Головна Усі консультації Оподаткування ПДВ

Якою датою складати ПН при зарахуванні коштів на транзитний рахунок?

Від іноземних представництв (консульства, посольства) надходять грошові кошти в гривні на проміжні рахунки. Яким чином виписується податкова накладна? На дату зарахування коштів на поточний чи проміжний рахунок?

Відповідно до пп. «а» та «б» пп. 185.1 ПКУ об'єктом оподаткування ПДВ є операції платників податку, зокрема, з постачання товарів та послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до ст. 186 ПКУ.

Своєю чергою, згідно з пп. 187.1 ПКУ датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг;

б) дата відвантаження товарів, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Згідно з наведеним у Інструкції №492 визначенням, поточний рахунок - рахунок, що відкривається банком клієнту на договірній основі для зберігання грошей і здійснення розрахунково-касових операцій за допомогою платіжних інструментів відповідно до умов договору та вимог законодавства України.

До поточних рахунків також належать рахунки із спеціальним режимом їх використання, що відкриваються у випадках, передбачених законами України або актами КМУ (наприклад, рахунок для зарахування коштів від ФСС з ТВП).

Своєю чергою, як зазначено у пп. 8 п. 2 Інструкції №89, транзитні рахунки - рахунки, що використовують для обліку платежів на час до перерахування їх за призначенням згідно з нормативно-правовими актами НБУ з питань бухгалтерського обліку або договорами.

При цьому, варто зазначити, що платник податку на таких транзитних рахунках не може зберігати кошти та вільно ними розпоряджатись. Тобто такі транзитні рахунки належать і керуються банком. Тому вважаємо, що ПЗ з ПДВ, якщо першою подією є передоплата, виникають саме на дату зарахування коштів на поточний рахунок платника податку, а не на транзитний.

Отже, ПН слід виписувати саме на дату зарахування коштів на поточний рахунок постачальника.

Аналогічний підхід висловлювали і податківці, у ситуації із надходженням валютної виручки на розподільчий-транзитний рахунок. Згідно з вищенаведеним роз’ясненням податківців, датою надходження виручки в іноземній валюті є дата надходження коштів на поточний рахунок резидента, який здійснив експортну операцію. Таку позицію податківці озвучували і в «ЗІР» (її ми наводили тут), однак наразі, через зміну п. 5.3 Інструкції №492 дане роз’яснення переведено до статусу не чинних.

Доступ до повного тексту цієї консультації можливий лише для передплатників електронного або паперового «Дебету-Кредиту». Якщо ви передплатник, будь ласка, авторизуйтесь.

Або оформіть БЕЗКОШТОВНУ передплату, перейшовши за посиланням; на час карантину ми даруємо усім нашим читачам три місяці передплати на пакет «Мій асистент».

Читайте консультації та аналітику від редакції без обмежень і будьте здорові!

Автор:
Станіслав Горбовцов
Джерело
«Дебет-Кредит»
Рубрика:
Оподаткування / ПДВ
Теги:
ПДВ , Податкова накладна

Коментарі: 0

Новини по темі

Консультації по темі