• Посилання скопійовано

Експорт продукції та окремо послуги її перевезення: акт та ПДВ

Підприємство експортує продукцію, замовляючи послуги перевезення у перевізника -резидента, який виставляє свої послуги з ПДВ 0%, як міжнародні перевезення. Покупець - нерезидент оплачує підприємству окремо продукцію і транспортно-експедиційні послуги. Як виставляти нерезиденту акт? Що з ПДВ на ці послуги?

ПДВ при наданні транспортно-експедиторських послуг

Місцем постачання транспортно-експедиторських послуг є місце, в якому отримувач послуг зареєстрований як суб'єкт господарювання (пп. «ж» п. 186.3 ПКУ).

В даній ситуації отримувач послуг – нерезидент. А тому місце постачання транспортно-експедиторських послуг знаходиться за межами митної території України.

Об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України (пп. «б» п. 185.1 ПКУ).

Оскільки в розглядуваній ситуації місце постачання знаходиться за межами митної території України, такі послуги не є об’єктом оподаткування ПДВ.

 

ПДВ при наданні послуг перевезення

Відповідно до абз. «а» пп. 195.1.3 ПКУ операції з міжнародного перевезення пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом оподатковуються за ставкою ПДВ 0%.

При цьому міжнародним перевезенням вважається перевезення, що здійснюється за єдиним міжнародним перевізним документом.

Перелік таких міжнародних документів наведено в ст. 9 Закону №1955-IV. Наприклад, щодо автомобільних перевезень це міжнародна автомобільна накладна (CMR).

Тому якщо автомобільний перевізник здійснював міжнародне перевезення вантажу, що оформлено накладною CMR, зазначені послуги перевезення оподатковуються перевізником платником ПДВ за ставкою ПДВ 0%.

Причому оскільки замовником таких послуг у перевізника було підприємство експедитор, то перевізник оформляє ПН (0%) на експедитора. Акт послуг перевезення також складається між експедитором і перевізником.

 

Яким чином експедитору виставляти замовнику нерезиденту експедиторські послуги і послуги перевезення?

Дивимося відповіді на питання 8 і 10 в УПК №610 (Узагальнююча податкова консультація щодо порядку оподаткування податком на додану вартість транспортно-експедиторської діяльності, затверджена наказом ДПСУ від 06.07.2012 р. №610).

З цих відповідей випливає, що отримавши від перевізника ПН (0%), експедитор відображає ПК (у декларації з ПДВ у рядку 10.4).

Потім перевиставляє послуги замовнику нерезиденту, також складаючи на нерезидента ПН (0%), показники якої відображаються в рядку 3 декларації з ПДВ.

На експедиторські послуги, надані нерезиденту, ПН не складається, тому що, як з’ясовано вище, такі послуги не є об’єктом оподаткування. Але обсяг таких послуг відображається в рядку 5 декларації з ПДВ та в додатку 5 до декларації.

Надані нерезиденту послуги оформляються традиційно для нашої країни актом приймання-передачі. В такому акті послуги перевезення і експедиторські послуги потрібно зазначати окремими рядками. Поряд з цим можна на ці послуги скласти два окремі акти. Правильним буде і перший, і другий варіант.

 

Чи потрібно експедитору в розглядуваній ситуації нараховувати компенсуючі ПЗ з ПДВ за пп. 198.5, ст. 199 ПКУ?

Експедитор надає послуги нерезиденту, які не є об’єктом оподаткування. Якщо з метою надання цих послуг придбавалися товари, послуги з ПДВ, то потрібно нараховувати компенсуючі ПЗ з ПДВ за пп. «а» п. 198.5 ПКУ.

А якщо придбані товари, послуги використовувалися в таких операціях частково (наприклад, різноманітні офісні витрати тощо), потрібно ще нараховувати компенсуючі ПЗ з ПДВ за ст. 199 ПКУ.

 

Чи виникає подвійне оподаткування по даній операції?

Ні, не виникає.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Щодо особливостей декларації з ПДВ в межах РЕЗ
    Чи обов'язково подавати уточнюючі розрахунки до декларацій з ПДВ за лютий та травень 2025 року, якщо в них були відображені показники ПН_РЕЗ та РК_2 до неї, що не вплинуло на кінцевий результат, враховуючи нові роз'яснення ДПС у листі №11933/7/99-00-21-03-02-07 від 02.05.2025 р.?
    18.07.202516
  • Списання безнадійної дебіторки: коригування ПДВ
    Підприємство списує безнадійну дебіторську заборгованість (аванс за непоставлений товар), що виникла у 2017 році. Податковий кредит за ПН на цей аванс був раніше задекларований. Як правильно відкоригувати ПДВ: нарахувати компенсуючі ПЗ за пп. 198.5 ПКУ чи подати уточнюючий розрахунок до декларації того періоду, коли було відображено податковий кредит?
    18.07.202530
  • Включення розблокованої податкової накладної до податкового кредиту через рік
    Податкова накладна, що була виписана 06.05.2024 р., своєчасно подана на реєстрацію (31.05.2024 р.), але її реєстрацію було зупинено, а згодом поновлено за рішенням комісії 20.09.2024 р. Чи можливо включити таку податкову накладну до складу податкового кредиту у червні 2025 року?
    18.07.2025261
  • Дата РК при поверненні авансу та товару
    23.06.2025 р. постачальник отримав від покупця кошти за запчастини на суму 27000 грн і постачальник виписав на цю дату ПН. Товари були відвантажені і отримані покупцем також 23.06.2025 р. Згодом з’ясувалося, що запчастини не підійшли і їх 27.06.2025 р. покупець повернув постачальнику. 10.07.2025 р. постачальник повернув покупцю кошти - 27000 грн. Якою датою постачальник повинен складати РК – на 27.06.2025 чи на 10.07.2025 р.?
    17.07.202541
  • Несвоєчасне коригування ПДВ-кредиту: штрафні санкції
    Покупець (платник ПДВ) у 2022 році отримав повернення передоплати від постачальника, який на момент повернення вже став неплатником ПДВ. Податковий кредит, сформований у 2021 році за цією операцією, не був своєчасно відкоригований. У 2024 році покупець подав уточнюючий розрахунок, зменшивши податковий кредит. Які фінансові санкції (самоштраф, пеня) застосовуються за таке несвоєчасне коригування та чи потрібно сплачувати до бюджету суму ПДВ?
    17.07.202528