Згідно з пп. 44 підр. 2 р. ХХ ПКУ тимчасово, до 01.01.2022 р., платники податку, які здійснюють в тому числі постачання, передачу, розподіл теплової енергії, визначають дату виникнення податкових зобов’язань та податкового кредиту за касовим методом.
Поряд з цим згідно з пп. 187.10 ПКУ визначають дату виникнення податкових зобов’язань та податкового кредиту за касовим методом платники податку, які постачають в тому числі теплову енергію, інші житлово-комунальні послуги, перелік яких визначений законом:
- фізичним особам,
- бюджетним установам, незареєстрованим як платники ПДВ, а також
- житлово-експлуатаційним конторам,
- управителям багатоквартирних будинків,
- квартирно-експлуатаційним частинам,
- об’єднанням співвласників багатоквартирних будинків, іншим платникам податку, які здійснюють збір коштів від зазначених покупців з метою подальшого їх перерахування продавцям таких товарів (надавачам послуг) у рахунок компенсації їх вартості.
Причому зазначене правило визначення дати виникнення податкових зобов'язань поширюється також на операції з постачання зазначених товарів/послуг для:
- житлово-експлуатаційних контор,
- управителів багатоквартирних будинків та
- бюджетних установ, що отримують такі товари/послуги, якщо вони зареєстровані як платники податку.
З наведеного можна зрозуміти, що якщо підприємство постачає теплову енергію, то на визначення ПЗ і ПК за такою поставкою згідно з пп. 44 підр. 2 р. ХХ ПКУ тимчасово, до 01.01.2022 р., поширюється касовий метод.
Разом з тим, якщо підприємство постачає інші житлово-комунальні послуги, визначені законом, причому постачає їх тим отримувачам, які наведені в пп. 187.10 ПКУ, на визначення ПЗ і ПК за такою поставкою поширюється касовий метод згідно з пп. 187.10 ПКУ.
Що відноситься до інших житлово-комунальних послуг?
Дивимося Закон про ЖКП.
Відповідно до п. 11 ч. 1 ст. 1 Закону про ЖКП, плата за абонентське обслуговування - платіж, який споживач сплачує виконавцю комунальної послуги за індивідуальним договором про надання комунальних послуг у багатоквартирному будинку (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і з постачання та розподілу електричної енергії) для відшкодування витрат виконавця, пов’язаних з:
- укладенням договору про надання комунальної послуги,
- здійсненням розподілу обсягу спожитих послуг між споживачами та стягненням плати за спожиті комунальні послуги, а у випадках, визначених цим Законом, також і
- витрати на обслуговування приладів - розподілювачів теплової енергії та/або вузлів обліку, що забезпечують індивідуальний облік споживання відповідної комунальної послуги у квартирах (приміщеннях) багатоквартирного будинку.
Відповідно до ч. 3 ст. 14 Закону про ЖКП, плата виконавцю комунальної послуги (крім послуг з постачання та розподілу природного газу і електричної енергії) за індивідуальним договором складається з:
1) плати за послугу, що розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів на відповідну комунальну послугу та обсягу спожитих комунальних послуг, визначеного відповідно до законодавства;
2) плати за абонентське обслуговування, граничний розмір якої визначається Кабінетом Міністрів України;
3) плати за обслуговування, поточний ремонт внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, які забезпечують надання такої послуги, що визначається договором між виконавцем та співвласниками.
Тобто плата за абонентське обслуговування є частиною плати виконавцю комунальних послуг.
Відповідно до ст. 5 Закону про ЖКП, до житлово-комунальних послуг належать:
1) житлова послуга - послуга з управління багатоквартирним будинком;
2) комунальні послуги – в тому числі послуги з постачання теплової енергії.
Таким чином, плата за абонентське обслуговування відноситься до інших житлово-комунальних послуг. Тому при постачанні цієї послуги ПЗ і ПК визначається за касовим методом згідно з пп. 187.10 ПКУ. Але тільки в разі, якщо поставка здійснюється отримувачам послуги, наведеним в пп. 187.10 ПКУ. Якщо поставка здійснюється іншим особам, не наведеним в пп. 187.10 ПКУ, ПЗ і ПК визначаються в загальному порядку, за правилом першої події.
Аналогічний висновок читаємо, наприклад, в ІПК ДПСУ від 22.07.2020 р. №2986/ІПК/99-00-05-06-02-06, від 07.09.2020 р. №3748/ІПК/99-00-05-06-02-06, від 06.03.2020 р. №967/6/99-00-07-03-02-06.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити