• Посилання скопійовано

Чи на всі операції поширюється касовий метод ПДВ підприємства з теплопостачання?

Підприємство займається наданням послуг з теплопостачання і застосовує касовий метод для ПДВ згідно з пп. 44 підр. 2 розд. ХХ ПКУ. Цей касовий метод поширюється тільки на послуги теплопостачання чи й на інші види діяльності підприємства?

У пп. 44 підр. 2 розд. ХХ ПКУ сказано, що тимчасово, до 1 січня 2022 року, платники податку, які здійснюють в тому числі постачання, передачу, розподіл теплової енергії, визначають дату виникнення податкових зобов’язань та податкового кредиту за касовим методом.

Якщо прочитати цю норму буквально, то касовий метод повинен поширюватися на всі операції постачання, які здійснюються платниками, які в тому числі постачають теплоенергію. Адже в цій нормі сказано в цілому про платників податку. І не уточнено, що касовий метод діє тільки на операції постачання, передачу, розподіл теплової енергії.

Хоча в численних консультаціях податкової (див., наприклад, ІПК ДПСУ від 22.07.2020 р. №2986/ІПК/99-00-05-06-02-06, від 07.09.2020 р. №3748/ІПК/99-00-05-06-02-06, від 06.03.2020 р. №967/6/99-00-07-03-02-06 тощо) наведено інше розуміння, яке і застосовується масово на практиці. Касовий метод поширюється тільки на ті операції, які прямо наведені в п. 44 підр. 2 розд. ХХ ПКУ. Тобто, якщо підприємство постачає теплову енергію, а також здійснює іншу діяльність, наприклад, торговельну, за якою продає товари, то на операції постачання теплової енергії застосовується касовий метод, а на операції постачання товарів – загальне правило першої події, згідно з пп. 187.1 та пп. 198.2 ПКУ.

Але як в цьому разі формувати податковий кредит за придбаними з ПДВ товарами, послугами, які використовуються частково для постачання теплової енергії, а частково для інших операцій?

Дивимося відповідь податкової на питання в підкатегорії 101.13, ЗІР: «Який порядок формування податкового кредиту з ПДВ при одночасному застосуванні платником податку двох способів обліку податкових зобов’язань, а саме, за касовим методом та за подією, що сталася раніше?».

Коротка відповідь податкової така:

При одночасному застосуванні платником ПДВ двох способів обліку ПЗ, а саме, за касовим методом та за подією, що сталася раніше, а придбані та/або виготовлені ним товари/послуги призначені для часткового використання в операціях, за якими дата виникнення ПЗ визначається частково за касовим методом, а частково – за подією, що сталася раніше, то ПК відповідно виникатиме пропорційно такому призначенню та використанню таких товарів/послуг.

Але відразу скажемо, що податкова не навела достатнього нормативного обгрунтування такої точки зору. Та його й немає. Тому що ПКУ не містить норми, яка регулює це питання.

У всякому разі, визначати ПК пропорційно призначенню та використанню товарів/послуг цілком логічне. Та й інший варіант в цій ситуації просто не спадає на думку. Тому ми також рекомендуємо застосовувати подібний варіант відображення податкового кредиту.

Варто також сказати, що окрім операцій постачання, за якими застосовується касовий метод згідно з п. 44 підр. 2 розд. ХХ ПКУ, підприємство може здійснювати операції постачання, за якими застосовується касовий метод відповідно до пп. 187.10 ПКУ.

В такому разі підприємству потрібно буде вести окремий податковий облік ще й за операціями, які підпадають під касовий метод за пп. 187.10 ПКУ.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Постачання товарів оборонного призначення: як оподатковується ПДВ під час воєнного стану?
    Як на період дії воєнного стану оподатковуються ПДВ операції з постачання товарів оборонного призначення?
    Сьогодні 12:022
  • Допомога на лікування працівниці: облік ПДВ та ПДФО
    ТОВ на загальній системі оподаткування надає допомогу на лікування онкохворої співробітниці, придбавши для неї ліки за безготівковим розрахунком. Всі підтверджуючі медичні документи та документи від постачальника є. Чи потрібно нараховувати компенсуючі зобов'язання з ПДВ? Чи є вартість ліків додатковим благом для співробітниці та як це відобразити у звіті 4ДФ?
    10.07.202524
  • Коригування імпортного ПДВ за аркушем коригування: повернення та облік
    Як діяти підприємству після отримання аркуша коригування до митної декларації, який скасував мито та зменшив суму ПДВ? Чи обов'язково повертати ПДВ з бюджету? Як правильно відобразити це в обліку та що робити з розбіжностями у сальдо розрахунків з митницею?
    10.07.202520
  • Чи зберігається право на ПК та бюджетне відшкодування за НА, переданими ЗСУ?
    Комунальне підприємство (платник ПДВ, загальна система) придбало пікап за власні кошти у лютому 2025 р. Суму ПДВ включено до ПК, що спричинило від’ємне значення. У травні 2025 року автомобіль, не введений в експлуатацію, передано ЗСУ в межах військово-транспортного обов’язку. Чи має право підприємство заявити бюджетне відшкодування?
    10.07.202527
  • Розблокування РК на зменшення після спливу строку
    Розрахунок коригування на зменшення податкових зобов'язань з ПДВ заблоковано. Продавець пропустив 365-денний термін для подання пояснень на розблокування. Які наслідки неподання документів та чи можна розблокувати такий РК після спливу встановленого строку?
    10.07.202540