Так, в даному випадку є право на податковий кредит з ПДВ, але сума його буде пропорційною.
Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.
Платник ПДВ зобов’язаний застосовувати норми ст. 199 ПКУ у разі, якщо придбані товари використовуються частково в оподатковуваних, а частково – в неоподатковуваних операціях такого платника податку.
Відповідно до пп. 199.1 ПКУ, у разі, якщо придбані послуги частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково - ні, платник ПДВ зобов’язаний нарахувати податкові зобов’язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пп. 189.1 ПКУ, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати зведену податкову накладну в ЄРПН на загальну суму частки сплаченого (нарахованого) податку під час їх придбання або виготовлення, яка відповідає частці використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.
Це правило стосується тільки тих ситуацій, коли має місце часткове використання товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.
Що це означає на практиці:
- до податкового кредиту такий платник податку може включити будь-які суми ПДВ, підтверджені податковими накладними та іншими документами, зазначеними у пп. 201.11 ПКУ;
- але в частині, яка припадає на неоподатковувані операції, такий платник податку має визнати податкові зобов'язання. Якщо придбані товари, послуги, необоротні активи повністю використовуються лише в неоподатковуваних операціях, то платник податку визначає ПЗ за ними виходячи з вартості їх придбання відповідно до норм пп. 198.5 ПКУ. I лише якщо такі активи використовуються в неоподатковуваних операціях частково, цю частку використання слід визначити і саме виходячи з неї нарахувати ПЗ з ПДВ відповідно до норм пп. 199.1 ПКУ.
Отже, для застосування цього правила для товарів/послуг, необоротних активів, що були придбані у періодах, коли здійснювались оподатковувані та неоподатковувані операції, потрібно визначити частку використання таких товарів/послуг, необоротних активів в неоподатковуваних операціях.
Як визначити таку частку, написано у пп. 199.2 ПКУ: частка використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях визначається у відсотках як відношення обсягів з постачання оподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за попередній календарний рік до сукупних обсягів постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій (без урахування сум податку) за цей же попередній календарний рік. Визначена у процентах величина застосовується протягом поточного календарного року.
Оскільки у пп. 199.2 ПКУ використовуються дані попереднього календарного року, то у пп. 199.3 ПКУ написано, як слід діяти тим платникам ПДВ, у яких таких даних немає. А саме, платники ПДВ, у яких протягом попереднього календарного року були відсутні неоподатковувані операції, а такі неоподатковувані операції почали здійснюватися у звітному періоді, а також новостворені платники податку проводять у поточному календарному році розрахунок частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях на підставі розрахунку, визначеного за фактичними даними обсягів з постачання оподатковуваних та неоподатковуваних операцій першого звітного податкового періоду, в якому задекларовані такі операції. Розрахунок частки використання товарів/послуг, необоротних активів в оподатковуваних операціях подається до контролюючого органу одночасно з податковою декларацією звітного податкового періоду, в якому задекларовані такі оподатковувані та неоподатковувані операції.
І нарешті, відповідно до пп. 199.4 ПКУ, платник ПДВ за підсумками календарного року здійснює перерахунок частки використання товарів/послуг та необоротних активів в оподатковуваних операціях, виходячи з фактичних обсягів проведених протягом року оподатковуваних та неоподатковуваних операцій. Результати перерахунку сум податкових зобов’язань відображаються у податковій декларації за останній податковий період року.
Докладніше про річний перерахунок ПДВ – тут.
Для нарахування ПЗ в частині, що використана для звільнених операцій, потрібно скласти зведену податкову накладну, у верхній лівій частині якої у графі "Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини" робиться помітка "X" та зазначається тип причини 09. У даних про покупця платник зазначає власне найменування, а у рядку "Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)" проставляється умовний ІПН "600000000000". Крім цього, у графі 2 розділу Б такої податкової накладної зазначається дата складання та порядкові номери податкової накладної, складеної на такого платника податку при постачанні йому необоротних активів, за якими він визначає податкові зобов’язання.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити