• Посилання скопійовано

Оплата грантовими коштами: що з ПК?

Підприємство - платник ПДВ отримало грантові кошти на проведення заходу. За кошти придбало товари, послуги, за якими відобразило ПК. Чи потрібно відображати компенсуючий ПДВ за пп. 198.5 ПКУ? Як в бухобліку відображати цільове фінансування в частині ПК?

Щодо відображення ПК при сплаті за рахунок коштів гранту

По-перше, такі кошти надходять у власність підприємства. Тому якщо надалі підприємство розраховується ними за придбані товари, послуги, воно витрачає власні кошти. Таким чином, ПК відображається у загальному порядку, без якихось специфічних особливостей.

Аналогічно консультує податкова, відповідаючи на схоже питання в підкатегорії 101.13, ЗІР: «Чи має право платник податку на віднесення до податкового кредиту сум ПДВ, сплачених у зв’язку з придбанням товарів/послуг, ОФ, що використовуються в його господарській діяльності у разі придбання їх за рахунок бюджетних коштів, що надійшли йому у вигляді субсидій та поточних трансфертів?».

Податкова пише, що товари/послуги, основні фонди, придбані за рахунок бюджетних коштів, що надійшли платнику податку у вигляді субсидій та поточних трансфертів, вважаються придбаними безпосередньо платником (за умови, що такі кошти включені до доходів платника податку) і суми ПДВ, сплачені при їх придбанні, можуть бути віднесені до складу податкового кредиту.

Нагадуємо правила, за якими відображається ПК:

  • до ПК відносяться суми ПДВ, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів, послуг, необоротних активів тощо (пп. 198.1 ПКУ);
  • ПК визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку у зв'язку з придбанням, виготовленням товарів, послуг, необоротних активів тощо (пп. 198.3 ПКУ);
  • підставою для відображення ПК є ПН, зареєстрована в ЄРПН (пп. 201.10 ПКУ).

 

Чи потрібно відображати компенсуючий ПДВ за пп. 198.5 ПКУ у разі придбання товарів, послуг з ПДВ за рахунок грантових коштів?

Однією з підстав нарахування компенсуючих ПДВ за п. 198.5 ПКУ є використання придбаних товарів, послуг в операціях, що не є господарською діяльністю.

Таким чином, якщо придбані з ПДВ товари, послуги не призначені для використання в таких операціях, компенсуюче ПДВ нараховується. ПН складається з типом причини у верхній лівій частині - «13» «Складена у зв’язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності».

Якщо ж товари, послуги придбані для використання в господарській діяльності, компенсуюче ПДВ за п. 198.5 ПКУ не нараховується. Причому факт придбання цих товарів, послуг за рахунок грантових коштів на нарахування компенсуючого ПДВ не впливає.

 

Як в бухобліку відображати цільове фінансування в частині відображеного податкового кредиту (ПК)?

Це питання ми аналізували тут.

Там зазначали, що немає однозначної відповіді на питання, в який момент відображати дохід від цільового фінансування в розмірі коштів ПК (Дт 48 Кт 718) – в момент визнання витрат чи в момент відображення ПК.

На наш погляд, обгрунтованішою є точка зору, що потрібно відображати саме в момент визнання витрат, а не в момент відображення ПК. Але вирішити це питання кожне підприємство має самостійно, оцінивши всі аргументи, які ми навели в статті за посиланням вище.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Повернення ПДВ при анулюванні реєстрації
    Підприємство анулює реєстрацію платника ПДВ. В останній декларації за червень 2025 р. відображено від'ємне значення 900 грн (рядок 20.2.1), яке заявлено до відшкодування. Водночас на електронному рахунку в СЕА ПДВ є залишок коштів 7000 грн. Як коректно заповнити Додаток 3 до декларації, щоб повернути на поточний рахунок обидві суми: і від'ємне значення з декларації, і залишок коштів з електронного рахунку?
    11.07.202515
  • Постачання товарів оборонного призначення: як оподатковується ПДВ під час воєнного стану?
    Як на період дії воєнного стану оподатковуються ПДВ операції з постачання товарів оборонного призначення?
    11.07.202517
  • Допомога на лікування працівниці: облік ПДВ та ПДФО
    ТОВ на загальній системі оподаткування надає допомогу на лікування онкохворої співробітниці, придбавши для неї ліки за безготівковим розрахунком. Всі підтверджуючі медичні документи та документи від постачальника є. Чи потрібно нараховувати компенсуючі зобов'язання з ПДВ? Чи є вартість ліків додатковим благом для співробітниці та як це відобразити у звіті 4ДФ?
    10.07.202533
  • Коригування імпортного ПДВ за аркушем коригування: повернення та облік
    Як діяти підприємству після отримання аркуша коригування до митної декларації, який скасував мито та зменшив суму ПДВ? Чи обов'язково повертати ПДВ з бюджету? Як правильно відобразити це в обліку та що робити з розбіжностями у сальдо розрахунків з митницею?
    10.07.202526
  • Чи зберігається право на ПК та бюджетне відшкодування за НА, переданими ЗСУ?
    Комунальне підприємство (платник ПДВ, загальна система) придбало пікап за власні кошти у лютому 2025 р. Суму ПДВ включено до ПК, що спричинило від’ємне значення. У травні 2025 року автомобіль, не введений в експлуатацію, передано ЗСУ в межах військово-транспортного обов’язку. Чи має право підприємство заявити бюджетне відшкодування?
    10.07.202531