• Посилання скопійовано

ПДВ при продажу виробниками тютюнових рідин

Підприємство є виробником тютюнових рідин. На етапі першого постачання товару підприємство має зареєструвати ПН виходячи з максимальних роздрібних цін. Але покупцям ми реалізуємо тютюнові рідини за ринковиим цінами. На яку ціну потрібно складати ПН і як має відображатися різниця зобов'язання з ПДВ в обліку?

ПДВ

З 01.01.2022 року ПКУ доповнюється новим п. 197.27 ПКУ, згідно з яким звільняються від оподаткування операції з постачання на митній території України тютюнових вирлаобів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, для яких встановлені максимальні роздрібні ціни, крім операцій з першого постачання таких товарів їх виробниками тощо.

Таким чином, виробники тютюнових рідин повинні нараховувати ПДВ за ставкою 20%.

Відповідно до п. 189.18 ПКУ у разі постачання тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, для яких встановлені максимальні роздрібні ціни, при їх постачанні на митній території України, базою оподаткування є максимальна роздрібна ціна таких товарів без урахування ПДВ.

Хоча за загальними правилами згідно з п. 188.1 ПКУ база оподаткування визначається за договірною ціною.

Виходить, якщо виробник продає тютюнові рідини, він визначає базу оподаткування не за загальним правилом – договірною ціною, а за максимальною роздрібною ціною (МРЦ). Це також означає, що скласти ПН він повинен не на договірну ціну, яка зазначена в первинних документах на продаж рідин, а на МРЦ.

Подібним чином консультує і податкова, відповідаючи на питання в підкатегорії 101.16 ЗІР: «Як складається податкова накладна при здійсненні операцій з постачання тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, для яких встановлені максимальні роздрібні ціни?».

Податкова відповідає наступним чином.

За операціями з постачання тютюнових виробів, тютюну та промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах (далі – тютюнова продукція), для яких встановлені максимальні роздрібні ціни (МРЦ), складання ПН виробниками такої продукції та суб’єктами господарювання, які пов’язані відносинами контролю з виробниками, доцільно складати окрему ПН з урахуванням таких особливостей:

  • в графі 7 табличної частини ПН «Ціна постачання одиниці товару/послуги без урахування податку на додану вартість» вказується МРЦ такої тютюнової продукції;
  • відповідно, в графі 10 табличної частини ПН «Обсяги постачання (база оподаткування) без урахування податку на додану вартість» вказується добуток кількості такої тютюнової продукції та МРЦ.

При отриманні авансового платежу (попередньої оплати) одним платежем за тютюнову продукцію та за інші товари/послуги платник податку самостійно, керуючись умовами договору на постачання, визначає яка продукція/товар/послуга і в якому розмірі оплачена, та відповідно складає дві окремі ПН:

  • одну – на постачання тютюнової продукції, та
  • другу – на постачання інших товарів/послуг.

При здійсненні операцій з постачання тютюнової продукції, до якої застосовується режим звільнення від оподаткування ПДВ, ПН складається у загальновстановленому порядку. У графі 7 табличної частини такої ПН «Ціна постачання одиниці товару/послуги без урахування податку на додану вартість» вказується ціна тютюнової продукції, визначена договором на її постачання.

 

Бухгалтерський облік

Приклад

Договірна ціна тютюнової продукції 120 000 грн, в т.ч. ПДВ 20 000 грн. Тобто це фактична ціна, за якою покупець здійснить оплату.

МРЦ – 180 000 грн, в т. ч. ПДВ 30 000 грн.

Виходячи з наведеного вище, виробник складає ПН на 180 000 грн, в т.ч. ПДВ 30 000 грн, хоча покупець оплатить йому тільки 120 000 грн.

Це означає, що на підставі такої ПН покупець не може скористатися всім податковим кредитом. Тому, на наш погляд, він має показати ПК на 30 000 грн і нарахувати компенсуючий ПДВ на 10 000 грн.

Але думка податкової щодо цього питання нам невідома. Тому покупцям доречно отримати індивідуальну податкову консультацію.

На наш погляд, в бухгалтерському обліку нарахування зазначеного ПЗ з ПДВ можна відображати таким чином:

  • Дт 361 Кт 701 – 120 000 грн (на суму продажу за договором);
  • Дт 643 Кт 641 – 30 000 грн (ПЗ з ПДВ на МРЦ);
  • Дт 701 643 – 20 000 грн (зарахування зобов’язання з відображеним ПЗ з ПДВ в розмірі договірної ціни);
  • Дт 93 Кт 643 – 10 000 грн (зобов’язання з ПДВ на різницю між МРЦ і договірною ціною списується до складу витрат на збут);
  • Дт 701 Кт 791 – 100 000 грн (дохід від продажу віднесено на фінрезультати).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Що з ПДВ при зарахуванні решти до скарбнички?
    ТОВ здійснює роздрібний продаж тютюнової продукції через інтернет-магазин. Пачка коштує 499 грн. Покупець надсилає на розрахунковий рахунок 500 грн. Чи можна в чеку 1 гривню пробивати як скарбничку, тобто заборгованість перед покупцем? Чи виникає податкове зобов'язання з ПДВ на 1 грн?
    03.04.202520
  • У експедитора немає СМГС: що з ПДВ?
    Транспортно-експедиторська компанія організовує залізничні перевезення вантажів. Облік здійснює за транзитними операціями. Замовник (платник ПДВ) замовив організувати послугу, яка складається з надання вагонів (власних або орендованих) та витрат на повернення порожнього вагона після вивантаження. Це експортне перевезення. Послугу з повернення порожнього вагону надає Укрзалізниця за ставкою 0% ПДВ. Це підтверджено електронним документом УЗ за списанням згідно з кожним вагоном. За якою ставкою ПДВ (0% або 20%) експедитор має подати на відшкодування витрати щодо повернення вагонів, якщо СМГС надано замовнику, як платнику тарифу?
    03.04.202535
  • ПДВ при передачі авто як гуманітарної допомоги, якщо оплата від ВПП ООН
    Всесвітня продовольча програма ООН закуповує авто в автосалоні для Благодійного фонду за тристоронньою угодою, де ВПП ООН є платником, автосалон - постачальником, а БФ - отримувачем. В угоді зазначено, що авто є благодійною (гуманітарною) допомогою. Як правильно скласти ПН для цієї операції? Як документально оформити операцію, щоб вона не була об'єктом оподаткування ПДВ або оподатковувалася за нульовою ставкою?
    03.04.202521
  • Який період зазначати в таблиці 1 додатка 2 до декларації ПДВ у разі збільшення залишку від’ємного значення?
    У разі збільшення від’ємного значення за результатами перевірки у графі «Звітний (податковий) період, у якому виникло від’ємне значення» таблиці 1 додатка 2 зазначають звітний період, у якому сформовано ПК за таким узгодженим повідомленням-рішенням за формою «В3»
    03.04.202546
  • Нюанси коригування ПН на операції з експорту окремих видів товарів
    ПН_РЕЗ коригується для приведення її показників у відповідність до МД, на підставі якої здійснено митне оформлення товарів (з урахуванням, за наявності, складених до неї аркушів коригування), та здійснюється шляхом складання та реєстрації в ЄРПН РК_РЕЗ_2
    02.04.202515