• Посилання скопійовано

Особливості РК, ПН в разі зарахування передоплати в рахунок іншої поставки

ТОВ отримало передоплату та виписало ПН. В рахунок передоплати здійснене відвантаження товарів. Потім товари частково повернуто і погоджено зарахування залишку передоплати з поставкою інших товарів. На поставку інших товарів отримана доплата. Потім відвантажено ці інші товари. Які особливості виписки ПН та РК?

Відповідно до пп. 187.1 ПКУ, податкові зобов’язання нараховуються на дату, яка виникає першою:

1. Дату отримання коштів, чи

2. Дату відвантаження товарів.

Але відповідно до ст. 192 ПКУ, якщо надалі повертаються товари чи кошти, податкове зобов’язання підлягає коригуванню.

Основна ідея, яка випливає з наведених норм, – податкові зобов’язання слід нараховувати чи коригувати тільки на дату фізичного руху активів (коштів чи майна). Наприклад, якщо сторони домовилися повернути частину передоплати, то на дату домовленості ніяких коригувань не роблять, тому що фізичного руху активів немає. Коригування зроблять тільки на дату фактичного повернення передоплати.

З огляду на такі міркування податкова надає консультації щодо порядку виписування ПН і РК.

Наприклад, дивимося відповідь на питання в підкатегорії 101.15, ЗІР: «Яким чином заповнюється розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної, складеної на дату отримання попередньої оплати, у разі якщо в подальшому при зміні умов договору передбачається як зменшення ціни товарів/послуг при їх незмінній кількості так і постачання товарів/послуг, які не зазначались в такій податковій накладній, за умови, що загальна сума обсягів постачання та сума ПДВ не змінюються?».

Податкова відповідає, що постачальник на дату відвантаження товарів/послуг повинен:

1) cкласти розрахунок коригування до податкової накладної, в якому кожному рядку податкової накладної, що коригується, відповідає два рядки розрахунку коригування: у першому з них «обнуляється» рядок податкової накладної, ціна по якому змінюється; у другому – зазначається новий (доданий) номер рядка, в якому зазначаються правильні показники. 

В усіх рядках розрахунку коригування, пов’язаних з коригуванням одного рядка податкової накладної (рядок, в якому зі знаком «–» зазначено відповідні показники податкової накладної, що коригується, та нового(их) рядка(ків) з виправленими показниками, що його замінює(ють), у графі 2.1 зазначається однаковий код причини коригування 101 (Зміна ціни). Одночасно усім таким рядкам присвоюється один номер групи коригування;

2) cкласти нову податкову накладну на операцію з постачання товарів/послуг, які не зазначались в податковій накладній на аванс.

Інше питання в підкатегорії 101.15, ЗІР: «На яку дату складається розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної, складеної на дату отримання попередньої оплати, у разі зміни номенклатури товарів/послуг?».

Податкова відповідає: на дату постачання товарів/послуг.

Наведемо приклад.

ТОВ здійснювало такі операції:

  • 07.05.2020 р. – отримало попередню оплату 2 268,00 грн (в т.ч. ПДВ - 378,00 грн)  в рахунок відвантаження 12 шт. патронів пропіленових;
  • 07.05.2020 р. – відвантажило ці патрони 12 шт. на суму передоплати;
  • 17.06.2020 р. – покупець частково повернув 6 шт. патронів на суму 1134,00 грн (в т.ч. ПДВ 189,00 грн) і дав заявку на придбання 12 шт. картриджів на суму 2 268,00 грн (в т.ч. ПДВ - 378,00 грн);
  • 18.06.2020 р. – ТОВ отримало доплату за картриджи 6 шт. на суму 1 134,00 грн (в т.ч. ПДВ 189,00 грн);
  • 19.06.2020 р. – відвантажило картриджи в кількості 12 шт. на суму 2 268,00 грн (в т.ч. ПДВ 378,00 грн);

За умовами прикладу, слід виписати такі ПН і РК:

  • 07.05.2020 р. – виписується ПН на 12 шт. патронів на суму 2 268,00 грн (в т.ч. ПДВ - 378,00 грн), оскільки настала перша податкова подія - передоплата;
  • 07.05.2020 р. – при відвантаженні патронів ПН вже не виписується, тому що відвантаження – друга податкова подія, першою була отримана передоплата;
  • 17.06.2020 р. – при частковому поверненні патронів РК не виписується, тому що ПН виписана за передоплатою, а передоплата не повернута. Цією датою виписана і заявка на зарахування передоплати в рахунок поставки інших товарів, які ще не поставлені. Але на дату заявки РК чи ПН також не виписуються, тому що не було руху активів;
  • 18.06.2020 р. – виписується ПН на 6 шт. картриджів на суму 1 134,00 грн (в т.ч. ПДВ 189,00 грн), оскільки настала перша податкова подія – передоплата;
  • 19.06.2020 р. – виписується РК до першої ПН, від 07.05.2020 р. на зміну номенклатури (код причини коригування «104»).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Повернення предмета лізингу: бухоблік та ПДВ
    Приватним нотаріусом було проведено вилучення та повернення від лізингоодержувача на користь лізингодавця товар – об'єкт фінлізингу. Лізингодавець зареєстрував податкові зобов'язання на лізингоодержувача в повному обсязі. Лізингоодержувач не складав акт на повернення товару. Які дії та проведення будуть у лізингоодержувача та лізингодавця?
    18.04.202418
  • ПН на реекспорт продукції, виготовленої з давальницької сировини
    Підприємство в митному режимі переробки ввозить на митну територію сировину нерезидента, переробляє і вивозить продукцію переробки в митному режимі реекспорту. Чи потрібно на операцію реекспорту складати податкову накладну?
    18.04.202416
  • Як скласти ПН на аванс, коли вартість робіт достовірно невідома?
    Замовником перераховано аванс за будівництво нежитлового об’єкта. Загальна вартість будівництва достовірно невідома, акти будуть закриватись щомісяця поетапно по формі КБ. На суму передплати виписано ПН на всю суму передплати з кількістю 1, одиниця виміру грн. Як має бути складена ПН за умови авансової оплати? На яку дату здійснюється РК: на дату проміжного акту чи на дату останнього акту за всіма ПН?
    17.04.20243241
  • ПДВ та облік при передачі продукції, якщо оплачує третя сторона
    Підприємство виробляє медичні меблі. За тристороннім договором покупцем (замовником) є лікарня, а оплачує благодійний фонд. Рахунок виставляється фонду, який оплачує 70% рахунку, потім меблі виробляються і передаються лікарні. Після підписання тристороннього акту прийому-передачі, фонд оплачує залишок 30%. Які особливості ПДВ? Як відображати в бухобліку?
    17.04.202420
  • Продаж БПЛА: що з ПДВ?
    Підприємство виготовляє і продає дрони іншим суб’єктам господарювання. Складові запчастини придбаваються у вітчизняних постачальників. Як скористатися пільгою щодо звільнення від оподаткування ПДВ за пп. 5 п. 32 підр. 2 розд. ХХ ПКУ?
    16.04.2024220