• Посилання скопійовано

Чи оподатковується ПДВ відшкодування вартості електроенергії?

Підприємство - балансоутримувач трансформаторної підстанції за договором із постачальником електроенергії сплачує останньому суму втрат електроенергії. Щомісяця ці суми балансоутримувач розподіляє між субспоживачами як плату за спільне використання технологічних мереж. Чи є така плата об’єктом оподаткування ПДВ?

Відповідно до пп. 185.1 ПКУ об’єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку з:

  • постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України;
  • постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України.

Відповідно до пп. 14.1.191 ПКУ, постачання товарів - будь-яка передача права на розпоряджання товарами як власник, у тому числі продаж, обмін чи дарування такого товару, а також постачання товарів за рішенням суду. Причому з метою застосування терміна «постачання товарів» електрична енергія вважається товаром.

Зауважимо! До товарів відноситься тільки електрична енергія, а не сума втрат електроенергії.

Відповідно до пп. 14.1.185 ПКУ, постачання послуг - будь-яка операція, що не є постачанням товарів, включаючи надання послуг, що споживаються в процесі вчинення певної дії або провадження певної діяльності тощо.

Тобто з точки зору оподаткування постачання послуг – це всі операції, які не є постачанням товарів. Сума втрат електроенергії, яку постачальник електроенергії виставляє підприємству балансоутримувачу трансформаторної підстанції, не є товарами, а тому вона є постачанням послуг.

Своєю чергою, якщо вартість цих понесених витрат балансоутримувач виставляє як плату за спільне використання технологічних мереж субспоживачам, така компенсація (відшкодування) витрат також вважатиметься постачанням послуг, адже вона не є постачанням товарів. Тому у повній відповідності з наведеними вище нормами ПКУ така операція є об’єктом оподаткування ПДВ. Причому сума ПДВ, отримана від постачальника електроенергії, при виставленні відшкодування витрат субспоживачам не включається до бази оподаткування ПДВ (див. пп. 188.1 ПКУ).

Наприклад, якщо балансоутримувач отримав від постачальника суму втрат електроенергії 5 000 грн, окрім того ПДВ 1 000 грн, всього 6 000 грн, то суму ПДВ 1 000 грн він у загальному порядку відносить до свого податкового кредиту (підстава – пп. 198.1, пп. 198.3 ПКУ). 

Виставляють ці витрати для відшкодування субспоживачам також на суму 5 000 грн, окрім того ПДВ 1 000 грн, всього 6 000 грн.

Таким чином, відбувається відшкодування субспоживачами основному споживачу втрат електроенергії.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Обладнання передано на гарантійний ремонт нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ в рамках гарантійного ремонту передало обладнання постачальнику-нерезиденту для проведення діагностики. В результаті було переналаштовано програмне забезпечення. Вивезення товару було в митному режимі переробки за межами митної території (код 61), а ввезення – в режимі імпорту. Чи потрібно сплачувати мито та складати ПН при вивезенні та імпорті за ставкою 0%?
    Сьогодні 14:367
  • Аванс повернено після сплину 1095 днів: як відкоригувати ПК?
    ТОВ - замовник робіт оплатило аванс за роботи виконавцю. Виконавець склав та зареєстрував ПН від 6 березня 2017 р. З моменту складання ПН минуло 1095 днів. Виконавець повертає кошти у квітні 2024 р. Підприємство планує скласти бухгалтерську довідку та на основі неї скласти РК. Виконавець наполягає, що ТОВ має скласти і зареєструвати ПН на нього. Як скласти РК на цю госпоперацію?
    Сьогодні 10:1224
  • Спілка споживчих товариств отримує від них грошові кошти: чи повинна вона реєструватись платником ПДВ?
    Спілка, яка є добровільним об'єднанням споживчих товариств, відповідно до свого статуту отримує від споживчих товариств внутрішньогосподарські відрахування. Чи є вони об'єктом оподаткування ПДВ? Чи повинна спілка реєструватися платником ПДВ при досягненні суми таких відрахувань в 1 млн грн?
    29.04.20245
  • Купуємо програмне забезпечення у нерезидента: що з ПДВ?
    Підприємство займається продажем програмного забезпечення Google (наприклад, річний програмний пакет Google Cloud G Suite Business for Work). Програмне забезпечення купується виключно у нерезидента та використовується для продажу українським покупцям та іноземним покупцям. Чи є об’єктом оподаткування ПДВ дана операція?
    29.04.202439
  • Відшкодування комунальних послуг орендарем: що з ПДВ?
    ТОВ-орендодавець, платник ПДВ, виставляє орендарю окремий рахунок на відшкодування комунальних послуг (за воду та електроенергію). Надавач комунальних послуг ОСББ, неплатник ПДВ. Як визначити базу оподаткування ПДВ даної операції?
    22.04.20241 796