Умови поставки CFR
Ці умови означають, що продавець оплачує доставку товару в порт, вантаження і фрахт судна, а також забезпечує проходження митних процедур при експорті товару (в тому числі оплачує мито).
ПДВ
Відповідно до пп. 14.1.260 ПКУ, фрахт - винагорода (компенсація), що сплачується за договорами перевезення, найму або піднайму судна або транспортного засобу (їх частин) для:
- перевезення вантажів та пасажирів морськими або повітряними суднами;
- перевезення вантажів залізничним або автомобільним транспортом.
Тобто, щоб бути фрахтом, винагорода має виплачуватися або за перевезення, або за найм транспортного засобу з метою перевезення товару.
Причому лінійний агент нерезидент є посередником. Тобто, він не є безпосередньо перевізником і не є власником транспортного засобу. Договір на перевезення чи найм транспортного засобу агент укладає від імені перевізника чи власника.
Відповідно до пп. 185.1 ПКУ, об'єктом оподаткування є операції платників податку з постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ.
Згідно з УПК щодо порядку оподаткування ПДВ транспортно-експедиторської діяльності, затвердженої наказом ДПСУ від 06.07.2012 р. №610, місце постачання послуг із перевезення слід визначати згідно з пп. 186.4 ПКУ. Тобто ним буде місце реєстрації постачальника.
Те саме стосується найму (оренди).
Наприклад, читаємо відповідь податкової на питання в підкатегорії 101.05, ЗІР: «Як визначається місце постачання послуг з оренди транспортних засобів (залізничного, морського, річкового, автомобільного, авіаційного та трубопровідного)?».
Податкова відповідає – місце реєстрації постачальника.
В даній ситуації постачальником для резидента України - експортера товарів виступає лінійний агент - нерезидент.
Тому, якщо нерезидент не має постійного представництва на митній території України, операції з постачання цих послуг не підпадають під об’єкт обкладення ПДВ. Це означає, що підприємство - резидент України, експортер, не нараховує ПДВ на отриману послугу, не складає ПН.
Якщо ж нерезидент має постійне представництво на території України, яке є платником ПДВ, то ПДВ нараховуватиме таке представництво.
Податок на репатріацію
При оплаті нерезиденту фрахту з такого доходу за загальним правилом утримується податок на репатріацію за ставкою 6%. Про пов’язані з цим особливості ми писали тут.
Особливості розрахунку і сплати податку на репатріацію ми розглядали тут.
Але цей податок можна не утримувати, якщо є відповідний міжнародний договір між Україною і країною нерезидента про уникнення подвійного оподаткування, який передбачає інший порядок оподаткування і нерезидент є бенефіціарним отримувачем доходу й надав резиденту довідку, яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України. Детальніше про застосування цього правила тут і тут.
***
Читайте також:
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити