

Експорт продукції та окремо послуги її перевезення: акт та ПДВ

Підприємство експортує продукцію, замовляючи послуги перевезення у перевізника -резидента, який виставляє свої послуги з ПДВ 0%, як міжнародні перевезення. Покупець - нерезидент оплачує підприємству окремо продукцію і транспортно-експедиційні послуги. Як виставляти нерезиденту акт? Що з ПДВ на ці послуги?

ПДВ при наданні транспортно-експедиторських послуг

Місцем постачання транспортно-експедиторських послуг є місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання (пп. «ж» п. 186.3 ПКУ).

В даній ситуації отримувач послуг – нерезидент. А тому місце постачання транспортно-експедиторських послуг знаходиться за межами митної території України.

Об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України (пп. «б» п. 185.1 ПКУ).

Оскільки в розглядуваній ситуації місце постачання знаходиться за межами митної території України, такі послуги не є об’єктом оподаткування ПДВ.

 

ПДВ при наданні послуг перевезення

Відповідно до абз. «а» пп. 195.1.3 ПКУ операції з міжнародного перевезення пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом оподатковуються за ставкою ПДВ 0%.

При цьому міжнародним перевезенням вважається перевезення, що здійснюється за єдиним міжнародним перевізним документом.

Перелік таких міжнародних документів наведено в ст. 9 Закону №1955-IV. Наприклад, щодо автомобільних перевезень це міжнародна автомобільна накладна (CMR).

Тому якщо автомобільний перевізник здійснював міжнародне перевезення вантажу, що оформлено накладною CMR, зазначені послуги перевезення оподатковуються перевізником платником ПДВ за ставкою ПДВ 0%.

Причому оскільки замовником таких послуг у перевізника було підприємство експедитор, то перевізник оформляє ПН (0%) на експедитора. Акт послуг перевезення також складається між експедитором і перевізником.

 

Яким чином експедитору виставляти замовнику нерезиденту експедиторські послуги і послуги перевезення?

Дивимося відповіді на питання 8 і 10 в УПК № 610 (Узагальнююча податкова консультація щодо порядку оподаткування податком на додану вартість транспортно-експедиторської діяльності, затверджена наказом ДПСУ від 06.07.2012 р. № 610).

З цих відповідей випливає, що отримавши від перевізника ПН (0%), експедитор відображає ПК (у декларації з ПДВ у рядку 10.4).

Потім перевиставляє послуги замовнику нерезиденту, також складаючи на нерезидента ПН (0%), показники якої відображаються в рядку 3 декларації з ПДВ.

На експедиторські послуги, надані нерезиденту, ПН не складається, тому що, як з’ясовано вище, такі послуги не є об’єктом оподаткування. Але обсяг таких послуг відображається в рядку 5 декларації з ПДВ та в додатку 5 до декларації.

Надані нерезиденту послуги оформляються традиційно для нашої країни актом приймання-передачі. В такому акті послуги перевезення і експедиторські послуги потрібно зазначати окремими рядками. Поряд з цим можна на ці послуги скласти два окремі акти. Правильним буде і перший, і другий варіант.

 

Чи потрібно експедитору в розглядуваній ситуації нараховувати компенсуючі ПЗ з ПДВ за пп. 198.5, ст. 199 ПКУ?

Експедитор надає послуги нерезиденту, які не є об’єктом оподаткування. Якщо з метою надання цих послуг придбавалися товари, послуги з ПДВ, то потрібно нараховувати компенсуючі ПЗ з ПДВ за пп. «а» п. 198.5 ПКУ.

А якщо придбані товари, послуги використовувалися в таких операціях частково (наприклад, різноманітні офісні витрати тощо), потрібно ще нараховувати компенсуючі ПЗ з ПДВ за ст. 199 ПКУ.

 

Чи виникає подвійне оподаткування по даній операції?

Ні, не виникає.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 82 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олександр Золотухін
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДВ
Теги:
Експорт , ПДВ , Перевезення , Послуги

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі