Головна Усі консультації Оподаткування ПДВ

Чи на всі операції поширюється касовий метод ПДВ підприємства з теплопостачання?

Підприємство займається наданням послуг з теплопостачання і застосовує касовий метод для ПДВ згідно з пп. 44 підр. 2 розд. ХХ ПКУ. Цей касовий метод поширюється тільки на послуги теплопостачання чи й на інші види діяльності підприємства?

У пп. 44 підр. 2 розд. ХХ ПКУ сказано, що тимчасово, до 1 січня 2022 року, платники податку, які здійснюють в тому числі постачання, передачу, розподіл теплової енергії, визначають дату виникнення податкових зобов’язань та податкового кредиту за касовим методом.

Якщо прочитати цю норму буквально, то касовий метод повинен поширюватися на всі операції постачання, які здійснюються платниками, які в тому числі постачають теплоенергію. Адже в цій нормі сказано в цілому про платників податку. І не уточнено, що касовий метод діє тільки на операції постачання, передачу, розподіл теплової енергії.

Хоча в численних консультаціях податкової (див., наприклад, ІПК ДПСУ від 22.07.2020 р. № 2986/ІПК/99-00-05-06-02-06, від 07.09.2020 р. № 3748/ІПК/99-00-05-06-02-06, від 06.03.2020 р. №967/6/99-00-07-03-02-06 тощо) наведено інше розуміння, яке і застосовується масово на практиці. Касовий метод поширюється тільки на ті операції, які прямо наведені в п. 44 підр. 2 розд. ХХ ПКУ. Тобто, якщо підприємство постачає теплову енергію, а також здійснює іншу діяльність, наприклад, торговельну, за якою продає товари, то на операції постачання теплової енергії застосовується касовий метод, а на операції постачання товарів – загальне правило першої події, згідно з пп. 187.1 та пп. 198.2 ПКУ.

Але як в цьому разі формувати податковий кредит за придбаними з ПДВ товарами, послугами, які використовуються частково для постачання теплової енергії, а частково для інших операцій?

Дивимося відповідь податкової на питання в підкатегорії 101.13, ЗІР: «Який порядок формування податкового кредиту з ПДВ при одночасному застосуванні платником податку двох способів обліку податкових зобов’язань, а саме, за касовим методом та за подією, що сталася раніше?».

Коротка відповідь податкової така:

При одночасному застосуванні платником ПДВ двох способів обліку ПЗ, а саме, за касовим методом та за подією, що сталася раніше, а придбані та/або виготовлені ним товари/послуги призначені для часткового використання в операціях, за якими дата виникнення ПЗ визначається частково за касовим методом, а частково – за подією, що сталася раніше, то ПК відповідно виникатиме пропорційно такому призначенню та використанню таких товарів/послуг.

Але відразу скажемо, що податкова не навела достатнього нормативного обгрунтування такої точки зору. Та його й немає. Тому що ПКУ не містить норми, яка регулює це питання.

У всякому разі, визначати ПК пропорційно призначенню та використанню товарів/послуг цілком логічне. Та й інший варіант в цій ситуації просто не спадає на думку. Тому ми також рекомендуємо застосовувати подібний варіант відображення податкового кредиту.

Варто також сказати, що окрім операцій постачання, за якими застосовується касовий метод згідно з п. 44 підр. 2 розд. ХХ ПКУ, підприємство може здійснювати операції постачання, за якими застосовується касовий метод відповідно до пп. 187.10 ПКУ.

В такому разі підприємству потрібно буде вести окремий податковий облік ще й за операціями, які підпадають під касовий метод за пп. 187.10 ПКУ.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 58 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олександр Золотухін
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДВ
Теги:
ПДВ , Послуги

30 днiв передплати безкоштовно!

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі

Сюди! Тут -20%
на передплату
Закрити +