• Посилання скопійовано

Відшкодування нерезидентові витрат на ремонт придбаного обладнання не оподатковується ПДВ

В експортованому підприємством обладнанні покупець-нерезидент виявив недоліки і самостійно їх усунув. За ремонт виставлено рахунок, який оплачуватиме підприємство. Чи є це оплатою послуг нерезидента за межами України? Як така операція відображається в декларації з ПДВ?

В першу чергу потрібно з'ясувати зміст та суть такої операції. Зокрема, чи є факт передачі результату виконаних робіт або наданих послуг від нерезидента платнику ПДВ? Визначення терміну “постачання послуг” (що аналогічно до виконання робіт) наведено у п. 14.1.185 ПКУ: “постачання послуг - будь-яка операція, що не є постачанням товарів,< ...>  а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності”. Чи виконуються такі умови за наведеними умовами запитання? 

З запитання випливає, що підприємство здійснило вивезення товару — обладнання за межі митної території України у митному режимі експорту. Згодом покупець-нерезидент самостійно здійснює усунення недоліків обладнання, а платник ПДВ скоріш за все компенсує понесені покупцем витрати. Фактично, на наш погляд, така операція за своїм змістом є відшкодуванням (компенсацією) понесених витрат нерезидентом.


За виконані роботи (усунення недоліків) нерезидент-покупець виставив рахунок, що підтверджує суму понесених ним витрат. В результаті, передачі виконаних робіт резиденту не відбувається. 

Згідно з пп. 14.1.186 ПКУ оподатковувана операція -  це операція, яка підлягає оподаткуванню ПДВ. Об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку, зокрема, з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ. У пп. 186.2.1 ПКУ уточнюється, що місцем постачання послуг із виконання ремонтних робіт, що пов'язані з рухомим майном, є місце фактичного постачання послуг, пов'язаних з рухомим майном. Але в даному випадку платник ПДВ не надає ніяких послуг і не отримує від нерезидента послуги також. 

Отже, можна зробити висновок, що сплата за понесені нерезидентом витрати - усунення недоліків придбаного обладнання не підпадає під поняття “послуги”. Тому така операція за своїм змістом вважається відшкодуванням резидентом понесених витрат покупцем обладнання. А отже така операція не є об'єктом оподаткування ПДВ, відповідно у декларації з ПДВ не відображається. У даному разі важливо приділити увагу первинним документам (уникати словосполучення — постачання послуг (виконання робіт), в яких зазначити суть операції — компенсація за усунення виявлених недоліків обладнання.

Потрібно зазначити, що все залежить від конкретної ситуації. Якщо це будуть

розрахунки за претензіями, тоді можливі наступні наслідки:

1) при експортуванні обладнання договором передбачалося, що воно буде належної якості;

2) але фактично було експортовано обладнання, яке не відповідає вимогам щодо якості, що є порушенням договору постачальником;

3) внаслідок неналежного виконання договору постачальником, усунення недоліків покупцем, це його збитки;

4) постачальник відшкодовує покупцю ці збитки.

Звичайно, в договорі повинні бути зафіксовані умови щодо усунення недоліків або дії сторін у разі неналежного виконання договору іншою стороною (або можна скласти додаткову угоду до договору, в якій все це прописати). Зазначимо, що сума відшкодування не є об'єктом оподаткування ПДВ. З іншої сторони, можливий варіант зміни ціни у договорі (її зменшення).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олена Водоп`янова

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.20241
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.2024465
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202426
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024245