Відповідно до п. 201.7 ПКУ, податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).
Помилки в реквізитах, визначених п. 201.1 ПКУ (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді (абз. 11 п. 201.10 ПКУ).
Відповідно, платник ПДВ не має права включити до податкового кредиту суму ПДВ, зазначену у податковій накладній, у якій допущено помилки в обов’язкових реквізитах визначених п. 201.1 ПКУ, якщо такі помилки заважають ідентифікувати здійснену операцію та її зміст (у тому числі, якщо така податкова накладна зареєстрована в ЄРПН).
Нагадаємо, що до обов’язкових реквізитів ПН входить опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг (пп. «е» п. 201.1 ПКУ). Очевидно, що різна кількість послуг, зазначена в податковій накладній та в акті наданих послуг є помилкою в обов’язковому реквізиті ПН, яка заважає ідентифікувати господарську операцію, за якою складена ПН.
В даному випадку виходить, що за податковими накладними на передплату кількість послуг складає декілька одиниць (за кількістю складених ПН), а за актом надання послуг – одна одиниця. Це впливає і на ціну послуг в податкових накладних та в акті.
З цього питання є індивідуальна податкова консультація ДФСУ від 03.07.2019 р. №3068/6/99-99-15-03-02-15/IПК, у якій податківці говорять про невідповідність даних ПН та видаткової накладної – було вказано різну кількість товару в податковій та видатковій накладних. Ми коментували цю ІПК тут і прийшли до такого висновку: в коментованому випадку невідповідність виникає відразу у кількох графах ПН: одиниці виміру, кількості і в результаті — ціни за одиницю продукції. Крім того, таке узагальнення призведе ще й до невідповідності кількості товарних позицій. У цій ситуації податківці наполягатимуть, що така невідповідність призводить до неможливості ідентифікувати здійснену операцію.
Також пропонуємо нашу консультацію з аналогічного питання>>
Отже, доходимо висновку, що податкові накладні таки потрібно виправляти, тому що права на податковий кредит за помилковими ПН немає. Але коли це слід зробити?
На нашу думку, коригування податкових накладних на часткові передплати слід зробити на дату акту наданих послуг, оскільки на дату акту вже було сформовано фактичну кількість і вартість наданих послуг, і виконавець вже знав, скільки одиниць послуг фактично надано і за якою ціною.
Коригування ПН на дату виявлення помилки в листопаді 2020 року ми не вважаємо правильним, оскільки підстава для коригування виникла у березні, і саме у березні слід скласти РК до ПН.
Звертаємо увагу, що штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію ПН/РК, що складені з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця закінчення карантину, не застосовуються.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити