• Посилання скопійовано

Переплата з ПДВ згідно з ст. 209 ПКУ: як повернути?

Як можна повернути суму ПДВ, переплачену згідно з ст.209 ПКУ (сума ПДВ, яка залишається у розпорядженні сільгосппідприємства)?

Порядок акумулювання сільськогосподарськими підприємствами сум ПДВ на спеціальних рахунках, відкритих у банках та/або органах, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, затверджено постановою КМУ від 12.01.2011 р. № 11.

Відповідно до п. 2 Порядку №11, сільськогосподарським підприємствам у разі обрання спеціального режиму оподаткування відкривались спеціальні рахунки (поточний рахунок із спеціальним режимом використання).

Суми ПДВ, що підлягали перерахуванню на спеціальні рахунки, не підлягали сплаті до бюджету та повністю залишалися в розпорядженні відповідного сільськогосподарського підприємства для використання у виробництві сільськогосподарських товарів/послуг.

З 01.01.2017 р. втратила чинність ст. 209 ПКУ, яка регламентувала умови застосування спеціального режиму оподаткування сільськогосподарськими товаровиробниками.

Згідно з п. 4 Порядку №11, сума ПДВ, що акумулювалась на спеціальному рахунку сільськогосподарського підприємства, починаючи з 01.01.2017 р. підлягала перерахуванню на поточний рахунок такого підприємства.

При цьому, коли саме має відбутися таке перерахування на поточний рахунок і коли потрібно закрити спецрежимні рахунки, жодних вказівок у нормативно-правових актах немає. Колись у Порядку №11 містилася вимога про те, що в разі виключення сільгосппідприємства з Реєстру суб’єктів спецрежиму, воно зобов’язане було закрити спецрахунок у місячний строк. На сьогодні такої вимоги немає. Тому тільки аграрій може вирішити, коли закривати спецрахунок. Вважаємо, краще цей рахунок не закривати, доки не мине граничний строк розрахунків за останньою спецрежимною декларацією.

З огляду на всі вищевказані норми, податківці у ІПК від 16.01.2019 р. №174/6/99-99-15-03-02-15/ІПК прийшли до висновку, що кошти, які на сьогодні обліковуються на спеціальному рахунку сільськогосподарського підприємства, мають бути перераховані на поточний рахунок такого підприємства.

Оскільки кошти, які акумулювалися на спеціальному рахунку підприємства, є коштами такого сільськогосподарського підприємства та не були сплачені до державного бюджету, то відповідно останні не можуть бути зараховані зі спеціального рахунку сільськогосподарського підприємства в рахунок погашення податкових зобов’язань з ПДВ, що підлягають сплаті до бюджету.

З метою погашення податкових зобов’язань з ПДВ такі кошти необхідно перерахувати з поточного рахунка платника податку на його електронний рахунок в системі електронного адміністрування ПДВ.

Декілька слів про цільове використання коштів із спецрахунку. Вважаємо, що після того, як сільгосппідприємство позбавили спецрежимного статусу, їх він може використовувати на будь-які цілі. Адже з початку 2017 року ст. 209 ПКУ припиняє своє існування, то цільове призначення цих коштів також скасовується. Та й податківці перенесли до нечинних роз’яснення щодо цільового використання спецрежимних коштів після анулювання реєстрації спецрежимника (підкатегорія 101.22, «ЗІР»).

Увага!

Тепер ви можете читати бухгалтерські новини від «Дебету-Кредиту» у Telegram та VIBER, а обговорювати їх – у найбільшій групі бухгалтерів на Facebook

Приєднуйтесь і дізнавайтесь найважливіші новини першими!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 99 грн/міс

Передплатити

Автор: Катерина Калашян

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

 • Коли нараховувати ПДВ за ст. 199 за розблокованими ПН
  ТОВ здійснює оподатковувані і звільнені ПДВ операції. У 2021 році була призупинена реєстрація ПН, тому ПДВ за ст. 199 ПКУ не нарахували. У 2023 році ці ПН зареєстрували. Коли нараховувати ПДВ за ст. 199 ПКУ щодо цих ПН: в 2021 чи в 2023 році?
  01.12.202334
 • ЖБК на загальній системі, але він неплатник ПДВ: які перспективи?
  У ДК №47 від 20.11.2023 р. був матеріал щодо обліку в ЖБК, а саме: якщо ЖБК уже зареєстрований платником ПДВ, він зобов’язаний скласти податкову накладну на звільнені операції та зареєструвати її в ЄРПН. А якщо ЖБК мав загальну систему оподаткування без ПДВ, то як бути в цьому випадку?
  30.11.202314
 • Зменшення ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ у разі використання авто в оподатковуваних операціях
  Підприємство здійснює звільнені від оподаткування операції. Тому придбавши у грудні 2020 р. авто з ПДВ, відобразивши ПК, нарахувало компенсуючі ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ. У грудні 2023 р. авто продається. Як зменшити ПЗ з ПДВ за пп. 198.5 ПКУ?
  28.11.202323
 • Який алгоритм розрахунку обсягів постачання товарів/послуг з метою визначення ризиковості операції?
  Який алгоритм розрахунку залишку за товарами/послугами за конкретним кодом з метою запобігання блокування ПН, якщо надходять квитанції: "Обсяг постачання товару/послуги …. перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку)". Аналіз товарів/послуг за кодами УКТЗЕД/ДКПП у M.E.Doc допоможе у цьому питанні?
  27.11.202354
 • Розрахунок ліміту для реєстрації платником ПДВ
  ТОВ – резидент "Дія. Сіті", неплатник ПДВ. Один раз в кінці року, у грудні, утримує із винагороди гіг-спеціалістів плату за користування ноутбуками. Чи впливають такі операції на розрахунок ліміту реєстрації платником ПДВ? Чи можна складати акт на послуги оренди не помісячно, а один за весь рік в кінці року? Які особливості розрахунку ліміту?
  24.11.20233201