При розгляді питання треба врахувати таке:
По-перше, згідно з пп. 52-1 ПКУ: «за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються…». Наведені далі виключення не стосуються штрафних санкцій за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних і розрахунків коригування. Тобто за несвоєчасну реєстрацію ПН/РК наразі штрафів немає.
По-друге, у випадку, що розглядається, підприємством складено і зареєстровано в ЄРПН ПН з неправильною датою, яка є обов’язковим реквізитом згідно з пп. 201.1 ПКУ. Тобто це неправильна ПН і її потрібно виправити.
По-третє, зайві податкові накладні в декларації не відображаються. Іншими словами, в декларації мають відображатися не ті операції, які відповідають зареєстрованим ПН, а ті операції, які відповідають первинним або платіжним документам.
Зважаючи на це, можна порадити не виправляти податкову звітність з ПДВ (оскільки вона містить правильну суму податкового зобов’язання), а обмежитися виправленням ПН за допомогою РК і складенням нової ПН, оскільки згідно з порядком заповнення ПН неможливо виправляти дату і номер ПН лише за допомогою РК.
Тобто спочатку треба «обнулити» неправильну ПН шляхом складення РК з кодом причини коригування «103», як при поверненні товарів (у графі 2.1 розділу Б РК зазначити «103»). На жаль, застосувати тип причини коригування «20» тут неможливо, адже його застосовують, коли в ЄРПН зареєстровано кілька однакових ПН.
У листі ДФС від 27.11.2018 р. №36942/7/99-99-15-03-02-17 докладно виписано порядок заповнення РК. Зокрема, вказано: «відповідні показники рядка податкової накладної, що коригується (кількість або ціна, залежно від причини коригування, а також обсяг постачання та сума ПДВ), зазначаються зі знаком «-» (обнуляється (виводиться в «0») рядок податкової накладної, який коригується)».
У випадку, що розглядається, необхідно коригувати кількість, а не ціну. Оскільки ПН складено на неплатника ПДВ, РК реєструє постачальник. До речі, правильно було б скласти РК із сьогоднішньою датою, але можна (і навіть краще) скласти його липнем, адже зараз не діють штрафи за несвоєчасну реєстрацію ПН/РК.
Далі треба скласти і зареєструвати ПН з правильною датою (штрафи теж не застосовуються).
Наведена вище схема має лише 1 недолік – можливе виникнення показника так званої суми перевищення, тобто платник втрачає реєстраційний ліміт. Тобто тут треба зважати на ціну питання. Якщо це не важливо, то можна зробити так, як описано.
Якщо ж хочеться зберегти реєстраційний ліміт, це потребує окремого опрацювання – консультантом або аудитором. Зазвичай, для цього застосовують додаткове складення і реєстрацію в ЄРПН зайвих ПН і РК з кодом причини коригування «20».
Також читайте наш матеріал про суми перевищення тут.
Увага!
Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook
Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!
Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.
Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс
Передплатити