• Посилання скопійовано

Відшкодування нерезидентові витрат на ремонт придбаного обладнання не оподатковується ПДВ

В експортованому підприємством обладнанні покупець-нерезидент виявив недоліки і самостійно їх усунув. За ремонт виставлено рахунок, який оплачуватиме підприємство. Чи є це оплатою послуг нерезидента за межами України? Як така операція відображається в декларації з ПДВ?

В першу чергу потрібно з'ясувати зміст та суть такої операції. Зокрема, чи є факт передачі результату виконаних робіт або наданих послуг від нерезидента платнику ПДВ? Визначення терміну “постачання послуг” (що аналогічно до виконання робіт) наведено у п. 14.1.185 ПКУ: “постачання послуг - будь-яка операція, що не є постачанням товарів,< ...>  а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності”. Чи виконуються такі умови за наведеними умовами запитання? 

З запитання випливає, що підприємство здійснило вивезення товару — обладнання за межі митної території України у митному режимі експорту. Згодом покупець-нерезидент самостійно здійснює усунення недоліків обладнання, а платник ПДВ скоріш за все компенсує понесені покупцем витрати. Фактично, на наш погляд, така операція за своїм змістом є відшкодуванням (компенсацією) понесених витрат нерезидентом.


За виконані роботи (усунення недоліків) нерезидент-покупець виставив рахунок, що підтверджує суму понесених ним витрат. В результаті, передачі виконаних робіт резиденту не відбувається. 

Згідно з пп. 14.1.186 ПКУ оподатковувана операція -  це операція, яка підлягає оподаткуванню ПДВ. Об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку, зокрема, з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ. У пп. 186.2.1 ПКУ уточнюється, що місцем постачання послуг із виконання ремонтних робіт, що пов'язані з рухомим майном, є місце фактичного постачання послуг, пов'язаних з рухомим майном. Але в даному випадку платник ПДВ не надає ніяких послуг і не отримує від нерезидента послуги також. 

Отже, можна зробити висновок, що сплата за понесені нерезидентом витрати - усунення недоліків придбаного обладнання не підпадає під поняття “послуги”. Тому така операція за своїм змістом вважається відшкодуванням резидентом понесених витрат покупцем обладнання. А отже така операція не є об'єктом оподаткування ПДВ, відповідно у декларації з ПДВ не відображається. У даному разі важливо приділити увагу первинним документам (уникати словосполучення — постачання послуг (виконання робіт), в яких зазначити суть операції — компенсація за усунення виявлених недоліків обладнання.

Потрібно зазначити, що все залежить від конкретної ситуації. Якщо це будуть

розрахунки за претензіями, тоді можливі наступні наслідки:

1) при експортуванні обладнання договором передбачалося, що воно буде належної якості;

2) але фактично було експортовано обладнання, яке не відповідає вимогам щодо якості, що є порушенням договору постачальником;

3) внаслідок неналежного виконання договору постачальником, усунення недоліків покупцем, це його збитки;

4) постачальник відшкодовує покупцю ці збитки.

Звичайно, в договорі повинні бути зафіксовані умови щодо усунення недоліків або дії сторін у разі неналежного виконання договору іншою стороною (або можна скласти додаткову угоду до договору, в якій все це прописати). Зазначимо, що сума відшкодування не є об'єктом оподаткування ПДВ. З іншої сторони, можливий варіант зміни ціни у договорі (її зменшення).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цього матеріалу можливий лише для зареєстрованих користувачів. Якщо ви вже зареєстровані на нашому сайті — будь ласка, авторизуйтесь.

Або зареєструйтесь , прямо зараз, це не вимагає ваших персональних даних і займе не більше однієї хвилини.

Зареєструватись

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • У експедитора немає СМГС: що з ПДВ?
    Транспортно-експедиторська компанія організовує залізничні перевезення вантажів. Облік здійснює за транзитними операціями. Замовник (платник ПДВ) замовив організувати послугу, яка складається з надання вагонів (власних або орендованих) та витрат на повернення порожнього вагона після вивантаження. Це експортне перевезення. Послугу з повернення порожнього вагону надає Укрзалізниця за ставкою 0% ПДВ. Це підтверджено електронним документом УЗ за списанням згідно з кожним вагоном. За якою ставкою ПДВ (0% або 20%) експедитор має подати на відшкодування витрати щодо повернення вагонів, якщо СМГС надано замовнику, як платнику тарифу?
    Сьогодні 14:2315
  • ПДВ при передачі авто як гуманітарної допомоги, якщо оплата від ВПП ООН
    Всесвітня продовольча програма ООН закуповує авто в автосалоні для Благодійного фонду за тристоронньою угодою, де ВПП ООН є платником, автосалон - постачальником, а БФ - отримувачем. В угоді зазначено, що авто є благодійною (гуманітарною) допомогою. Як правильно скласти ПН для цієї операції? Як документально оформити операцію, щоб вона не була об'єктом оподаткування ПДВ або оподатковувалася за нульовою ставкою?
    Сьогодні 09:1219
  • Який період зазначати в таблиці 1 додатка 2 до декларації ПДВ у разі збільшення залишку від’ємного значення?
    У разі збільшення від’ємного значення за результатами перевірки у графі «Звітний (податковий) період, у якому виникло від’ємне значення» таблиці 1 додатка 2 зазначають звітний період, у якому сформовано ПК за таким узгодженим повідомленням-рішенням за формою «В3»
    Сьогодні 07:0439
  • Нюанси коригування ПН на операції з експорту окремих видів товарів
    ПН_РЕЗ коригується для приведення її показників у відповідність до МД, на підставі якої здійснено митне оформлення товарів (з урахуванням, за наявності, складених до неї аркушів коригування), та здійснюється шляхом складання та реєстрації в ЄРПН РК_РЕЗ_2
    02.04.202514
  • Штраф за нереєстрацію в ЄРПН ПН/РК, реєстрацію яких було зупинено через нестачу підтверджувальних документів
    Якщо реєстрація ПН/РК в ЄРПН була зупинена, платником не вживалися заходи по її розблокуванню або оскарженню, та за результатами перевірки виявлені факти здійснення операції без реєстрації ПН/РК в ЄРПН, то до такого платника податків застосовується штраф
    02.04.202552