• Посилання скопійовано

Розбіжність між назвою товарів в видатковій накладній та податковій накладній

У видатковій накладній підприємства зазначено одну номенклатуру, а у ПН – іншу. Наприклад, у накладній «Миша Motospeed BG50 Bluetooth/USB Black (mtbg50)», а у ПН «BG50 Bluetooth ігрова миша». Хоча це один і той ж товар. Чи є це помилкою? Якщо так, як виправити?

Опис (номенклатура) товарів/послуг – один з обов’язкових реквізитів ПН (див. пп. «е» пп. 201.1 ПКУ).

Відповідно до пп. 44.1 ПКУ, для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів тощо.

Тому опис (номенклатура) товарів, наведена в ПН, повинна відповідати номенклатурі, зазначеній в первинних документах (видаткових накладних тощо).

Цю думку податкова наводить у багатьох своїх консультаціях (див., наприклад, ІПК ДПСУ від 16.03.2020 р. №1092/6/99-00-07-03-02-06/ІПК. Про це ми також писали тут.

Це також означає, що формально в ситуації, яку ми розглядаємо, ПН складена з порушенням. Це також означає, що на підставі таким чином складеної ПН у покупця товарів податкова може не визнати податковий кредит.

Хоча по суті помилки немає. Адже це один і той же товар. Причому в тих нормах ПКУ, які ми процитували, не сказано, що назву товару потрібно в "первинці" і в ПН зазначати дослівно. Тому, якщо виникнуть якісь проблеми з цього приводу з податковою, є вірогідність того, що можна довести свою правоту.

Але ніхто не дасть стовідсоткової гарантії.

Тому для уникнення непорозумінь з можливим подальшим невизнанням у покупця податкового кредиту таку «помилку» бажано виправити.

 

Як виправляти?

Склавши РК до «помилкових» ПН.

Детальніше про виправлення тут. РК складає постачальник на дату виправлення, і реєструє також постачальник, оскільки такий РК не призводить до зменшення суми ПДВ у ПН.

Про те, як зараз складається РК на зміну номенклатури, ми писали тут і тут.

Податківці наголошують, що продавець повинен буде зазначити ПЗ з ПДВ в декларації, незалежно від того, виправить він цю помилку, чи ні. 

А ось покупець має право включити суму ПДВ, зазначену у такій ПН, лише після реєстрації в ЄРПН відповідного розрахунку коригування (з урахуванням терміну, встановленого пп. 198.6 ПКУ).

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Повернення ПДВ при анулюванні реєстрації
    Підприємство анулює реєстрацію платника ПДВ. В останній декларації за червень 2025 р. відображено від'ємне значення 900 грн (рядок 20.2.1), яке заявлено до відшкодування. Водночас на електронному рахунку в СЕА ПДВ є залишок коштів 7000 грн. Як коректно заповнити Додаток 3 до декларації, щоб повернути на поточний рахунок обидві суми: і від'ємне значення з декларації, і залишок коштів з електронного рахунку?
    11.07.20256
  • Постачання товарів оборонного призначення: як оподатковується ПДВ під час воєнного стану?
    Як на період дії воєнного стану оподатковуються ПДВ операції з постачання товарів оборонного призначення?
    11.07.202517
  • Допомога на лікування працівниці: облік ПДВ та ПДФО
    ТОВ на загальній системі оподаткування надає допомогу на лікування онкохворої співробітниці, придбавши для неї ліки за безготівковим розрахунком. Всі підтверджуючі медичні документи та документи від постачальника є. Чи потрібно нараховувати компенсуючі зобов'язання з ПДВ? Чи є вартість ліків додатковим благом для співробітниці та як це відобразити у звіті 4ДФ?
    10.07.202533
  • Коригування імпортного ПДВ за аркушем коригування: повернення та облік
    Як діяти підприємству після отримання аркуша коригування до митної декларації, який скасував мито та зменшив суму ПДВ? Чи обов'язково повертати ПДВ з бюджету? Як правильно відобразити це в обліку та що робити з розбіжностями у сальдо розрахунків з митницею?
    10.07.202525
  • Чи зберігається право на ПК та бюджетне відшкодування за НА, переданими ЗСУ?
    Комунальне підприємство (платник ПДВ, загальна система) придбало пікап за власні кошти у лютому 2025 р. Суму ПДВ включено до ПК, що спричинило від’ємне значення. У травні 2025 року автомобіль, не введений в експлуатацію, передано ЗСУ в межах військово-транспортного обов’язку. Чи має право підприємство заявити бюджетне відшкодування?
    10.07.202531