ДФСУ в ІПК від 16.08.2018 р. №3558/6/99-99-15-02-02-15/ІПК звертає увагу, що положеннями ПКУ не передбачено коригування фінансового результату до оподаткування на суми ПДВ, за якими не отримані податкові накладні від постачальників. Теж саме стосується і сум ПДВ, які залишилися невідкориговваними через відсутність реєстрації РК на зменшення суми ПДВ.
Водночас, податківці зазначили, що для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток має використовувати дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.
Відповідно до п. 1 ст. 9 Закону №996, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.
Згідно з п. 2 ст. 9 Закону №996, первинні та зведені облікові документи можуть бути складені у паперовій або в електронній формі та повинні мати такі обов'язкові реквізити, зокрема:
- назву документа (форми);
- дату складання;
- назву підприємства, від імені якого складено документ;
- зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції;
- посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення;
- особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Таким чином, витрати підприємства формуються за правилами бухгалтерського обліку на підставі первинних документів. Отримавши передоплату за операцією, яка оподатковується ПДВ, платник ПДВ зробить записи в обліку (цифри умовні):
- Дт 311 Кт 681 – 12 000 грн – загальна сума оплати, що надійшла;
- Дт 6432 Кт 641 – 2 000 грн (нараховане податкове зобов’язання з ПДВ – складається і реєструється в ЄРПН податкова накладна).
Тут ми рекомендуємо застосовувати додатковий субрахунок 6432 «Податкові зобов’язання незареєстровані», який би враховував розрив у часі між датою складанням розрахунку коригування і датою його реєстрації покупцем в ЄРПН.
При поверненні передоплати записи будуть такими:
- Дт 681 Кт 311 – 12 000 грн – загальна сума повернення передоплати покупцю – на дату повернення;
- Дт 949 Кт 6432 – 2 000 грн – сума ПДВ, яка списується на витрати.
Оскільки підприємство ще має право звернутися до суду з оскарженням рішення податківців, то ми вважаємо, що на дату відмови реєстрації РК за скаргою списувати ПДВ ще зарано. Строк оскарження в судовому порядку рішення контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН становить 1095 днів із дня отримання такого рішення, якщо до подання позовної заяви платником не проводилася процедура адміністративного оскарження – докладніше про це ми писали тут.
Якщо підприємство протягом цього строку не звернеться до суду, то списати ПДВ можна буде наступного дня після його закінчення. Після списання суми ПДВ залишку на субрахунку 643 не залишається. На податковий облік податку на прибуток рух коштів на цьому субрахунку не впливає.
Списання ПДВ з субрахунку 643 не призводить до змін податкових зобов’язань з ПДВ, тому в декларації з ПДВ не відображається.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити