Головна Усі консультації Оподаткування ПДВ

Що робити з ПН, за якими несвоєчасно зареєстровані РК?

Підприємство несвоєчасно зареєструвало РК до ПН внаслідок зміни ціни, номенклатури товару. Чи означає це, що потрібно через уточнюючий розрахунок до декларації з ПДВ прибрати показники ПК за початковими ПН і відобразити ПК за ними в декларації того місяця, коли зареєстрували РК?

Ні, так робити не можна. Через уточнюючий розрахунок виправляють помилку. 

Наприклад, покупець отримав ПН, яка мала бути зареєстрована продавцем в червні і відображена в декларації за червень, але помилково ця ПН зареєстрована продавцем у липні. Відповідно до норм пп. 198.6 ПКУ, ПК за такою ПН має бути відображено в декларації того періоду, коли відбулася реєстрація ПН, тобто, в декларації за липень. 

Отже, маємо реальну помилку, яку варто виправити через уточнюючий розрахунок – прибрати ПК з декларації червня і відобразити ПК в декларації липня.

Але в ситуації, яку ми розглядаємо, ПН відображена правильно. Тому «прибирати» ПК за такою правильною ПН з відповідної декларації немає підстав.

Щодо періоду складання РК в разі зміни ціни, номенклатури.

РК має складатися на дату доплати чи повернення коштів або на дату поставки товарів. Тобто на дату конкретного руху коштів чи товарів/послуг. Прямо в ПКУ про це не сказано, але випливає з правила визначення дати виникнення податкових зобов’язань згідно з пп. 187.1 ПКУ – на дату отримання коштів чи дату відвантаження товарів, оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг.

Такої ж думки дотримується і податкова. Наприклад, подібна відповідь наведена на питання, розміщене в підкатегорії 101.15, ЗІР: «Якою датою складається розрахунок коригування до податкової накладної у випадку, коли відбувається наступний за постачанням перегляд цін: на дату здійснення перерахунку ціни чи на дату доплати/повернення коштів?».

Дещо інша ситуація з коригуванням розглянута у відповіді на питання в підкатегорії 101.15, ЗІР: «Яким чином заповнюється розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної, складеної на дату отримання попередньої оплати, у разі якщо в подальшому при зміні умов договору передбачається як зменшення ціни товарів/послуг при їх незмінній кількості так і постачання товарів/послуг, які не зазначались в такій податковій накладній, за умови, що загальна сума обсягів постачання та сума ПДВ не змінюються?».

Податкова відповіла, що якщо на дату отримання попередньої оплати постачальником - платником ПДВ була складена податкова накладна, а в подальшому при зміні умов договору передбачається як зменшення ціни товарів/послуг при їх незмінній кількості, так і постачання товарів/послуг, які не зазначались в такій податковій накладній, за умови, що загальна сума обсягів постачання та сума ПДВ не змінюються, постачальник на дату відвантаження товарів/надання послуг повинен:

1) cкласти розрахунок коригування до податкової накладної, в якому кожному рядку податкової накладної, що коригується, відповідає два рядки розрахунку коригування: у першому з них «обнуляється» рядок податкової накладної, ціна за яким змінюється; у другому – зазначається новий (доданий) номер рядка, в якому зазначаються правильні показники. 

В усіх рядках розрахунку коригування, пов’язаних з коригуванням одного рядка податкової накладної (рядок, в якому зі знаком «–» зазначено відповідні показники податкової накладної, що коригується, та нового(их) рядка(ків) з виправленими показниками, що його замінює(ють), у графі 2.1 зазначається однаковий код причини коригування 101 (Зміна ціни). Одночасно усім таким рядкам присвоюється один номер групи коригування;

2) cкласти нову податкову накладну на операцію з постачання товарів/послуг, які не зазначались в податковій накладній на аванс.

В будь-якому разі, якщо такі РК та ПН будуть зареєстровані несвоєчасно, покупець матиме право відобразити їх в декларації того податкового періоду, коли вони були зареєстровані, згідно з нормами пп. 198.6 ПКУ. При цьому прибирати через уточнюючий розрахунок до декларації початкову ПН і відображати її в декларації того періоду, коли відбулася реєстрація РК, немає підстав.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, перейшовши за посиланням;  вартість мінімального пакету «Мій асистент» становить лише 43 грн на місяць.

Дякуємо за розуміння.

Автор:
Олександр Золотухін
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДВ
Теги:
ПДВ , Податкова накладна , Реєстрація

Новини від Дт-Кт «Дебету-Кредиту» – тепер у Viber!

Коментарі: 1

Новини по темі

Консультації по темі