• Посилання скопійовано

Якою датою складати ПН при зарахуванні коштів на транзитний рахунок?

Від іноземних представництв (консульства, посольства) надходять грошові кошти в гривні на проміжні рахунки. Яким чином виписується податкова накладна? На дату зарахування коштів на поточний чи проміжний рахунок?

Відповідно до пп. «а» та «б» пп. 185.1 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку, зокрема, з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ.

Своєю чергою, згідно з пп. 187.1 ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг;

б) дата відвантаження товарів, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Згідно з наведеним у Інструкції №492 визначенням, поточний рахунок - рахунок, що відкривається банком клієнту на договірній основі для зберігання грошей і здійснення розрахунково-касових операцій за допомогою платіжних інструментів відповідно до умов договору та вимог законодавства України.

До поточних рахунків також належать рахунки із спеціальним режимом їх використання, що відкриваються у випадках, передбачених законами України або актами КМУ (наприклад, рахунок для зарахування коштів від ФСС з ТВП).

Своєю чергою, як зазначено у пп. 8 п. 2 Інструкції №89, транзитні рахунки - рахунки, що використовують для обліку платежів на час до перерахування їх за призначенням згідно з нормативно-правовими актами НБУ з питань бухгалтерського обліку або договорами.

При цьому, варто зазначити, що платник податку на таких транзитних рахунках не може зберігати кошти та вільно ними розпоряджатись. Тобто такі транзитні рахунки належать і керуються банком. Тому вважаємо, що ПЗ з ПДВ, якщо першою подією є передоплата, виникають саме на дату зарахування коштів на поточний рахунок платника податку, а не на транзитний.

Отже, ПН слід виписувати саме на дату зарахування коштів на поточний рахунок постачальника.

Аналогічний підхід висловлювали і податківці, у ситуації із надходженням валютної виручки на розподільчий-транзитний рахунок. Згідно з вищенаведеним роз’ясненням податківців, датою надходження виручки в іноземній валюті є дата надходження коштів на поточний рахунок резидента, який здійснив експортну операцію. Таку позицію податківці озвучували і в «ЗІР» (її ми наводили тут), однак наразі, через зміну п. 5.3 Інструкції №492 дане роз’яснення переведено до статусу не чинних.

Найкращі консультації – тепер у Telegram та Viber!

Читайте відповіді «Дебету-Кредиту» на найцікавіші та найактуальніші запитання у популярних месенджерах!

Доступ до цієї консультації можливий лише для передплатників «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть передплату, вартість пакету «Мій асистент» становить лише 122 грн/міс

Передплатити

Автор: Станіслав Горбовцов

Джерело: «Дебет-Кредит»

Рубрика: Оподаткування/ПДВ

30 днiв передплати безкоштовно!Оберiть свiй пакет вiд «Дебету-Кредиту»
на мiсяць безкоштовно!
Спробувати

Усі консультації рубрики «ПДВ»

  • Зменшення ПДВ за розблокованим за судом РК
    Яким нормативним документом регулюється порядок зменшення податкового зобов'язання (ПЗ) продавцем на підставі РК на зменшення, розблокованого за рішенням суду? Які податкові наслідки, якщо постачальник включить такий РК до декларації з ПДВ не в періоді розблокування, а в одному з наступних звітних періодів? Наприклад, дата складання та дата подання на реєстрацію РК - лютий 2024 р, дата розблокування - січень 2025 р, зменшили ПЗ в декларації за квітень 2025 р.
    16.07.202511
  • Дата ПН: дата ТТН чи дата фактичної відгрузки?
    Товар завантажено в автомобіль та оформлено ТТН 2-го числа місяця. Фактичний виїзд автомобіля з вантажем відбувся 3-го числа. Яка дата вважається датою відвантаження товару для цілей виписки податкової накладної: дата завантаження (вказана в ТТН) чи дата фізичного вибуття транспорту з території підприємства?
    16.07.202557
  • РК до заблокованої ПН: дії та відповідальність покупця
    Реєстрацію податкової накладної, складеної постачальником на суму помилкової передоплати, зупинено. Після повернення частини коштів він сформував РК до цієї заблокованої ПН. Очікується, що реєстрацію РК також буде зупинено. Який алгоритм дій покупця в цій ситуації? Яка його відповідальність та податкові наслідки?
    16.07.202517
  • Який порядок подання та за якою формою звіту про цільове використання товарів за кодами згідно з УКТЗЕД?
    Звіт про цільове використання товарів за кодами згідно з УКТЗЕД, подається щокварталу до 20 числа наступного місяця до податкового органу за місцем податкової адреси та митного органу за місцезнаходженням суб’єкта господарювання, у паперовій або е-формі (із використанням КЕП)
    15.07.2025140
  • Код УКТ ЗЕД при продажу вживаного авто
    Підприємство, платник ПДВ, продає вживаний імпортний легковий автомобіль, придбаний раніше у фізичної особи. Як коректно визначити код товару згідно з УКТ ЗЕД для заповнення податкової накладної на цю операцію?
    15.07.202541