• Посилання скопійовано

Постачання послуг нерезидентам: що з ПДВ?

ТОВ - платник ПДВ надає послуги нерезидентам на підставі інвойсів (рахунок-акт). Яка дата виникнення ПЗ: дата інвойсу чи дата оплати? За яким курсом визначаються ПЗ: НБУ чи комерційного курсу банку? На яку суму складати ПН, якщо оплата на рахунок ТОВ надходить за мінусом комісії банку?

Про загальні ПДВ-особливості при наданні послуг нерезидентам можна почитати, наприклад, тут. Далі наводимо відповіді на конкретні запитання.

 

Дата виникнення ПЗ

Визначається за пп. 187.1 ПКУ – подією, що настала раніше – отримання коштів на рахунок чи оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. 

В ситуації, яку ми розглядаємо, документом з постачання послуг є інвойс.

Таким чином, якщо ТОВ спершу надає нерезиденту інвойс, а потім отримує оплату, датою ПЗ буде дата інвойсу. Якщо ТОВ спершу отримує кошти від нерезидента, а потім виписує інвойс, то датою ПЗ буде дата отримання коштів.

 

Курс, за яким визначають ПЗ

ПКУ не встановлює окреме правило для визначення курсу у разі постачання послуг нерезидентам.

Але, наприклад, у разі отримання послуг від нерезидента згідно з пп. 190.2 ПКУ беруть курс НБУ на дату виникнення ПЗ.

Цей самий курс (НБУ) ПКУ встановлює і в інших ситуаціях, які стосуються оподаткування.

За курсом НБУ визначаються і операції в іноземній валюті для цілей бухгалтерського обліку (див. НП(С)БО 21).

Таким чином, за аналогією закону, у разі постачання послуг нерезидентам слід брати курс НБУ на дату виникнення ПЗ.

Аналогічне консультує й податкова, відповідаючи на питання в підкатегорії 101.06 ЗІР: «За яким валютним (обмінним) курсом НБУ визначається база оподаткування ПДВ при отриманні попередньої (авансової) оплати в іноземній валюті за надані нерезиденту послуги на митній території України?».

 

На яку суму складати ПН, якщо оплата на рахунок ТОВ надходить за мінусом комісії банку?

База оподаткування ПДВ визначається виходячи з договірної вартості наданої послуги (див. пп. 188.1 ПКУ). А тому ПН складають на всю договірну вартість послуги, без зменшення на суму утриманої банківської комісії.

Аналогічно податківці консультують в подібному питанні, при визначенні оподатковуваного доходу платника ЄП юрособи у разі отриманні виручки від нерезидента – див. відповідь на питання в підкатегорії 108.01.02, ЗІР: «Що є доходом ЮО - платника ЄП третьої групи, якщо валютні кошти за надані товари (роботи, послуги) перераховуються через міжнародні системи грошових переказів (SWIFT, Western Union, MoneyGram тощо)?».

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.202410
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.20246253
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202427
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202426
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024255