• Посилання скопійовано

ПДВ при реалізації арештованого майна

24.06.21 р. поліція вилучила у підприємства автомобіль. 27.09.21 р. відбулися електронні торги СЕТАМ, на яких автомобіль продано фізособі (є електронний протокол). Акту про електронні торги підприємство офіційно не отримало, хоча у переможця торгів він є. На яку дату нараховувати ПЗ з ПДВ?

Особливості продажу арештованого майна на електронних торгах встановлені Порядком №2831/5.

Відповідно до п. 18 розд. VI «Реалізація арештованого майна за фіксованою ціною» Порядку №2831/5 Акт про проведені торги за фіксованою ціною є підставою для отримання майна у зберігача. Зазначений акт підтверджує виникнення права власності у особи, що придбала рухоме майно.

Відповідно до п. 8 розд. X «Порядок розрахунків за придбане на електронних торгах майно та перехід права власності» Порядку №2831/5 Акт про проведені електронні торги є документом, що підтверджує виникнення права власності на придбане майно, у випадках, передбачених законодавством.

Відповідно до п. 9 розд. X Порядку №2831/5 у разі придбання рухомого майна акт про проведені електронні торги є підставою для отримання майна у зберігача. Зазначений акт підтверджує виникнення права власності у особи, що придбала рухоме майно.

А в п. 1 – п. 4 розд. X Порядку №2831/5 наведена процедура оплати переможцем покупцем придбаного на торгах майна. Після здійснення оплати складається Акт про проведені електронні торги.

В Акті наводиться в тому числі найменування боржника юрособи та дані про правовстановлюючі документи, що підтверджують право власності боржника на майно.

Копія Акта надсилається в тому числі боржнику (п. 6 розд. X Порядку №2831/5).

На жаль, в Порядку №2831/5 не уточнено строк надсилання копії акту боржникові. Але це не впливає на момент переходу права власності на майно від боржника до покупця. Такою датою є дата складання Акта.

Таким чином, встановити таку дату і дату переходу права власності на майно (в розглядуваній ситуації на автомобіль) підприємство боржник може за копією акта, отриманого від покупця.

В листі ГУ ДФС у Рівненській області від 22.07.2016 №1783/10/17-00-12-01-07 зазначено, що датою відчуження боржником арештованого майна буде дата отримання таким боржником документа, що підтверджує факт реалізації такого майна через спеціалізоване підприємство. На зазначену дату у боржника збільшуються податкові зобов'язання та виписується переможцю аукціону податкова накладна на суму коштів, зазначену в протоколі електронних торгів, яка дорівнює різниці між ціною продажу придбаного майна і сумою винагороди фактично залишеної спеціалізованому підприємству на покриття власних видатків з урахуванням ПДВ.

Такий самий висновок читаємо, приміром, в ІПК ГУ ДФС у м. Києві, від 28.05.2019 р. №2412/ІПК/26-15-12-01-18, в ІПК ДФСУ від 13.02.2019 р. №520/6/99-99-15-03-02-15/ІПК та інших.

На жаль, достатньої аргументації для такого висновку в зазначеному листі не наведено.

Але є посилання на п. 187.1 ПКУ, де дата виникнення ПЗ з ПДВ прив’язана до дати відвантаження товарів.

 

Що вважати відвантаженням?

Наприклад, читаємо відповідь податкової на запитання в підкатегорії 101.06 ЗІР: «На яку дату у продавця виникають податкові зобов’язання з ПДВ при продажу нерухомого майна, якщо дата переходу права власності на таку нерухомість та дата оплати за неї різні?».

Податкова відповіла, що у продавця при продажу нерухомого майна ПЗ з ПДВ виникають на дату події, що сталася раніше, а саме, або на дату зарахування коштів від покупця, або на дату складення документа, що засвідчує факт переходу права власності на таку нерухомість.

Тобто, виходячи зі змісту наведених норм ПКУ та консультації податкової, в ситуації, яку ми розглядаємо, датою виникнення ПЗ з ПДВ буде дата переходу права власності. Але право власності переходить не на момент отримання підприємством боржником Акта про проведені торги, а момент складання такого Акту, що і свідчить про момент переходу права власності.

З наведеного, на наш погляд, випливає, що підприємство боржник повинне виписати ПН на дату складання Акту про проведені торги, а не на дату отримання копії Акту від покупця, не на дату здійснення торгів, не на дату вилучення майна поліцією.

Така ПН складається підприємством на покупця фізособу. Особливості складання таких ПН ми розглядали, приміром, тут.

Але варто сказати, що оскільки чітко в ПКУ дата виникнення ПЗ в розглядуваній ситуації не встановлена, для уникнення непорозумінь з податковою підприємство може отримати індивідуальну податкову консультацію.

На яку дату автомобіль, який обліковується у складі ОЗ, переводити до складу необоротних активів, утримуваних для продажу, тобто, списувати на субрахунок 286?

Відповідно до п. 3п. 1 розд. ІІ НП(С)БО 27 ОЗ (автомобіль) відображають на субрахунку 286 на дату, коли прийнято рішення його продати, а не використовувати за прямим призначенням.

В розглядуваній ситуації, на наш погляд, це відбувається на дату вилучення автомобіля поліцією – на 24.06.2021 р.

 ***

Читайте також:

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.20242
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024468
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202426
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024245