Щодо відображення ПК при сплаті за рахунок коштів гранту
По-перше, такі кошти надходять у власність підприємства. Тому якщо надалі підприємство розраховується ними за придбані товари, послуги, воно витрачає власні кошти. Таким чином, ПК відображається у загальному порядку, без якихось специфічних особливостей.
Аналогічно консультує податкова, відповідаючи на схоже питання в підкатегорії 101.13, ЗІР: «Чи має право платник податку на віднесення до податкового кредиту сум ПДВ, сплачених у зв’язку з придбанням товарів/послуг, ОФ, що використовуються в його господарській діяльності у разі придбання їх за рахунок бюджетних коштів, що надійшли йому у вигляді субсидій та поточних трансфертів?».
Податкова пише, що товари/послуги, основні фонди, придбані за рахунок бюджетних коштів, що надійшли платнику податку у вигляді субсидій та поточних трансфертів, вважаються придбаними безпосередньо платником (за умови, що такі кошти включені до доходів платника податку) і суми ПДВ, сплачені при їх придбанні, можуть бути віднесені до складу податкового кредиту.
Нагадуємо правила, за якими відображається ПК:
- до ПК відносяться суми ПДВ, сплачені/нараховані у разі здійснення операцій з придбання або виготовлення товарів, послуг, необоротних активів тощо (пп. 198.1 ПКУ);
- ПК визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку у зв'язку з придбанням, виготовленням товарів, послуг, необоротних активів тощо (пп. 198.3 ПКУ);
- підставою для відображення ПК є ПН, зареєстрована в ЄРПН (пп. 201.10 ПКУ).
Чи потрібно відображати компенсуючий ПДВ за пп. 198.5 ПКУ у разі придбання товарів, послуг з ПДВ за рахунок грантових коштів?
Однією з підстав нарахування компенсуючих ПДВ за п. 198.5 ПКУ є використання придбаних товарів, послуг в операціях, що не є господарською діяльністю.
Таким чином, якщо придбані з ПДВ товари, послуги не призначені для використання в таких операціях, компенсуюче ПДВ нараховується. ПН складається з типом причини у верхній лівій частині - «13» «Складена у зв’язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності».
Якщо ж товари, послуги придбані для використання в господарській діяльності, компенсуюче ПДВ за п. 198.5 ПКУ не нараховується. Причому факт придбання цих товарів, послуг за рахунок грантових коштів на нарахування компенсуючого ПДВ не впливає.
Як в бухобліку відображати цільове фінансування в частині відображеного податкового кредиту (ПК)?
Це питання ми аналізували тут.
Там зазначали, що немає однозначної відповіді на питання, в який момент відображати дохід від цільового фінансування в розмірі коштів ПК (Дт 48 Кт 718) – в момент визнання витрат чи в момент відображення ПК.
На наш погляд, обгрунтованішою є точка зору, що потрібно відображати саме в момент визнання витрат, а не в момент відображення ПК. Але вирішити це питання кожне підприємство має самостійно, оцінивши всі аргументи, які ми навели в статті за посиланням вище.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити