• Посилання скопійовано

Як скласти ПН на отримання бонусу від нерезидента?

Підприємство - резидент України отримує від нерезидента бонус у валюті. Перше сторони підписують акт, а потім надходить валюта. За яким курсом розраховувати бонус? Коли виписувати ПН? Як заповнювати ПН?

З точки зору оподаткування резидент України надає маркетингові послуги нерезиденту, а останній виплачує резиденту за ці послуги кошти – бонус (див., наприклад, ІПК від 27.12.2019 р. №2173/6/99-00-07-02-02-15/ІПК).

Оскільки для маркетингових послуг місцем постачання є місце реєстрації постачальника (пп. 186.4 ПКУ), виникає об’єкт оподаткування ПДВ (див. пп. 185.1 ПКУ, де пишуть про такий об’єкт оподаткування, як постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України).

В просторіччі надання резидентом України таких послуг нерезиденту називають експортом послуг.

Таким чином, резидент України - платник ПДВ повинен нарахувати податкове зобов’язання з ПДВ, скласти і зареєструвати в ЄРПН податкову накладну.

База оподаткування визначається в загальному порядку за пп. 188.1 ПКУ, у розмірі договірної вартості. З запитання зрозуміло, що договірна вартість погоджується в підписаному сторонами акті.

Датою виникнення податкових зобов’язань є дата отримання коштів чи дата складання акту, залежно від того, яка з цих подій була першою (див. пп. 187.1 ПКУ).

Оскільки в запитанні пишуть, що спершу склали акт, а потім отримали оплату, то ПДВ нараховують за датою складання акту.

Таким чином, курс НБУ для розрахунку суми наданих послуг, в тому числі для нарахування податкових зобов’язань з ПДВ беруть на дату складання акта.

Аналогічно надані послуги відображаються в бухгалтерському обліку.

Згідно з п. 5 П(С)БО 21, сума наданих послуг включається до доходів за курсом НБУ на дату складання акту: Дт 362 Кт 703.

Поряд з цим, заборгованість на субрахунку 362 є монетарною (буде погашена коштами), тому на цю заборгованість нараховують курсові різниці у звичайному порядку (див. п. 7, п. 8 П(С)БО 21). На податкові зобов’язання з ПДВ курсові різниці не впливають.

Податкова накладна на ці послуги складається таким чином (див. Порядок №1307):

  • у верхній лівій частині ПН у графі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини» робиться позначка «X» і зазначається тип причини «02» (п. 8 Порядку №1307);
  • у графі «Отримувач (покупець)» зазначається «Неплатник», а у рядку «Індивідуальний податковий номер отримувача (покупця)» проставляється умовний ІПН «100000000000», рядок «Податковий номер платника податку або серія (за наявності) та номер паспорта» не заповнюється (п. 12 Порядку №1307);
  • всі інші реквізити заповнюють у загальному порядку. Наприклад, у графі «Постачальник (продавець)» зазначається найменування постачальника послуг резидента України. Далі зазначається його індивідуальний податковий номер.

Може виникнути питання, яку назву послуг зазначати в графі 2 «Опис (номенклатура) товарів/послуг» і який код послуги згідно з ДКПП в графі 3.3?

Номенклатуру потрібно зазначати ту, яка наведена в акті наданих послуг. Якщо там написано просто «бонус», то і в ПН потрібно писати «бонус». Якщо «маркетингові послуги», то і в ПН пишуть «маркетингові послуги».

На жаль, в ДКПП немає «маркетингових послуг» чи «бонусу». Але там є, наприклад, розділ 73 «Послуги у сфері реклами та послуги з дослідження кон’юнктури ринку». Рекомендуємо платнику вивчити цей розділ, а також інші розділи і обрати ту послугу, яка найбільше підходить саме для тих послуг, які надавалися резидентом України і за які він отримує бонус.

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 116 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • ПДВ при вивезенні з митного складу за межі митної території України нерозмитнених товарів
    Підприємство помістило імпортовані товари в режим «митного складу», ПДВ не сплачувалося, ПК не відображалося, та планує їх реекспортувати, що звільнено від ПДВ згідно пп. 206.5 ПКУ. При цьому отримано податковий кредит з ПДВ на послуги зберігання та транспортування цих товарів. Чи потрібно нараховувати компенсуючий ПДВ за п. 198.5 ПКУ на ці послуги? Чи потрібно нараховувати компенсуючі ПДВ за ст. 199 ПКУ?
    21.11.202410
  • Як скласти РК при заміні товару та поверненні коштів постачальнику?
    Покупець повернув товар. Було відвантажено інший товар, а різницю коштів повернено. Як скласти ПН та РК за даною операцією?
    19.11.20245873
  • Як відобразити в декларації з ПДВ відмову у бюджетному відшкодуванні?
    Підприємство отримало акт позапланової документальної невиїзної перевірки, в якому відмовлено у відшкодуванні ПДВ на 170 000 грн і визначено заниження значення рядку 21 декларації з ПДВ за серпень 2024 р. на 170 000 грн. Чи має право підприємство подати УР за серпень 2024 р., в якому буде прибрано вищезазначену суму із заяви на відшкодування і включено до рядка 21? Чи можливо уникнути андміністративної відповідальності посадовим особам підприємства за ст. 163.1КУпАП (помилки в податковому обліку)?
    15.11.202427
  • Надання рекламних послуг нерезиденту: що з ПДВ?
    ТОВ на загальній системі, платник ПДВ, надає нерезиденту рекламні послуги, які не є об’єктом ПДВ за пп. «б» пп.186.3 ПКУ. Чи є рекламними послуги: організація онлайн-виступу представників нерезидента на конференції; медіа-підтримка — розміщення новин про співпрацю; розміщення логотипу нерезидента на рекламних носіях конференції як партнера; розміщення стаціонарного банера в зоні конференції. Чи буде онлайн-участь нерезидента електронною послугою з місцем надання — реєстрацією отримувача?
    14.11.202425
  • Формування податкового кредиту за касовим методом після спливу 365 днів
    Податковий кредит формуємо з сум ПДВ, визначених згідно з коефіцієнтом розподілу, тобто частково за касовим методом та частково за загальними правилами. У липні 2023 р. від постачальника отримані послуги, які були оплачені не в повній сумі. У декларації з ПДВ за липень 2023 року до ПК включено ПДВ за ПН за цей же період відповідно до коефіцієнту розподілу. У серпні 2024 р. оплачується заборгованість за отримані в липні 2023 р. послуги і, відповідно, в декларації за серпень 2024 р. до ПН включається пропорційна до оплати сума ПДВ ПН за липень 2023 року. Тобто включається сума ПДВ ПН, дата складання якої більше 365 днів. Чи правомірне таке формування ПК?
    14.11.2024253