• Посилання скопійовано

Відшкодування нерезидентові витрат на ремонт придбаного обладнання не оподатковується ПДВ

В експортованому підприємством обладнанні покупець-нерезидент виявив недоліки і самостійно їх усунув. За ремонт виставлено рахунок, який оплачуватиме підприємство. Чи є це оплатою послуг нерезидента за межами України? Як така операція відображається в декларації з ПДВ?

В першу чергу потрібно з'ясувати зміст та суть такої операції. Зокрема, чи є факт передачі результату виконаних робіт або наданих послуг від нерезидента платнику ПДВ? Визначення терміну “постачання послуг” (що аналогічно до виконання робіт) наведено у п. 14.1.185 ПКУ: “постачання послуг - будь-яка операція, що не є постачанням товарів,< ...>  а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності”. Чи виконуються такі умови за наведеними умовами запитання? 

З запитання випливає, що підприємство здійснило вивезення товару — обладнання за межі митної території України у митному режимі експорту. Згодом покупець-нерезидент самостійно здійснює усунення недоліків обладнання, а платник ПДВ скоріш за все компенсує понесені покупцем витрати. Фактично, на наш погляд, така операція за своїм змістом є відшкодуванням (компенсацією) понесених витрат нерезидентом.


За виконані роботи (усунення недоліків) нерезидент-покупець виставив рахунок, що підтверджує суму понесених ним витрат. В результаті, передачі виконаних робіт резиденту не відбувається. 

Згідно з пп. 14.1.186 ПКУ оподатковувана операція -  це операція, яка підлягає оподаткуванню ПДВ. Об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку, зокрема, з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ. У пп. 186.2.1 ПКУ уточнюється, що місцем постачання послуг із виконання ремонтних робіт, що пов'язані з рухомим майном, є місце фактичного постачання послуг, пов'язаних з рухомим майном. Але в даному випадку платник ПДВ не надає ніяких послуг і не отримує від нерезидента послуги також. 

Отже, можна зробити висновок, що сплата за понесені нерезидентом витрати - усунення недоліків придбаного обладнання не підпадає під поняття “послуги”. Тому така операція за своїм змістом вважається відшкодуванням резидентом понесених витрат покупцем обладнання. А отже така операція не є об'єктом оподаткування ПДВ, відповідно у декларації з ПДВ не відображається. У даному разі важливо приділити увагу первинним документам (уникати словосполучення — постачання послуг (виконання робіт), в яких зазначити суть операції — компенсація за усунення виявлених недоліків обладнання.

Потрібно зазначити, що все залежить від конкретної ситуації. Якщо це будуть

розрахунки за претензіями, тоді можливі наступні наслідки:

1) при експортуванні обладнання договором передбачалося, що воно буде належної якості;

2) але фактично було експортовано обладнання, яке не відповідає вимогам щодо якості, що є порушенням договору постачальником;

3) внаслідок неналежного виконання договору постачальником, усунення недоліків покупцем, це його збитки;

4) постачальник відшкодовує покупцю ці збитки.

Звичайно, в договорі повинні бути зафіксовані умови щодо усунення недоліків або дії сторін у разі неналежного виконання договору іншою стороною (або можна скласти додаткову угоду до договору, в якій все це прописати). Зазначимо, що сума відшкодування не є об'єктом оподаткування ПДВ. З іншої сторони, можливий варіант зміни ціни у договорі (її зменшення).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Спілка споживчих товариств отримує від них грошові кошти: чи повинна вона реєструватись платником ПДВ?
    Спілка, яка є добровільним об'єднанням споживчих товариств, відповідно до свого статуту отримує від споживчих товариств внутрішньогосподарські відрахування. Чи є вони об'єктом оподаткування ПДВ? Чи повинна спілка реєструватися платником ПДВ при досягненні суми таких відрахувань в 1 млн грн?
    29.04.20244
  • Купуємо програмне забезпечення у нерезидента: що з ПДВ?
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення Google (наприклад, річний програмний пакет Google Cloud G Suite Business for Work). Програмне забезпечення купується виключно у нерезидента та використовується для продажу українським покупцям та іноземним покупцям. Чи є об’єктом оподаткування ПДВ дана операція?
    29.04.202429
  • Відшкодування комунальних послуг орендарем: що з ПДВ?
    ТОВ-орендодавець, платник ПДВ, виставляє орендарю окремий рахунок на відшкодування комунальних послуг (за воду та електроенергію). Надавач комунальних послуг ОСББ, неплатник ПДВ. Як визначити базу оподаткування ПДВ даної операції?
    22.04.20241 758
  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202432
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202432