• Посилання скопійовано

Що робити з ПН, за якими несвоєчасно зареєстровані РК?

Підприємство несвоєчасно зареєструвало РК до ПН внаслідок зміни ціни, номенклатури товару. Чи означає це, що потрібно через уточнюючий розрахунок до декларації з ПДВ прибрати показники ПК за початковими ПН і відобразити ПК за ними в декларації того місяця, коли зареєстрували РК?

Ні, так робити не можна. Через уточнюючий розрахунок виправляють помилку. 

Наприклад, покупець отримав ПН, яка мала бути зареєстрована продавцем в червні і відображена в декларації за червень, але помилково ця ПН зареєстрована продавцем у липні. Відповідно до норм пп. 198.6 ПКУ, ПК за такою ПН має бути відображено в декларації того періоду, коли відбулася реєстрація ПН, тобто, в декларації за липень. 

Отже, маємо реальну помилку, яку варто виправити через уточнюючий розрахунок – прибрати ПК з декларації червня і відобразити ПК в декларації липня.

Але в ситуації, яку ми розглядаємо, ПН відображена правильно. Тому «прибирати» ПК за такою правильною ПН з відповідної декларації немає підстав.

Щодо періоду складання РК в разі зміни ціни, номенклатури.

РК має складатися на дату доплати чи повернення коштів або на дату поставки товарів. Тобто на дату конкретного руху коштів чи товарів/послуг. Прямо в ПКУ про це не сказано, але випливає з правила визначення дати виникнення податкових зобов’язань згідно з пп. 187.1 ПКУ – на дату отримання коштів чи дату відвантаження товарів, оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг.

Такої ж думки дотримується і податкова. Наприклад, подібна відповідь наведена на питання, розміщене в підкатегорії 101.15, ЗІР: «Якою датою складається розрахунок коригування до податкової накладної у випадку, коли відбувається наступний за постачанням перегляд цін: на дату здійснення перерахунку ціни чи на дату доплати/повернення коштів?».

Дещо інша ситуація з коригуванням розглянута у відповіді на питання в підкатегорії 101.15, ЗІР: «Яким чином заповнюється розрахунок коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної, складеної на дату отримання попередньої оплати, у разі якщо в подальшому при зміні умов договору передбачається як зменшення ціни товарів/послуг при їх незмінній кількості так і постачання товарів/послуг, які не зазначались в такій податковій накладній, за умови, що загальна сума обсягів постачання та сума ПДВ не змінюються?».

Податкова відповіла, що якщо на дату отримання попередньої оплати постачальником - платником ПДВ була складена податкова накладна, а в подальшому при зміні умов договору передбачається як зменшення ціни товарів/послуг при їх незмінній кількості, так і постачання товарів/послуг, які не зазначались в такій податковій накладній, за умови, що загальна сума обсягів постачання та сума ПДВ не змінюються, постачальник на дату відвантаження товарів/надання послуг повинен:

1) cкласти розрахунок коригування до податкової накладної, в якому кожному рядку податкової накладної, що коригується, відповідає два рядки розрахунку коригування: у першому з них «обнуляється» рядок податкової накладної, ціна за яким змінюється; у другому – зазначається новий (доданий) номер рядка, в якому зазначаються правильні показники. 

В усіх рядках розрахунку коригування, пов’язаних з коригуванням одного рядка податкової накладної (рядок, в якому зі знаком «–» зазначено відповідні показники податкової накладної, що коригується, та нового(их) рядка(ків) з виправленими показниками, що його замінює(ють), у графі 2.1 зазначається однаковий код причини коригування 101 (Зміна ціни). Одночасно усім таким рядкам присвоюється один номер групи коригування;

2) cкласти нову податкову накладну на операцію з постачання товарів/послуг, які не зазначались в податковій накладній на аванс.

В будь-якому разі, якщо такі РК та ПН будуть зареєстровані несвоєчасно, покупець матиме право відобразити їх в декларації того податкового періоду, коли вони були зареєстровані, згідно з нормами пп. 198.6 ПКУ. При цьому прибирати через уточнюючий розрахунок до декларації початкову ПН і відображати її в декларації того періоду, коли відбулася реєстрація РК, немає підстав.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Олександр Золотухін

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Допомога на лікування працівниці: облік ПДВ та ПДФО
    ТОВ на загальній системі оподаткування надає допомогу на лікування онкохворої співробітниці, придбавши для неї ліки за безготівковим розрахунком. Всі підтверджуючі медичні документи та документи від постачальника є. Чи потрібно нараховувати компенсуючі зобов'язання з ПДВ? Чи є вартість ліків додатковим благом для співробітниці та як це відобразити у звіті 4ДФ?
    10.07.202518
  • Коригування імпортного ПДВ за аркушем коригування: повернення та облік
    Як діяти підприємству після отримання аркуша коригування до митної декларації, який скасував мито та зменшив суму ПДВ? Чи обов'язково повертати ПДВ з бюджету? Як правильно відобразити це в обліку та що робити з розбіжностями у сальдо розрахунків з митницею?
    10.07.202517
  • Чи зберігається право на ПК та бюджетне відшкодування за НА, переданими ЗСУ?
    Комунальне підприємство (платник ПДВ, загальна система) придбало пікап за власні кошти у лютому 2025 р. Суму ПДВ включено до ПК, що спричинило від’ємне значення. У травні 2025 року автомобіль, не введений в експлуатацію, передано ЗСУ в межах військово-транспортного обов’язку. Чи має право підприємство заявити бюджетне відшкодування?
    10.07.202524
  • Розблокування РК на зменшення після спливу строку
    Розрахунок коригування на зменшення податкових зобов'язань з ПДВ заблоковано. Продавець пропустив 365-денний термін для подання пояснень на розблокування. Які наслідки неподання документів та чи можна розблокувати такий РК після спливу встановленого строку?
    10.07.202532
  • Списання авансу 2017 року: коригування ПДВ-кредиту
    Підприємство списує дебіторську заборгованість за авансом, сплаченим у 2017 році за непоставлений товар. ПК за ПН на цей аванс було відображено. Як правильно відкоригувати ПДВ: нарахувати умовні податкові зобов'язання згідно з пп. 198.5 ПКУ в поточному періоді, чи подати уточнюючий розрахунок до декларації за період виникнення податкового кредиту?
    09.07.2025367