• Посилання скопійовано

Чи правомірне бюджетне відшкодування ПДВ на рахунок в СЕА ПДВ?

Платник ПДВ має пільгу, код 14060544. Рядок 21 декларації з ПДВ за жовтень – більше 300 тис. грн. Раніше подавалася заява про відшкодування 463 тис. грн, з яких повернули на рахунок 170 тис. грн, а решту обіцяють повернути на рахунок в СЕА ПДВ. Чи можна ці кошти спрямувати на погашення інших податків?

Зарахування від’ємного значення ПДВ в рахунок сплати інших податків

Здійснити таке зарахування платник ПДВ може шляхом отримання бюджетного відшкодування. Справа в тому, що за пп. 200.4 ПКУ при від’ємному значенні суми ПДВ (р. 20 декларації), така сума:

  • перш за все спрямовується в рахунок погашення податкового боргу з ПДВ (про це тут);
  • підлягає бюджетному відшкодуванню на поточний рахунок в банку (р. 20.2.1 Декларації) або у рахунок сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу з інших платежів, що сплачуються до держбюджету (ряд. 20.2.2 Декларації);
  • та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 21 Декларації).

Ось підпункт «б» і дає таке право платникові податку. Тобто використати від’ємне значення з ПДВ в рахунок сплати зобов’язання або податкового боргу з інших податків, що сплачуються до держбюджету, все-таки платник податку може, але через процедуру бюджетного відшкодування на рахунок сплати відповідного податку.

Крім того, пп. «в» пп. 87.1 ПКУ визначено, що суми бюджетного відшкодування з ПДВ (на підставі відповідної заяви платника) включено до переліку джерел сплати грошових зобов’язань або погашення податкового боргу платника податків до державного бюджету.

Для цього платник податку подає Заяву про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4 до Декларації). Відповідно до цієї форми, значення рядку 20.2.2 Декларації відображається у таблиці 3 додатку 4 до Декларації. У цій таблиці  слід зазначити код бюджетної класифікації та рахунок платежу в Держказначействі.

Далі на платника ПДВ чекатиме камеральна перевірка. Її проводять податківці протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном подання декларації. За результатами перевірки податківці приймуть рішення щодо узгодження бюджетного відшкодування.

Зверніть увагу, що бюджетному відшкодуванню (в тому числі і на рахунки сплати інших податків) підлягає сума в межах обчисленої відповідно до пп. 200-1.3 ПКУ (тобто в межах реєстраційного ліміту - значення показника ΣНакл). Про інші напрямки використання від’ємного значення з ПДВ ми писали тут.

В рахунок яких податків можна зарахувати таке бюджетне відшкодування? Перелік загальнодержавних податків і зборів визначений ст. 9 ПКУ. До них належать:

  • податок на прибуток;
  • ПДФО;
  • ПДВ;
  • акцизний податок;
  • екологічний податок;
  • рентна плата;
  • мито.

Проте в рахунок сплати податку на прибуток та ПДФО бюджетне відшкодування з ПДВ зарахувати не можна, оскільки згідно зі ст. 64, 66, 69 та 71 БКУ вони розподіляються в певних пропорціях до державного та місцевого бюджетів. Аналогічна позиція зазначена у листах Мінфіну від 21.04.2017 р. №35130-12-10/11072 та ІПК ДФС від 24.04.2018 р. №1839/6/99-99-12-02-01-15/ІПК (які ми розглядали тут). Отже, залишаються власне сам ПДВ, акцизний податок, екологічний податок, рентна плата та мито. 

Також див. тут.

Щодо практики бюджетного відшкодування – див. новину на сайті Держказначейства. Там можна переглянути реєстр заяв на бюджетне відшкодування ПДВ.

Інформація про наявність та кількість рішень про зарахування ПДВ до сплати інших податків не є відкритою.

 

Щодо повернення ПДВ на електронний рахунок 

Якщо бюджетне відшкодування ПДВ передбачено лише на поточний рахунок платника ПДВ у банку (пп. «б» пп. 200.4 ПКУ, а також див. тут), то на електронний рахунок в СЕА ПДВ повертають надміру сплачені суми ПДВ.  Повернення бюджетного відшкодування на рахунок в СЕА ПДВ нормами ПКУ не передбачено.

У разі, якщо помилково та/або надміру сплачені грошові зобов’язання з ПДВ та пеня були зараховані до бюджету з рахунка платника в системі електронного адміністрування ПДВ, вони підлягають поверненню шляхом перерахування таких коштів виключно на рахунок в СЕА ПДВ. Більш докладно про це – тут.

Надалі ці кошти можна повернути з електронного рахунку на поточний рахунок шляхом подання додатку 4 до декларації з ПДВ, у якому заповнюється таблиця 2.

Також читайте тут та тут.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Єгорова Юлія

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.202410
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.20245873
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202427
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024253