• Посилання скопійовано

ПДВ при імпорті і постачанні ліцензії на обслуговування та оновлення ПЗ

Підприємство планує придбати ліцензії у нерезидента - одну на право технічної підтримки та обслуговування ПЗ, другу на оновлення ПЗ. Які особливості оподаткування ПДВ операцій з придбання та подальшого постачання на митній території України?

Загальний підход до оподаткування операцій з придбання і продажу ліцензій

Згідно з пп. «б» п. 185.1 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників ПДВ з постачання послуг, місце постачання яких відповідно до ст. 186 ПКУ розташоване на митній території України.

Під постачанням послуг розуміється будь-яка операція, що не є постачанням товарів, чи інша операція з передачі права на об'єкти права інтелектуальної власності та інші нематеріальні активи чи надання інших майнових прав стосовно таких об'єктів права інтелектуальної власності, а також надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності (пп. 14.1.185 ПКУ).

Разом з цим п. 26-1 підр. 2 розд. XX ПКУ визначено, що тимчасово, з 1 січня 2013 року до 1 січня 2023 року, звільняються від оподаткування ПДВ операції з постачання програмної продукції, а також операції з програмною продукцією, плата за які не вважається роялті згідно з абз. 2 - 7 пп. 14.1.225 ПКУ.

Для цілей цього пункту до програмної продукції відносяться, серед іншого, будь-які зміни, оновлення, додатки, доповнення та/або розширення функціоналу комп'ютерних програм, права на отримання таких оновлень, змін, додатків, доповнень протягом певного періоду часу.

З наведеного випливає, що продаж ліцензій слід розглядати як операцію постачання послуг. Причому операція постачання ліцензії на оновлення ПЗ звільняється від оподаткування ПДВ (до 01.01.2023 р.). Тому що в рамках п. 26-1 підр. 2 розд. XX ПКУ така операція є постачанням програмної продукції.

А операцію з продажу ліцензії на техпідтримку та обслуговування ПЗ слід розглядати як звичайну операцію постачання послуг, яка оподатковується ПДВ у загальному порядку, за умови, що місце постачання таких послуг знаходиться на митній території України.

Подібний висновок читаємо і в ІПК ДФСУ від 12.03.2018 р. № 962/6/99-99-15-03-02-15/ІПК.

 

Особливості оподаткування ПДВ придбання і продажу ліцензії на оновлення ПЗ

Вище з’ясовано, що такі операції звільняються від оподаткування ПДВ за п. 26-1 підр. 2 розд. XX ПКУ. Причому місце постачання таких операцій є місце реєстрації отримувача послуг, тобто, резидента України, який придбаває ліцензію у нерезидента, згідно з пп. «в» п. 186.3 ПКУ, де сказано про постачання ПЗ. А, як ми показали вище, оновлення ПЗ відноситься до постачання програмної продукції.

Таким чином, операції з придбання у нерезидента зазначеної ліцензії і в подальшому її продаж кінцевому споживачеві резиденту України звільняються від оподаткування ПДВ.

Про особливості відображення придбання у нерезидента в декларації з ПДВ і складання ПН ми розглядали тут. Ми писали, що в декларації з ПДВ операція придбання у нерезидента звільнених від оподаткування послуг не відображається, а стосовно складання ПН є різні точки зору. Практичного сенсу в складанні ПН немає, але податкова наполягає на складанні ПН.

Поряд з цим при подальшому продажу імпортованої ліцензії покупцеві резиденту України резидент продавець складає ПН на звільнену операцію в загальному порядку. 

Окрім того, підприємство імпортер має нарахувати компенсуюче ПДВ та скласти і зареєструвати в ЄРПН ПН згідно з ст. 199 ПКУ по тим товарам/послугами, які частково використовуються в оподатковуваних операціях, а частково ні. Наприклад, в контексті ситуації, що розглядається, це може стосуватися різноманітних товарів/послуг адміністративного призначення – канцтоварів, оренди офісу, комунальних витрат на офіс тощо. Але якщо ці товари/послуги придбані без ПДВ, нараховувати компенсуючі ПДВ за нормами ст. 199 ПКУ не потрібно.

 

Особливості оподаткування ПДВ придбання і продажу ліцензії на право технічної підтримки та обслуговування ПЗ

Як зазначено вище, постачання такої послуги оподатковується ПДВ в загальному порядку за умови, що місце постачання знаходиться на митній території України.

Відповідно до пп. «в» п. 186.3 ПКУ у разі надання інших послуг у сфері інформатизації місцем постачання є місце реєстрації отримувача послуг.

Відповідно до Методики визначення належності бюджетних програм до сфери інформатизації, затвердженої Наказом Мінцифри від 07.05.2020 р. № 67, до сфери інформатизації належать в тому числі послуги підтримки ПЗ.

Таким чином, послуги з постачання ліцензії на право техпідтримки та обслуговування ПЗ у разі придбання у нерезидента мають місце постачання на митній території України. Тому підприємство повинно у загальному порядку нарахувати імпортний ПДВ за ставкою 20% за отриманою ліцензією. Про складання ПН ми писали тут. Про особливості оподаткування при отриманні послуг від нерезидента можна почитати тут.

Право на ПК за такою ПН виникне у підприємства на дату складання ПН, за умови реєстрації її у ЄРПН (п. 198.2 ПКУ).

При подальшому постачанні ліцензії ПЗ також нараховується у загальному порядку за ставкою 20%, з випискою ПН.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Спілка споживчих товариств отримує від них грошові кошти: чи повинна вона реєструватись платником ПДВ?
    Спілка, яка є добровільним об'єднанням споживчих товариств, відповідно до свого статуту отримує від споживчих товариств внутрішньогосподарські відрахування. Чи є вони об'єктом оподаткування ПДВ? Чи повинна спілка реєструватися платником ПДВ при досягненні суми таких відрахувань в 1 млн грн?
    29.04.20243
  • Купуємо програмне забезпечення у нерезидента: що з ПДВ?
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення Google (наприклад, річний програмний пакет Google Cloud G Suite Business for Work). Програмне забезпечення купується виключно у нерезидента та використовується для продажу українським покупцям та іноземним покупцям. Чи є об’єктом оподаткування ПДВ дана операція?
    29.04.202426
  • Відшкодування комунальних послуг орендарем: що з ПДВ?
    ТОВ-орендодавець, платник ПДВ, виставляє орендарю окремий рахунок на відшкодування комунальних послуг (за воду та електроенергію). Надавач комунальних послуг ОСББ, неплатник ПДВ. Як визначити базу оподаткування ПДВ даної операції?
    22.04.20241 731
  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202431
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202432