Головна Усі консультації Оподаткування ПДВ

Зміна номенклатури товару після отримання передоплати: як коригувати ПН?

Підприємство, платник ПДВ, отримало у жовтні передоплату за товар «А» (100%). Виписано ПН на прогнозовану номенклатуру. 05.11 відбулося відвантаження, в якому номенклатура і кількість товару були змінені (замість частини товару «А» поставлено товар «В»). 18.11 відбулось друге постачання залишку товару «В». Як скласти ПН та РК в такому випадку?

Згідно з пп. «а» пп. 185.1 ПКУ, об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку, зокрема, з постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу (орендарю).

При цьому, як передбачено пп. 187.1 ПКУ, датою виникнення ПЗ з ПДВ вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця на банківський рахунок платника податку як оплата товарів, що підлягають постачанню;

б) дата відвантаження товарів.

Водночас, якщо після постачання товарів здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів, суми податкових зобов’язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в ЄРПН (пп. 192.1 ПКУ).

Крім того, податківці у підкатегорії «ЗІР» 101.15 роз'яснювали, що у разі, якщо після отримання попередньої оплати та складання і реєстрації в ЄРПН податкової накладної відбувається зміна номенклатури товарів, постачальник (продавець) на дату постачання товарів складає розрахунок коригування до податкової накладної, складеної на дату отримання попередньої оплати.

Отже, якщо товари постачаються по передоплаті, то на дату отримання попередньої оплати постачальник зобов'язаний скласти податкову накладну на усю суму такої попередньої оплати, в якій визначити номенклатуру товарів відповідно з умовами договору.

Врегулювання питань господарських правовідносин між суб'єктами господарювання не належить до сфери компетенції ДПСУ. Тобто податківці не мають права визначати, яка саме номенклатура товарів буде вказана в таких податкових накладних, однак вона має відповідати первинним документам, на підставі яких ПН було складено.

Таким чином, якщо на дату першого постачання було укладено документ на зміну номенклатури постачання (додаткова угода до договору), то алгоритм дій постачальника наступний:

  • в жовтні (на дату передоплати) постачальник складає ПН на суму такої передоплати та узгодженої з покупцем номенклатурою;
  • 05.11.2020 р. (на дату першого постачання) складається нульовий РК, в якому відбувається заміна номенклатури відповідно до номенклатури у видатковій накладній на таке постачання. Зареєструвати такий РК потрібно не пізніше  30.11.2020 р.
  • 18.11.2020 р. (на дату другого постачання) складається ПН на перевищення загальної вартості фактично поставлених товарів і їх номенклатури над загальною вартістю та номенклатурою, що зазначена у податковій накладній на передоплату (із врахуванням раніше складеного РК від 05.11.2020 р.). Також за необхідності зміни номенклатури при другому постачанні складається і другий нульовий РК на вартість товару в межах попередньої оплати. Така ПН на суму перевищення та нульовий РК від 18.11.2020 р. підлягають реєстрації у строк до 15.12.2020 р.

На жаль, у разі здійснення подібних операцій (коли номенклатура передоплати відрізняється від номенклатури фактичного постачання) уникнути складання РК до ПН на передоплати не вийде. Крім того не допускається у ПН на передоплату зазначати «загальну» номенклатуру (як «товари в асортименті»), оскільки ПН складається саме на господарську операцію з постачання, а ПН на передоплату складається саме на отриману суму коштів за товари, що підлягають постачанню.

Єдиним варіантом уникнути необхідності складати РК, буде складання ПН на передоплату з саме тією номенклатурою, яка і буде постачатись.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 58 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДВ
Теги:
Коригування , ПДВ , Податкова накладна

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі

Вам потрібен новий ПКУ?

Тисніть на кнопку >>

Закрити +