• Посилання скопійовано

Помилкова сплата зобов’язання з ПДВ на бюджетний рахунок: чи будуть штрафи?

У вересні при оплаті зобов’язання з ПДВ за декларацією з серпень помилково було перераховано кошти на бюджетний рахунок замість електронного. За деклараціями за вересень та жовтень було задекларовано від’ємне значення. Чи будуть штрафи за несплату зобов’язання? Як повернути кошти з бюджетного рахунку?

Згідно з п. 19 Порядку №569, за підсумками звітного (податкового) періоду відповідно до задекларованих у податкових деклараціях з податку результатів діяльності платником податку проводиться розрахунок з бюджетом у порядку, визначеному ст. 200 ПКУ.

Зокрема, як передбачено пп. 200.1 ПКУ, сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов'язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Як визначено пп. 200.2-1 ПКУ, розрахунки з бюджетом у СЕА ПДВ здійснюються з рахунків в системі електронного адміністрування податку на додану вартість, крім випадку, передбаченого абз. 2 пп. 87.1 ПКУ.

Тобто, суми ПДВ, що підлягають сплаті до бюджету за підсумками звітного (податкового) періоду та задекларовані у податкових деклараціях з ПДВ, сплачуються до бюджету безпосередньо з електронного рахунку платника податку.

Відповідно до пп. 124.1 ПКУ, у разі, якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов’язання протягом встановлених строків, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу в таких розмірах:

  • при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, – у розмірі 5 відс. погашеної суми податкового боргу;
  • при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов’язання, – у розмірі 10 відс. погашеної суми податкового боргу.

Разом з цим, як зазначено у пп. 200.4 ПКУ, при від’ємному значенні суми ПДВ, розрахованої згідно з пп. 200.1 ПКУ, така сума, зокрема, враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди в частині, що не перевищує суму реєстраційного ліміту.

Податковим боргом є сума узгодженого грошового зобов’язання, не сплаченого платником податків у встановлений ПКУ строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному ПКУ (пп. 14.1.175 ПКУ).

Згідно з пп. 4 п. 5 розд. V Порядку №21, сума від’ємного значення, яка зараховується у зменшення суми податкового боргу, що виник за попередні звітні (податкові) періоди, в частині, що не перевищує реєстраційної суми на момент подання податкової декларації, відображається у рядку 20.1 податкової декларації з ПДВ.

Таким чином, якщо на електронному рахунку ПДВ сума коштів була недостатня для сплати податкового зобов’язання з ПДВ, то сума визначеного зобов’язання вважається не сплаченою незалежно від наявності переплати по бюджетному рахунку ПДВ.

При цьому, від’ємне значення за декларацією ПДВ за наступні звітні періоди може бути зараховано в рахунок сплати такого зобов’язання, яке визнається податковим боргом. Однак, це не звільняє від застосування до платника податків наведених вище фінансових санкцій, оскільки прострочення терміну сплати зобов’язання все ж таки було.

Разом з цим, пп. 200.4-1 ПКУ встановлено, що на рахунок у системі електронного адміністрування ПДВ платника зараховуються кошти з його власного поточного рахунку. Поповнення електронного рахунку платника ПДВ за рахунок інших джерел не передбачено – в тому числі і шляхом повернення надлишково (помилково) перерахованих коштів на бюджетний рахунок з ПДВ. Отже, повернути з бюджетного рахунку кошти платник податку може лише на свій банківський рахунок шляхом подання відповідної заяви. 

Повернення таких коштів здійснюється шляхом подання платником податку заяви в електронній формі через приватну частину Електронного кабінету за ідентифікатором форми J1302001 або у довільній формі через меню «Листування з ДПС» приватної частини Електронного кабінету.

Згідно з пп. 43.5 ПКУ, контролюючий орган не пізніше ніж за п’ять робочих днів до закінчення двадцятиденного строку з дня подання платником податків заяви готує висновок про повернення належних сум коштів з відповідного бюджету або з єдиного рахунку та подає його для виконання відповідному органові, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Що з ПДВ при зарахуванні решти до скарбнички?
    ТОВ здійснює роздрібний продаж тютюнової продукції через інтернет-магазин. Пачка коштує 499 грн. Покупець надсилає на розрахунковий рахунок 500 грн. Чи можна в чеку 1 гривню пробивати як скарбничку, тобто заборгованість перед покупцем? Чи виникає податкове зобов'язання з ПДВ на 1 грн?
    03.04.202515
  • У експедитора немає СМГС: що з ПДВ?
    Транспортно-експедиторська компанія організовує залізничні перевезення вантажів. Облік здійснює за транзитними операціями. Замовник (платник ПДВ) замовив організувати послугу, яка складається з надання вагонів (власних або орендованих) та витрат на повернення порожнього вагона після вивантаження. Це експортне перевезення. Послугу з повернення порожнього вагону надає Укрзалізниця за ставкою 0% ПДВ. Це підтверджено електронним документом УЗ за списанням згідно з кожним вагоном. За якою ставкою ПДВ (0% або 20%) експедитор має подати на відшкодування витрати щодо повернення вагонів, якщо СМГС надано замовнику, як платнику тарифу?
    03.04.202532
  • ПДВ при передачі авто як гуманітарної допомоги, якщо оплата від ВПП ООН
    Всесвітня продовольча програма ООН закуповує авто в автосалоні для Благодійного фонду за тристоронньою угодою, де ВПП ООН є платником, автосалон - постачальником, а БФ - отримувачем. В угоді зазначено, що авто є благодійною (гуманітарною) допомогою. Як правильно скласти ПН для цієї операції? Як документально оформити операцію, щоб вона не була об'єктом оподаткування ПДВ або оподатковувалася за нульовою ставкою?
    03.04.202521
  • Який період зазначати в таблиці 1 додатка 2 до декларації ПДВ у разі збільшення залишку від’ємного значення?
    У разі збільшення від’ємного значення за результатами перевірки у графі «Звітний (податковий) період, у якому виникло від’ємне значення» таблиці 1 додатка 2 зазначають звітний період, у якому сформовано ПК за таким узгодженим повідомленням-рішенням за формою «В3»
    03.04.202545
  • Нюанси коригування ПН на операції з експорту окремих видів товарів
    ПН_РЕЗ коригується для приведення її показників у відповідність до МД, на підставі якої здійснено митне оформлення товарів (з урахуванням, за наявності, складених до неї аркушів коригування), та здійснюється шляхом складання та реєстрації в ЄРПН РК_РЕЗ_2
    02.04.202514