• Посилання скопійовано

Отримання послуг навчання від нерезидента: ПДВ та податок на репатріацію

Підприємство - резидент України планує сплатити за навчання директора за програмою МВА (навчання в електронному форматі) нерезиденту – кіпрській компанії. Які особливості оподаткування ПДВ, податку на репатріацію?

Розглядаємо нижче ситуацію, коли договір укладено між підприємством-резидентом і нерезидентом. Тобто, послуги отримуються підприємством-резидентом і акт приймання-передачі послуг укладається між підприємством резидентом і нерезидентом.

 

ПДВ

Відповідно до пп. 14.1.56-5 ПКУ електронні послуги - послуги, які постачаються через мережу Інтернет, автоматизовано, за допомогою інформаційних технологій та переважно без втручання людини, у тому числі шляхом встановлення спеціального застосунку або додатка на смартфонах, планшетах, телевізійних приймачах чи інших цифрових пристроях.

До таких послуг, зокрема, але не виключно, належать: постачання послуг з дистанційного навчання в мережі Інтернет, проведення та надання якого не потребує участі людини, у тому числі шляхом надання доступу до віртуальних класів, освітніх ресурсів, у яких учні виконують завдання онлайн, а оцінки виставляються автоматично, без участі людини (або з мінімальною її участю) тощо.

Але далі в цьому підпункті зазначено, що до електронних послуг, зазначених вище, не відносяться, серед іншого, операції постачання послуг з дистанційного навчання в мережі Інтернет, у разі якщо мережа Інтернет використовується виключно як засіб комунікації між викладачем і слухачем.

Таким чином, залежно від особливостей навчального процесу, послуги навчання будуть або електронними, або звичайними послугами.

 

Якщо послуги електронні

Відповідно до пп. «б» п. 185.1 ПКУ об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

Відповідно до п. 186.3-1 ПКУ місцем постачання електронних послуг вважається місцезнаходження отримувача послуг.

Оскільки в розглядуваній ситуації отримувач послуг знаходиться на митній території України, то і місце постачання послуг є на митній території України. В такому разі отримані резидентом від нерезидента послуги оподатковуються ПДВ в загальному порядку.

Резидент-платник ПДВ повинен на суму отриманих послуг нарахувати ПЗ з ПДВ, скласти ПН і зареєструвати її в ЄРПН. На дату складання ПН резидент має право відобразити ПК. Детальніше про ПДВ при отриманні послуг від нерезидента можна прочитати, приміром, тут, тут.

 

Якщо послуги не електронні, а звичайні

Місцем постачання послуг, крім операцій, зазначених у п. 186.2, п. 186.3, п. 186.3-1 ПКУ, є місце реєстрації постачальника (п. 186.4 ПКУ).

Послуги із навчання персоналу через мережу інтернет відсутні у переліку послуг, визначених у п. 186.2, п. 186.3, п. 186.3-1 ПКУ (окрім електронних послуг, про які ми сказали вище). В такому разі місцем постачання таких послуг є місце реєстрації їх постачальника. Тож виходить, якщо послуги із навчання персоналу через мережу інтернет постачає платнику нерезидент, то операції з постачання таких послуг не є об'єктом оподаткування ПДВ.

Тому на такі послуги підприємство резидент не нараховує ПЗ з ПДВ, не складає податкову накладну.

Подібний висновок читаємо і в ІПК ДПС від 13.01.2021 р. №139/ІПК/99-00-21-03-02-06.

 

Податок на репатріацію

Податком на репатріацію оподатковуються доходи, які виплачуються резидентом нерезиденту, перелік яких наведено в пп. 141.4.1 ПКУ.

Поряд з цим до оподатковуваних доходів згідно з п. «к» пп. 141.4.1 ПКУ належать інші доходи від провадження нерезидентом господарської діяльності на території України, крім доходів у вигляді виручки або інших видів компенсації вартості товарів, виконаних робіт, наданих послуг, переданих, виконаних, наданих резиденту (постійному представництву іншого нерезидента) від такого нерезидента, у тому числі вартості послуг із міжнародного зв’язку чи міжнародного інформаційного забезпечення.

В переліку пп. 141.4.1 ПКУ послуг навчання немає. Тому з огляду на п. «к» пп. 141.4.1, послуги навчання, як надані резиденту від нерезидента, не оподатковуються податком на репатріацію.

 ***

Читайте також: Електронні послуги від нерезидентів: правила оподаткування з 1 січня 2022 року

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Допомога на лікування працівниці: облік ПДВ та ПДФО
    ТОВ на загальній системі оподаткування надає допомогу на лікування онкохворої співробітниці, придбавши для неї ліки за безготівковим розрахунком. Всі підтверджуючі медичні документи та документи від постачальника є. Чи потрібно нараховувати компенсуючі зобов'язання з ПДВ? Чи є вартість ліків додатковим благом для співробітниці та як це відобразити у звіті 4ДФ?
    10.07.202518
  • Коригування імпортного ПДВ за аркушем коригування: повернення та облік
    Як діяти підприємству після отримання аркуша коригування до митної декларації, який скасував мито та зменшив суму ПДВ? Чи обов'язково повертати ПДВ з бюджету? Як правильно відобразити це в обліку та що робити з розбіжностями у сальдо розрахунків з митницею?
    10.07.202517
  • Чи зберігається право на ПК та бюджетне відшкодування за НА, переданими ЗСУ?
    Комунальне підприємство (платник ПДВ, загальна система) придбало пікап за власні кошти у лютому 2025 р. Суму ПДВ включено до ПК, що спричинило від’ємне значення. У травні 2025 року автомобіль, не введений в експлуатацію, передано ЗСУ в межах військово-транспортного обов’язку. Чи має право підприємство заявити бюджетне відшкодування?
    10.07.202524
  • Розблокування РК на зменшення після спливу строку
    Розрахунок коригування на зменшення податкових зобов'язань з ПДВ заблоковано. Продавець пропустив 365-денний термін для подання пояснень на розблокування. Які наслідки неподання документів та чи можна розблокувати такий РК після спливу встановленого строку?
    10.07.202532
  • Списання авансу 2017 року: коригування ПДВ-кредиту
    Підприємство списує дебіторську заборгованість за авансом, сплаченим у 2017 році за непоставлений товар. ПК за ПН на цей аванс було відображено. Як правильно відкоригувати ПДВ: нарахувати умовні податкові зобов'язання згідно з пп. 198.5 ПКУ в поточному періоді, чи подати уточнюючий розрахунок до декларації за період виникнення податкового кредиту?
    09.07.2025374